دوشنبه ۳ آبان ۱۳۹۵

سهم ۱۱ درصدی زنان از تعاونی‌های فعال کشور

مشاور وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی در امور بانوان گفت: از حدود ۱۰۰ هزار تعاونی فعال حدود ۱۱ درصد از آن‌ها تعاونی زنان است و از مجموع اعضای تعاونی‌های فعال، حدود ۴۰ درصد زنان هستند.

به گزارش به دخت به نقل از ایسنا، وحیده نگین افزود: در مجموع شرکت‌های تعاونی فعال، زنان در ۹۶ گرایش از رشته فعالیت‌های تولیدی، خدماتی و توزیعی اشتغال دارند که به ترتیب تعاونی‌های خدمات، صنعت و معدن و کشاورزی بیشترین تعداد را شامل می‌شوند و در مجموع بالغ بر۸۷ درصد تعاونی‌های زنان را در بر دارد.

وی در ادامه گفت: بر حسب نوع فعالیت شرکت‌های تعاونی فعال بانوان، ۳۵ درصد در بخش خدمات، ۳۲ درصد در بخش صنعت و معدن، ۲۰ درصد در بخش کشاورزی، هشت درصد در بخش فرش دستبافت و پنج درصد در سایر بخش‌ها فعالیت می‌کنند. به عبارتی دیگر ۶۰ درصد تعاونی‌های زنان در بخش تولیدی و ۴۰ درصد در بخش خدمات و توزیع هستند.

مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور بانوان اضافه کرد: از نظر اشتغال ایجاد شده توسط تعاونی‌های فعال زنان بر حسب نوع فعالیت، ۲۸ درصد در بخش صنعت و معدن، ۲۷ درصد در بخش خدمات، ۱۷ درصد در بخش فرش دستباف، ۱۵ درصد در بخش کشاورزی و ۱۳ درصد در سایر بخش‌ها است. همچنین ۲۸ درصد از اعضای شرکت‌های تعاونی و اتحادیه‌های دانش‌بنیان، زنان هستند.

نگین در پایان گفت: اکنون فضای مناسبی برای توسعه فعالیت‌های تعاونی‌های زنان فراهم شده است. یکی از برنامه‌های مهم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاسیس اتحادیه‌های صنفی قدرتمندی برای زنان تعاونگر است تا ضمن ارائه آموزش‌های تخصصی و برگزاری نمایشگاه‌های دائمی و موقت، فعالیت بانوان در عرصه‌های اقتصادی بویژه مشاغل خانگی گسترش یابد و توانمندی‌های آنان به نمایش درآید. در حال حاضر فعالیت‌های تعاونی این امکان را به بانوان تعاونگر می‌دهد که در قالب فعالیت‌های جمعی با دغدغه کمتری مشغول به کار شوند و در کنار فعالیت اقتصادی به وظایف مادری و همسری خود در خانواده نیز بپردازند.

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs