دانستنی هایی برای عروس و داماد

موضوع بکارت که چندی پیش در مطلب “بیماری های مقاربتی “از سوی کاربران به آن اشاره شد ، ازموضوع هایی است که بسیاری از دختران جوان و بخصوص عروس و دامادها در خصوص آن سوالات زیادی مطرح می کنند. . دراین نوشته سعی شده تا اطلاعات لازم در این مورد داده شود.

119

سرویس سلامت به دخت/

 پرده بکارت یا هایمن (Hymen) يك‌ غشاء مخاطی‌ نازك‌ است که در ابتدای فرج (دهانه‌ واژن)‌ قرار دارد. اختلاف‌ قابل‌ ملاحظه‌ای در شكل‌ و قوام‌ پرده بكارت‌ در افراد مختلف وجود دارد. پرده‌های بکارت از نظر میزان مقاومت در برابر پارگی انواع مختلفی دارند که در اینجا به صورت مختصر به این تقسیم بندی می پردازیم  .

 1)پرده بکارت عادی: که اغلب  آنها ‌ نازك‌ وكم‌ مقاومتند و با اولين‌ نزديكی جنسی به‌ سهولت‌ پاره‌ می شوند و این پارگی معمولاً با خونریزی همراه است.

2)   پرده بكارت‌ بدون‌ منفذ: در اين‌ نوع‌، پرده بكارت‌ فاقد سوراخ‌ ميانی‌ است‌. در حقيقت‌ در اين‌ حالت‌ سوراخ‌ ميانی‌ پرده‌ بكارت‌ با ورقه‌ ظريفی پوشيده‌ شده‌ است‌. در اغلب‌ موارد اين‌ وضعيت‌ تا هنگام‌ بلوغ‌ دختر مشخص‌ نمی‌شود. در هنگام‌ بلوغ‌ و آغاز عادت‌ ماهيانه‌ به‌ علت‌ تجمع‌ خون‌ قاعدگی در واژن و پشت برده بکارت‌، و در نتیجه درد و عوارض‌ ناشی‌ از آن‌، اين‌ افراد به‌ پزشك‌ مراجعه‌ می‌كنند و در معاينه‌ وضعيت‌ غير طبيعی‌ فردآشكار می‌شود. درمان‌ چنين‌ وضعيتی‌ از طريق‌ ايجاد يك‌ برش جراحی بصورت‌ علامت‌ صلیب بر روی‌ پرده‌ بكارت‌ بدون‌ منفذ است که مسلماً این کار باید توسط پزشک و با اخذ مجوز از پزشکی قانونی صورت گیرد ‌. البته‌ لازم‌ است‌ كه‌ حتماً گواهی‌ پزشك‌ دال‌ بر اينكه‌ فرد دارای‌ پرده‌ بكارت‌ بدون‌ منفذ بوده‌ و با عمل‌ جراحی نسبت‌ به‌ اصلاح‌ آن‌ اقدام‌ شده‌ به‌ وی داده‌ شود تا هنگام‌ ازدواج‌ وی‌ ايجاد مشكل‌ نکند.

3 )  پرده بكارت‌ ‌ قابل‌ اتساع: نوعی دیگری از پرده بکارت است که ظریف‌ ولی ارتجاعی می باشد به‌ طوری كه‌مقاربت‌ سبب‌ پارگی آنها نمی شود. اين‌ نوع ازپرده‌های بکارت را پرده‌های الاستيك یا قابل اتساع‌ می گويند.در اين‌ حالت‌ رابطه جنسی حتی به صورت مكرر هيچگونه‌ آسيبی به‌ پرده‌ بكارت‌ وارد نمی کند وسبب پارگی‌ در پرده‌ بكارت‌ نمی شود..

البته با وجود سلامت ظاهری پرده بکارت در این موارد معاینه دقیق چنین افرادی توسط پزشک قانونی می تواند داشتن یا نداشتن رابطه جنسی را مشخص نماید.

4 )  پرده های غضروفی: در موارد نادری، پرده بکارت دارای مقاومت بسیار زیادی می باشد به طوری که اجازه رابطه جنسی را نمی دهد که به آنها پرده های غضروفی یا پرده های مقاوم گویند که این موارد نیز نیاز به درمان جراحی دارد .

پارگی پرده بکارت: به دنبال دخول جنسی پرده بکارت دچار پارگی یا پارگی هایی می گردد که این پارگی ها مشخصات خاص خود را دارند و بحث در این امر از حوصله این مقاله خارج است. بلافاصله‌ بعد از پارگی پرده بکارت،‌ خونريزی از محل‌ پارگی ايجاد می گردد كه‌ ميزان‌ آن‌ در زنان طیف‌ وسيعی دارد. به طوری كه‌ در پاره ای از زنان‌ ممكن‌ است‌ اصلاً خونريزی واضحی ديده‌ نشود و در پاره‌ای از موارد ممكن‌ است‌ خونريزی آن قدر شدید باشد كه‌ نياز به‌ اقدامات‌ درمانی عاجل داشته‌ باشد.

نكته مهمی كه‌ بايد به‌ آن‌ اشاره‌ كرد اين‌ است‌ كه‌ خونريزی شرط‌ ازاله‌ بكارت‌ نيست‌ و همانگونه‌ كه‌ ذكر شد در پاره‌ای از موارد ممكن‌ است‌ ميزان‌ خونريزی به‌ دنبال‌ پارگی پرده بكارت‌ آنقدر خفيف‌ و كم‌ باشد كه‌ اصلاً قابل‌ مشاهده نباشد. پس‌ عدم‌ خونريزی در شب‌ زفاف‌ را نبايد بطور 100% به‌ عدم‌ سلامت‌” هايمن‌” دانست‌. در اين‌ موارد معاينه فرد توسط‌ پزشك‌ قانونی ( یا هر پزشک متخصص) كاملاً مشخص‌ كننده‌ واقعیت است .

در بعضی موارد به‌ غيراز روابط‌ جنسی نيز ممكن‌ است‌ پرده‌ بكارت‌ دچار پارگی شود كه‌ به‌ اختصار به‌ آنها پرداخته‌ می شود:

 پارگی “هايمن‌ “در اثر حوادث‌ و تصادفات‌:

 1) نكته بسيار مهم‌ كه‌ بايد به‌ آن‌ توجه‌ داشت‌ اين‌ است‌ كه‌ پرده بکارت‌ يك‌ نسج‌ مخاطی است‌ كه‌ در اوايل‌ كانال‌ واژن‌ قرار گرفته‌ است‌ و پارگی آن‌ در ضربات‌ و تصادفات‌ در صورتی  ممكن‌ است‌ که  پارگی دستگاه تناسلی خارجی ادامه‌ یافته و دهانه فرج و نیز پرده بکارت را نیز درگیركند. به‌ عبارت‌ ديگر اگر آسيب‌ وارده‌ به‌ دستگاه‌ تناسلی خارجی خیلی  شديد باشد، می تواند ‌ با پارگی “هايمن‌” همراه‌ گردد در غير اين‌ صورت‌ ادعاهايی نظير ورزشهای سنگين‌ و طولانی، اسب‌سواری، دوچرخه سواری، ژیمناستیک، رقصهای طولانی و شديد، پریدن از ارتفاع،بالارفتن سریع از پله ها به صورت چند پله با هم و مواردی از اين‌ قبيل‌ هرگز نمی توانند باعث‌ پارگی “هايمن‌ “شوند.. پس‌ در صورتی می توان‌ پارگی پرده بکارت‌ را به‌ حوادث‌ و تصادفات‌ و ضربات‌ نسبت‌ داد كه‌ آسيب ، ناحيه‌ ميان‌ دو راه‌ (پرينه‌) و یا دستگاه‌ تناسلی خارجی را نيز درگير كرده‌ باشد. به بیان دیگر پارگی “هایمن” ناشی از تصادفات هیچگاه به تنهایی روی نمی دهد.

2) دختر بچه‌هايی كه‌ مبتلا به‌ بعضی عفونتهای ناحیه تناسلی می شوند مانند بيماریهای قارچی ناحیه تناسلی به‌ علت‌ خارش‌ مكرر با دست‌ و يا وسايل‌ ديگردر آن ناحيه‌ ممكن‌ است‌ سبب‌ آسيب‌ و خراشيدگی در “هايمن‌ “شوند.

3)   دخترانی كه‌ عادت‌ به‌ خودارضايی دارند، گاهی به علت‌ استعمال‌ وسايل‌ مختلف‌ ممكن‌ است‌ آسيب‌ در پرده‌ بكارت‌ خویش ايجاد کنند که در اینجا ضرورت اطلاع رسانی مادران به دختران در سنین نوجوانی جهت پیشگیری از چنین عادت و عملی بسیار با اهمیت است.

دکتر کامران آقاخانی، متخصص پزشکی قانونی و  دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران/انتهای متن/

۱۱۹ نظر
 1. ناشناس می گوید

  تروخداکمکم کنید

 2. ناشناس می گوید

  سلام چند ماه پیش برای اولین بار … کمی دخول داشت ولی اصلا خونی مشاهده نشد فقط رفتم دستشویی یک ذره خون با ترشحم همراه بود .دفعات بعد هم همین طور الان نامزدم شک کرده فکر میکنه قبل اون با کس دیگه رابطه داشتم به خاطر همین خون ریزی ندارم .میخواستم بدونم مگه نوع پرده من چی هست که اصلا خون ندیدم فقط ازبند انگشت کمتر .ممکنه پرده ام ازبین رفته باسه ؟ اگه رفته دکتر میتونه تشخیص بده ازچه نوعی بوده .

 3. ارغوان می گوید

  سلام. من دو روز پیش برای اولین بار با نامزدم …درد خیلی زیاد داشتم و از همون اول هم خونریزی با لخته شروع شد. درد انقدر زیاد بود که دخول کامل انجام نگرفت. دو روزم هست که همچنان خونریزی و لخته ادامه داره. ایا این حالت طبیعی هست؟ اگر در روزهای اتی ادامه پیدا کند به دکتر مراجعه کنم؟

 4. Saghar می گوید

  سلام من میشه کمکم کنین من دستمو کردم خودمو خاروندم وقتی دستمو بیرون اوردم به شدت ازم خون امد من اونجوریم نخارونده بودم ک خون بیاد ولی امد اینم بگم دستم زیاد رفته بود تو ممکنه پردم پاره شده باشه خواهش میکنم جوابمو بدین اخه واسم مهمه خیلی

  1. به دخت می گوید

   سلام
   بدون معاینه نمیشه نظری داد

 5. lovely.girl می گوید

  سلام ببخشید من چند سال پیش یع اتفاقی برام افناد و تا امسال خیای نگران بودم تا اینکه بعد از اینکه رفتم دکتر تشخیص داد که سالمه و نوع خاصی ندازه با خونریزی کم طبیعیه درسته ؟!!امکان خونریزی کم و این که مقداری از پرده باز باشه و سالم باشه هست دیگه ؟!!
  میشه بگید لطفا

 6. ناشناس می گوید

  سلام،من وقتی باهمسرممیخاستم بدونم لین خون هاطبیعیه؟

  1. fathi می گوید

   سبام ناشناس جان
   بله

 7. نفس می گوید

  سلام میخواستم بدونم اینکه بعد از پاره شدن پرده بکارت تا یک هفته غذاهای سرد و سرکه و ترشی جات نباید خورد چقدر صحت داره ؟؟
  ممنونم ازتون

 8. یه دختر می گوید

  سلام من ۱۵سال دارم من مقداری لخته خون به همراه ترشح دیدم که رنگ آن قرمز وقهوهای بود بدون هیچ دردی آیا آسیبی به پردهام رسیده

  1. ناشناس می گوید

   بله درسته چهار چیز نباید بخوری سرکه لبنیات سیب ترش ی موردم یادم نیست. دلایلشم اینه ک حیض میشی واس بچه دارشدن خوب نیس..
   منبع کتاب اداب زناشویی از دیدگاه ائمه معصومین

 9. Goli می گوید

  سلام من چند وقت پيش با نامزدم …مقداري خونريزي داشتم و بعد از اينكه به دو دكتر مراجعه كردم نظر انها اين بود كه من سالم هستم، و پرده ام از نوع ديوانه دار است ،ايا اشتباهي صورت گرفته؟ در غير اين صورت خونريزي ناشئ از چه چيزي بوده؟
  لطفا يك توضيحي راجع به اين نوع پرده هم بنويسيد چون من شنيده ام كه ميگن خونريزي وحشتناكي داره و بسيار ميترسم

 10. nastaran می گوید

  سلام خسته نباشید.من یک ماهه ازدواج کردم… خون ریزی کمی داشتم ولی از اون روز ب بعدسوزش وخارش شدید دارم توروخداجوابموبدین ضروریه..ممنون

