پنج شنبه ۶ آبان ۱۳۹۵

تنها نیمی از مادران به فرزندانشان تا ۲ سالگی شیر می‌دهند

معاون وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه تغذیه با شیر مادر از مرگهای زودرس کودکان جلوگیری می کند گفت این در حالی است که در کشور ما فقط ۵۲ درصد شیرخواران تا دوسالگی شیر مادر مصرف می کنند.

به گزارش به دخت به نقل از ایرنا، علی اکبر سیاری  در همایش هفته جهانی تغذیه با شیر مادر افزود: تغذیه با شیر مادر جلوی مرگ های زودهنگام را می گیرد و از فشار خون، دیابت، اصافه وزن و جاقی کودکان در بزرگسالی جلوگیری می کند.

از ۴۰۰ هزار فوتی سالانه در ایران، ۲۲ هزار مورد کودک هستند.

معاون وزیر بهداشت گفت: هم اکنون ۸۲ درصد شیرخواران تا شش ماهگی از شیر مادر مصرف می کند و فقط ۵۲ درصد این کودکان تا دوسالگی شیر مادر مصرف می کنند.

وی ادامه داد: هر سال ۴۰۰ هزار نفر در کشور می میرند که از این تعداد ۲۲ هزار نفر کودک هستند، ۹۳ هزار نفر در گروه سنی ۳۰ تا ۷۰ سال و ۵۵ هزار نفر یر ۵۰ سال هستند.

سیاری گفت: بسیاری از مرگهای زودرس با تغذیه مناسب و پرهیز از عوامل خطرساز قابل پیشگیری هستند به عنوان مثال اگر نوزادان تا دوسالگی از شیر مادر تغذیه کنند تا ۲۵ درصد از ابتلای آنها به سرطان در بزرگسالی پیشگیری می شود.

وی افزود: سازمان بهداشت جهانی از کشورها خواسته است تا سال ۲۰۲۵ حدود یک جهارم از میزان مرگهای ناشی از بیماریهای قلبی، سرطان، دیابت و آسم و بیماریهای تنفسی را کم کنند و افزایش میزان تغذیه با شیر مادر یکی از اقداماتی است که برای رسیدن به این هدف باید انجام شود.

سیاری گفت: برای رسیدن به این هدف در قالب طرح تحول سلامت، دو هزار کارشناس سلامت وارد شبکه بهداشتی کشور شده اند که خدمات آموزشی را در دوره بارداری نیز به زنان به صورت رایگان ارائه می کنند.

وی افزود: خدمات بهداشتی در شهرها نیز به صورت فعال ارائه می شود و برای هر دو هزار نفر یک کارشناس سلامت تعریف شده است که برای مردم پرونده سلامت تشکیل می دهد و آنان را برای پیگیری به مراکز بهداشتی فراخوان می کنند.

اول تا هفتم اوت هفته جهانی ترویج تغذیه با شیر مادر است.

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs