شیوع شیوه‌های جدید همسریابی

رییس مرکز مطالعات و پژوهش‌های راهبردی وزارت ورزش و جوانان با اشاره به تحول قطعی و اجتناب ناپذیر ملاک‌های همسرگزینی در حال حاضر، گفت: به دلیل تغییرات ساختاری در خانواده‌ها، نیازهای واقعی و عینی آنان متحول شده است.

0

سرویس خبر به دخت/

محمد تقی حسن زاده، افزود: طرح ملاک‌های همسرگزینی در جامعه معاصر ایران و بررسی تحولات آینده و پیامدهای آن با جامعه‌ آماری 5000 نفر از استان‌های گیلان، خوزستان، سیستان و بلوچستان، خراسان، کرمانشاه و تهران که در گروه سنی 15 تا 64 سال قرار داشتند به عمل آمده است.

بالا رفتن سن ازدواج نگرش جوانان و خانواده‌ها را به فرآیند همسریابی تغییر داده است
وی ادامه داد: بروز تحولاتی مانند افزایش آگاهی‌ها و اطلاعات، رشد مطالبات و توقعات، بالا رفتن سن ازدواج، توسعه ارتباط انسانی و اجتماعی، رشد فردگرایی و سایر تغییرات فرهنگی و اجتماعی، نگرش جوانان و حتی خانواده‌ها را نسبت به نحوه و فرآیند همسریابی تغییر داده است.

تشابهات فرهنگی و فکری از الزامات سبک جدید زندگی و ازدواج جوانان است
حسن‌زاده با بیان اینکه در شرایط جدید زوجین اتکای بیشتری به توانایی‌های خود دارند و اقتضائات خانواده هسته‌ای ایجاب می‌کند که جوانان با آمادگی کافی وارد عرصه‌ زندگی شوند، اظهارکرد: شاخص‌هایی همچون تفاهم و شناخت متقابل زوجین و اشتراک در برخی باورها و علایق، همچنین تشابهات فرهنگی و فکری از الزامات سبک جدید زندگی و ازدواج جوانان است.

شیوع شیوه‌های جدید همسریابی
رییس مرکزمطالعات و پژوهش‌های راهبردی وزارت ورزش و جوانان در پایان با تاکید بر اینکه در شرایط جدید همسریابی و ازدواج آگاهانه تر صورت می‌گیرد و نقش زوجین در مقایسه با والدین بیشتر شده است، عنوان کرد: شاخص‌های مدرن در ملاک‌های همسرگزینی در قیاس با شاخص‌های سنتی به تدریج اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و شیوه‌های جدید همسریابی، که نقش خود افراد در آن بیشتر است یا با وساطت‌ نهادهایی مانند محیط شغلی و آموزشی در حال شیوع و گسترش است.

منبع:مهرخانه/ انتهای متن/

درج نظر