  1. به دخت می گوید

   سلام نسترن جان
   پاسخ خانم دکتر
   ممکن است به دنبال نزدیکی کمی خراش ایجاد شده باشد که اگر ادامه داشته باشد به دکتر مراجعه کرده و معاینه شوید تا دقیقا مشخص شود در این صورت باید هنگام نزدیکی مواظب باشی به ان قسمت فشاری وارد نشود تا بهبودی کامل به دست اوری

 11. گلی می گوید

  سلام من …داشتیم.قبل از به دکتر زنان مراجعه کردم و گفت پرده من از نوع بسیاز ضخیم است و احتمال داره که با دخول پار نشه و باید با دستگاه پاره بشه.اما با …به خونریزی شدید همراه با درد شدید داشتم.خونریزی به صورت لخته های تیره رنگ بود.
  تا 3 4 روز هم لکه بینی داشتم.خواستم بدونم پرده پاره شده یا به یکی دیگه از اندامهای تناسلیم اسیب وارد شده.ممنون میشم جواب بدین.خیلی نگرانم

 12. نازنین می گوید

  سلام واقعا از شما ممنونم که جواب بنده را دادید فقط یه چیزی من خودم قارچ دارم و دکتر هم برام قرص و ژل نو شته بود
  حالا یعنی من پرده ام سالمه چون من به همسرم که الان تو عقد هستیم گفته بود که یه ماه پیش رفتم معاینه کردم و اینکه پرده ی من سالمه

 13. نازنین می گوید

  سلام من پرده ام سالمه دکتر هم گفته ضخیم هستش ولی دیروز که پریود شدم بعد از چند ساعتی رفتم دستشویی نشسته بودم که عطسه کردم خیلی هم بم فشار اومد دردم هم بیشتر شد بعد بلافاصه خون اومد البته من هم پریود بودم الان نمیدونم که پرده ام آسیب دیده یا نه تورو بخدا زود بم جواب بدید خواهش می کنم

  1. به دخت می گوید

   سلام نازنین جان
   پاسخ خانم دکتر
   ممکن است مشکلی نباشد و احتمال هم دارد که دهانه رحم خراش کوجک داشته باشد. بهتر است معاینه شوی و درمان مناسب بگیری و یا این که خاطر جمع شوی که همه چیز خوبه

  2. ناشناس می گوید

   اخه مگه با عطسه هم پرده آسیب میبینه؟

 14. azin می گوید

  سلام چیزی به من ایمیل نشده جوابموبدید لطفا elena_mini80

  1. به دخت می گوید

   سلام آذین جان
   پاسخ شما مجددا ارسال شد

 15. azin می گوید

  سلام من 5روزپیش برای اولین بار …..

  1. به دخت می گوید

   سلام خانم آذین
   جواب خانم دکتر برای شما ایمیل شد

 16. زری می گوید

  سلام و خسته نباشید
  ممنون از سایت خوبتون
  سوال من اینه که, چند وقت پیش عادت استمنا رو داشتم اما اخرین بار چند قطره خون دیدم. اون روز تقریبا روز آخر پریودم بود میخواستم بپرسم بدون دخول امکان پارگی پرده هست؟ هیچ تماسی با پرده نبوده.
  این فکر کم کم داره دیوونه م میکنه. بعضی سایتا میگن که اصلا امکان نداره…
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنین دکتر

 17. آیدا می گوید

  دکتر خیالم راحت باشه؟

 18. آیدا می گوید

  من دوتا دکتر رفتم هر دو گفتن سالمم.اما گشاد.یعنی چی؟

 19. آیدا می گوید

  سلام ممنونم.فقط برام سوال بود گشادیش چیه ؟
  برمی گرده؟
  امکان داره سیستم بدنم باشه؟

 20. raha می گوید

  سلام من 21سالمه پریود نا منظم داشتم سونوگرافی دادم گفتن پلی کیستیک دارم آمپول پروژسترون زدم که پریود شم ولی 14روز گذشته نشدم چیکار کنم؟؟؟؟اینم ایمیلنهbaby.naaaz2@yahoo.com

  1. به دخت می گوید

   سلام رها جان
   پاسخ خانم دکتر:
   با دکترت تماس بگیر داروی دیگری را تجویز خواهد کرد نگران نشو
   دکترجعفری

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.