330 میلیارد تومان تسهیلات برای طرح ساماندهی عشایر

اختصاص 330 میلیارد تومان تسهیلات به عشایر خبری بود که رئیس سازمان امور عشایر برای ساماندهی به کوچ عشایر داد.

0

به گزارش به دخت به نقل از ایسنا،  کرمعلی قندالی با بیان اینکه عشایر به صورت انفرادی می توانند از تسهیلات استفاده کنند گفت: ظرف یکی دو ماه آینده این تسهیلات در مرحله پرداخت قرار خواهد گرفت.
وی با بیان اینکه 1.5 میلیار دلار هم برای طرح ساماندهی و اشتغال عشایر در نظر گرفته شده است، از تخصیص200 میلیارد تومان برای تولید و اشتغال عشایر از محل صندوق توسعه ملی خبر داد.

رئیس سازمان امور عشایر با اشاره به جزئیات طرح ساماندهی عشایر گفت: در ساماندهی به کوچ، حفاظت و مرمت راه های عشایری ، تامین آب عشایر هم برای جمعیت آنها هم دام هایشان، از طریق اصلاح منابع آبی یا از طریق سیار و با استفاده از تانکرها ، جایگزینی سوخت فسیلی با حمل کپسول گاز و نیز تامین و تحویل کالاهای مورد نیاز عشایر مورد نظر است که در حال انجام است.

قندالی درباره جمعیت عشایر نیز گفت: جمعیت عشایر طی سه دوره سال‌های 66 ، 77 و 87 سرشماری شده است که بر اساس آمار جمعیت مطلق عشایر تقریبا تغییری نکرده است و در سال 87 جمعیت عشایر یک میلیون 200 هزار نفر بوده است.

رئیس سازمان امور عشایر بزرگترین تهدید عشایر را وابستگی آنها به دام و تک محصول دانست و افزود: اگر عشایر تک محصول بمانند در آینده با مشکل روبرو خواهند شد از این جهت است که ما برای تولید محصولات متنوع برنامه ریزی کرده ایم و طرح گردشگری، زنجیره تولید گیاهان دارویی، تولید شیر و گوشت و … همه برای رفع این تهدید از سر جامع عشایری است.

کرمعلی قندالی با اشاره به افزایش اشتغال عشایر با رویکردی که ظرف سه سال گذشته اتخاذ شده است گفت: افق جدیدی برای زندگی عشایر فراهم شده است.
رئیس سازمان امور عشایر درباره بیمه عشایر هم گفت: حدود 60 هزار خانوار عشایر تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند که طبق برنامه تلاش می کنیم 120 هزار خانوار تحت پوشش بیمه قرار بگیرند.

قندالی در خانه سخنان خود در یک برنامه تلویزیونی افزود: در بحث بیمه دام ها نیز اگر دولت منابعش را فراهم کند زمینه آن فراهم است.

/انتهای متن/

درج نظر