تولد نخستین نوزاد حاصل از انجام روش‌های PGD در پژوهشگاه ابن سینا

این روش در مورد بیمارانی که مبتلا به سقط مکرر هستند و یا سن ایشان بیش از 35 سال است یا مبتلا به بیماری هموفیلی و تالاسمی هستند، می تواند منجر به رفع مشکل و بیماری شود.

1

 سرویس خبر به دخت/

متخصص ژنتیک و عضو تیم تخصصی مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری سقط مکرر ابن سینا، انجام تشخیص های ژنتیکی قبل از لانه گزینی جنین(PGD) را مسیر آینده کشور در کاهش بیماری ها و معلولیت ها عنوان کرد.

 دکتر محمدحسین مدرسی با بیان این مطلب افزود: نخستین نوزاد سالم حاصل از انجام روش های PGD در والدین مبتلا به تالاسمی مینور در سال ۸۸ و دومین نوزاد در سال ۹۰ در مرکز فوق تخصصی ابن سینا متولد شد و هم اکنون هردوی این کودکان در سلامت کامل به سر می برند.

مدرسی برنامه های تشخیص ژنتیکی(PGD) را بررسی نقص یک ژن مخصوص دانست و خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه در این روش، بررسی بر روی یک سلول انجام می شوند، ارزیابی ها دشوارتر است و در آن تنها رویان هایی که عاری از ناهنجاری های ژنتیکی باشند، برای انتقال به رحم یا انجماد انتخاب می شوند.

عضو تیم تخصصی مرکز فوق تخصصی ابن سینا با اشاره به شیوع بالای بیماری تالاسمی مینور در جامعه گفت: با استفاده از روش تشخیص پیش از لانه گزینی در تالاسمی، می توان نیاز به سقط درمانی و تبعات مختلف روانی، جسمی و اجتماعی آن را کاهش داد.

مدرسی انجام تشخیص های پیش از لانه گزینی(PGD) را در کاهش ابتلا به برخی معلولیت و بیماری ها بسیار مؤثر خواند و تصریح کرد: تشخیص های ژنتیکی قبل از لانه گزینی(PGD) می تواند در آینده سبب کاهش بسیاری از بیماری های تک ژن مثل کوری، کری و حتی سرطان شود.
وی افزود: با توجه به اهمیت گسترش روش های ژنتیکی قبل از لانه گزینی در کاهش بیماری ها، باید از نظر تحقیقاتی، اجتماعی و حمایت های بیمه توجه خاصی به این روش ها صورت گیرد.

دکتر محمدمهدی آخوندی، رئیس پژوهشگاه فن آوری های علوم زیستی جهاد دانشگاهی ابن سینا هم با اشاره بر افزایش سن ازدواج در کشور و تأکید بر اینکه افزایش سن مادر سبب افزایش خطر بروز ناهنجاری های کوروموزومی در نوزاد می شود، افزود: در برنامه تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی(PGD) والدینی که فرزندان آنها به دلیل کوروموزوم های غیرطبیعی در معرض خطر هستند، با تشخیص و انتقال رویان هایی که حاصل بیماری ارثی نیستند، می توانند صاحب فرزندان سالم شوند.
به گفته وی، این روش در مورد بیمارانی که مبتلا به سقط مکرر هستند و یا سن ایشان بیش از ۳۵ سال است یا مبتلا به بیماری هموفیلی و تالاسمی هستند، می تواند منجر به رفع مشکل و بیماری شود.
رئیس پژوهشگاه و مرکز فوق تخصصی ابن سینا انجام PGD را برای زوج هایی که سابقه بیماری سقط مکرر جنینی به واسطه ناهنجاری های ژنتیکی دارند، زوج هایی که فرزندی با یک بیماری ژنتیکی و معلولیت داشته اند و یا زوج هایی که می خواهند سازگاری بافتی فرزندشان را با فرزند دیگری که نیاز به پیوند عضو دارد بررسی نمایند، توصیه کرد.
وی گفت: امکان انجام PGD برای تمام موارد گفته شده در مرکز درمان ناباروری وسقط مکرر ابن سینا وجود دارد.

منبع: مهرخانه/ انتهای متن/

نمایش نظرات (1)