جشنواره «بانو امین» گامی در جهت شناسایی بانوان محقق عرصه علوم اسلامی است

نشست خبری سومین جشنواره پژوهشی بین‌المللی بانو امین صبح امروز – ۲۵ آبان – در جامعه الزهرا برگزار شد.

0

به گزارش به دخت به نقل از ابنا، رئیس جشنواره پژوهشی بانو امین هدف از برگزاری این جشنواره را شناسایی ظرفیت‌های پژوهشی با گستره‌ی بین‌المللی خواند و اظهار داشت: جشنواره پژوهشی بین‌المللی بانو امین در حوزه‌های علوم اسلامی با رویکرد اسلامی خصوصاً در موضوعات زن و خانواده است.
خانم دکتر «سیده سعیده غروی» بیان داشت: طراحان این جشنواره با باور به توانایی پژوهشی بانوان در عرصه‌های مختلف و در حوزه نظریه‌پردازی مطالعات دینی بانوان بر این مقوله تأکیددارند که با برنامه‌ریزی و هدایت آثار می‌توان انتظار داشت کلان پروژه‌های جامع کشوری و بین‌المللی در این عرصه توسط بانوان به ثمر نشیند.
وی افزود: تاکنون همایش و جشنواره‌های مختلفی در کشور در عرصه مطالعات زنان برگزارشده است اما تمرکز خاص بر روی آثار پژوهشی بانوان با ساختاری که در جشنواره پژوهشی بین‌المللی بانو امین طراحی‌شده، مشاهده نمی‌شود.
معاونت پژوهشی جامعه الزهرا با اعلام استقبال بالا از این جشنواره گفت: باوجوداینکه کمتر از یک ماه از اعلام فراخوان جشنواره گذشته است ولی میزان ارسال بالای آثار به دبیرخانه جشنواره نشان‌دهنده‌ی بالا بودن آثار موجود در این عرصه است.
غروی خاطرنشان کرد: این جشنواره در دو بخش عمومی و ویژه طراحی‌شده است که در بخش عمومی پذیرای آثار پژوهشی بانوان در موضوعات مختلف دینی در قالب کتاب، مقالات، پایان‌نامه‌ها و طرح‌های پژوهشی هستیم.
وی در ادامه گفت: در بخش وِیژه باهدف تجلیل از بانوان پژوهشگر که این بانوان شناسایی شوند و هم به جامعه اسلامی معرفی شوند.
رئیس جشنواره پژوهشی بین‌المللی بانو امین در ارتباط با بخش وِیژه این جشنواره بیان داشت: این بخش باهدف تجلیل از بانوان پیشکسوت و نخبگان عرصه مطالعات زن و خانواده برنامه‌ریزی‌شده که به شناسایی و معرفی این بانوان می‌پردازد.
دکتر غروی اعلام داشت: پژوهش‌های برتر علاوه بر دریافت جایزه از این جشنواره، در کمیسیون‌های علمی جشنواره ارائه می‌گردند.
وی افزود: در بخش علمی جشنواره پژوهشی بین‌المللی بانو امین، سه محور مورد اهتمام قرارگرفته است که برگزاری جلسات شورای سیاست‌گذاری و شورای علمی جشنواره با بهره‌گیری از اساتید فرهیخته و کارشناسان برجسته به تصمیم‌گیری در خصوص نحوه نظارت علمی آثار ارسالی می‌پردازد.
معاونت پژوهشی جامعه الزهرا خاطرنشان کرد: برگزاری پیش نشست‌های علمی در موضوعات و محورهای تعریف‌شده در جشنواره با گرایش‌های تفسیر و علوم قرآن، فقه و حقوق، فلسفه و کلام، مطالعات اسلامی زنان، اخلاق و تربیت و تاریخ و سیره؛ دومین محور بخش علمی این جشنواره است.
غروی در پایان تصریح کرد: سومین محور بخش علمی این جشنواره پژوهشی، برگزاری نمایشگاهی از آثار رسیده و چاپ چکیده آثار برگزیده از فعالیت‌های دیگر بخش علمی جشنواره است.

/انتهای متن/

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده