شیوع سرطان در زنان ایرانی ۴ برابر دنیا

دبیر انجمن سرطان ایران گفت: در حالی که شیوع سرطان پستان در سنین کمتر از 30 سال در دنیا 2 تا 5/2 درصد است، این میزان در ایران 10 تا 15 درصد گزارش شده است.

0

سرویس خبر به دخت/

محمدرضا میر در آستانه برپایی هشتمین همایش سالانه انجمن سرطان ایران که 30 آذر تا اول دی در تهران برپا می شود، سخن می‌گفت با اعلام این خبر افزود: متأسفانه سرطان هایی که در سنین پایین فرد را درگیر می‌کنند، اغلب از نوع مهاجم‌تر هستند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر سرطان پستان در دنیا و در ایران رو به افزایش است، خاطر نشان ساخت: بر اساس آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که در کتاب ثبت سرطان نیز ارائه شده، سن متوسط مراجعه کنندگانی که در سال 1387 برای درمان سرطان پستان مراجعه کرده‌اند، حدود  10 سال کمتر از دیگر کشورهاست.

 میر یادآور شد: 40 درصد سرطان پستان مربوط به سنین بالای 60 سال است که این امر با افزایش امید به زندگی و افزایش طول عمر افراد مرتبط است.

وی گفت: هنوز دلیل مشخصی برای کاهش سن ابتلا به سرطان پستان در کشور مشخص نشده است.

 دبیر انجمن سرطان ایران با ابراز خرسندی از تنوع درمان سرطان پستان اظهار داشت: طی 20 سال اخیر درمان سرطان پستان تحول بسیار یافته و از سمت درمان های تهاجمی که در بیشتر موارد منجر به برداشتن کامل پستان می‌شد به جراحی‌های کوچک با حفظ پستان بیمار و افزایش طول عمر وی همراه بوده است.

 وی گفت: با توجه به موضوع سرطان ها و روش های نوین درمانی اعم از جراحی و غیر جراحی، هشتمین همایش سالانه انجمن سرطان ایران 30 آذر تا اول دی امسال با حضور چهره‌های سرشناس داخل و خارج کشور در مرکز همایش‌های رایزن تهران برپا می‌شود.

میر با اشاره به اینکه معاینه بالینی از سوی پزشک معالج یکی از ارکان اصلی تشخیص سرطان به شمار می‌رود، تصریح کرد: به کمک معاینه و ابزارهای تشخیصی از قبیل سونوگرافی، ماموگرافی و ام آر آی می‌توان به تشخیص زودرس این بیماری رسید و برای درمان به موقع آن اقدام کرد.

وی گفت: در حال حاضر جای مشاوره ژنتیک برای بررسی ژن های عامل سرطان پستان (BRCA1 و BRCA2) در مراکز پزوهشی- درمانی ما بسیار خالی است. این در حالی است که با شناسایی افرادی که اقوام درجه یک آنان مبتلا به سرطان پستان هستند و انجام معاینات دقیق از آنان می‌توان در تشخیص زودرس و نجات جان بیماران گامهای مثبتی برداشت.

میر ادامه داد: هشتمین همایش سالانه انجمن سرطان ایران با حضور برخی مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و اعضای انجمن سرطان و دیگر انجمن های علمی مرتبط با درمان سرطان با حمایت سازمان صدا و سیما و شهرداری تهران برپا می‌شود.

وی گفت: هدف از برپایی این همایش، ارتقای سطح علمی دانش متخصصان شاغل در بخش سرطان و ارائه آخرین روش‌های درمانی و پیشرفت‌های صورت گرفته در زمینه تشخیص و درمان بیماری سرطان است.

منبع :جهان نيوز/ انتهای متن/

درج نظر