پاسخ به سوالات پزشکی زنان و دختران / بخش اول

سئوالات همیشه قسمتی از دغدغه های ذهنی ماست که گاهی اوقات آرامش مارا تهدید می کند. شما هم می توانید سئوالات خودرا از هر دست باشد، برای ما بفرستید تا کارشناسان ما آنها را پاسخ دهند.

58

سرویس سلامت به دخت/

*** اگر بدن ما قرینه نباشد، غیرطبیعی است؟

قرینه نبودن اعضای جفت بدن بسیار شایع است. همان طور که پای چپ و راست ما یک اندازه نیستند و معمولا یک پا بزرگتر از پای دیگر است (معمولا وقتی می خواهیم کفش بخریم متوجه این تفاوت می شویم) و همان طور که دید چشم ها و شماره عینک های دو چشم ما متفاوت است، و اکثر ما ابروهای غیر قرینه داریم و هنگام آرایش متوجه این قرینه نبودن ابروهایمان می شویم؛ پستان ها هم قرینه نیستند. و این قرینه نبودن در بعضی شدت بیشتری دارد. بسیاری از دختران که به این موضوع پی می برند آن را یک بیماری تلقی می کنند و حال آن که بدن آنها کاملا عادی و طبیعی است.

از سوی دیگر این قرینه نبودن در دستگاه تناسلی خارجی هم دیده می شود و بعضی آن را بیماری می پندارند. در حالی که بزرگی و کوچکی و قرینه نبودن اعضا، کاملا طبیعی محسوب می شود.

بعضی دختران جوان آن قدر از این موضوع و نادانی خود رنج می برند که حتی حاضر به ازدواج نمی شوند و تصورشان این است که بدنشان ناقص است. با در میان گذاشتن این دغدغه و نگرانی با یک پزشک با تجربه، از نگرانی بی مورد خود نجات می یابند.

 *** چه اطلاعاتی را باید به کودک  منتقل کرد؟

توجه به کنجکاوی ها و ظرفیت های هر کودک مهم است.

ذکر این نکته لازم است که اطلاعات غیر ضروری و پیش از موعد، بخصوص در مورد مسائل جنسی، می تواند مضر باشد. پس در مورد مسائلی که او پیش رو دارد یا کنجکاو شده توضیح بدهید. در صورتی که او به موقع اطلاعات را از فرد مطلع و مورد اعتمادی دریافت نکند؛ بدون شک از منابع غیر مطلع مثل دوستان و یا افراد دیگر که گاهی اطلاعات غلط هم دارند کسب خبر خواهند نمود.

 

*** آیا باید پدر و مادرها با فرزند خود در مورد بلوغ صحبت کنند؟

به چند دلیل، لازم است بر حسب کنجکاوی کودک و یا علائم جسمی وی، اطلاعات مناسب را به وی بدهند.

بعضی از کودکان به تغییرات جسمی خود توجه می کنند. مثلا از تغییر هیکل و گاه ناهماهنگی موقتی که دچارش می شوند، نگران می شوند. بعضی از بزرگ شدن پستان ها شرمگین می شوند. بعضی از تغییر چهره و بزرگ شدن بینی و یا جوش های صورت ناراحت می شوند. بعضی از خونریزی قاعدگی وحشت زده می شوند. همین طور پسرها نیز ممکن است از مشاهده بعضی علائم و خروج منی از مجرای ادرار خود نگران شده و تصور کنند که به بیماری خطرناکی مبتلا شده اند. برای پیشگیری از این دل نگرانی های بی مورد و آزاردهنده، لازم است با انتقال اطلاعات مناسب، وی را آماده پذیرش تغییرات پیش رویش (که نشانه سلامتی وی می باشند) بنماییم. نکته مهم این است که با دختر خود رابطه دوستانه ای داشته باشیم و خودمان اطلاعات درست کسب کنیم و از بلوغ جسمی و قاعدگی یک چیز وحشتناکی درست نکنیم که دختر معصوم ما از آن، برای همیشه، وحشت داشته باشد.

*** من سیزده سال دارم و شش ماه پیش قاعده شدم و یک ماه پیش هم برای دومین بار قاعده شدم. آیا این غیرطبیعی است؟

 –        خیر. در دو سال اول ممکن است فاصله قاعدگی ها زیاد باشد و به تدریج مرتب شود. تگران نباش، باید صبر کنی تا ببینی دفعات بعد چگونه است.

*** من هنگام قاعدگی دچار خارش می شوم. چکار کنم؟

سعی کنید نظافت را رعایت  کنید. بعد از توالت خود را با آب بشویید و با دستمال کاغذی خشک کنید. نوار بهداشتی استاندارد و با کیفیت خوب مصرف کنید. چنانچه رویه نوار بهداشتی خیلی نایلون و زبر باشد، ممکن است حساسیت ایجاد کند و خارش به وجود بیاید. به محض این که خونریزی کم شد، دوش بگیرید.

اگر بعد از ایام قاعدگی هنوز هم خارش داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

خارش می تواند محدود به ایام قاعدگی باشد که با رعایت نظافت و با استفاده از نوار مناسب کاهش یافته و یا کاملا برطرف می شود. بعضی افراد دچار عفونت های قارچی می شوند و ممکن است در غیر این ایام هم خارش همراه با ترشح داشته باشند.

دکتر شریفه جعفری /انتهای متن/

نمایش نظرات (58)