طالبان افغانستان پشت تصوير زنان زيبا در شبكه‌هاي اجتماعي!

بررسی تازه وزارت دفاع استرالیا نشان می‌دهد طالبان با استفاده از نام و تصاویر جعلی دختران در شبکه‌های اجتماعی از سربازان خارجی افغانستان اطلاعات می‌گیرند.

0

سرویس خبر به دخت/

به گزارش پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه(شفقنا) به نقل از ایسنا،  ایجاد روابط دوستی با سربازان، خانواده‌ها و دوستان‌شان جزو شگردهای تازه جنگجویان طالبان برای شناسایی موقعیت و طرح‌های عملیاتی نیروهای خارجی در افغانستان است.

به گزارش بي.بي.سي، طالبان که در زمان حاکمیت‌شان مخالف سرسخت تصویر بودند، اینک گفته می‌شود که آنها با هدف دستیابی به اطلاعات در مورد موقعیت و طرح‌های عملیاتی نیروهای خارجی مستقر در افغانستان، خود را در پشت تصاویر زنان زیبا و جذاب پنهان می‌کنند.

گونتر کتز، سخنگوی نیروهای بین‌المللی در افغانستان استفاده از تصاویر دختران توسط طالبان را تائید می‌کند اما می‌گوید او نگران نیست و تمامی نیروهای که به افغانستان اعزام می‌شوند قبلا درباره این مسایل آموزش دیده‌اند: “این موضوع مهمی برای ما نیست. بلکه تلاشی ناکام از سوی طالبان است و همه می‌دانند که این فقط تبلیغات است.”

طالبان بر خلاف عقاید گذشته‌شان در سالهای اخیر به استفاده گسترده از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی روی آورده اند. جنگجویانی که تصور می‌شود فقط با کاربرد اسلحه آشنایی داشته باشند، اینک رقیبان‌شان را در میدان جنگ به شیوه‌های تازه غافلگیر می‌کنند.

“جاوید کوهستانی”، از کارشناسان امور امنیتی معتقد است که در این عرصه طالبان تنها نیست و سازمان القاعده و سازمان استخبارات ارتش پاکستان نیز طالبان را در این راه یاری می‌کنند: “طالبان و سازمان القاعده بخشی از طلاب جوانی را که در مدارس دینی پاکستان درس می‌خوانند و دارای استعداد و توانایی هستند، آنها را علاوه بر آموزش‌های دینی به زبانهای مختلف، به خصوص در بخش آی تی و کامپیوتر آموزش می‌دهند. بخش آی تی سازمان آی اس آی پاکستان بسیار فعال است یک دانشگاه بزرگ آی تی در پاکستان وجود دارد که از کشورهای مختلف اساتید در آنجا تدریس می‌کنند.”

در حالی که نیروهای ناتو و افغان تجهیزات و تکنولوژی پیشرفته اطلاعاتی را در اختیار دارند، اما فرماندهان آنها اذعان می‌کنند که در جنگ اطلاعاتی، طالبان از آنها یک گام جلوترند.

آنها به صورت گسترده در اینترنت تبلیغات می‌کنند و در شبکه‌های اجتماعی نیز به صورت گسترده‌ای فعال‌اند. مجیب خلوتگر، از مسئولان دیده‌بان رسانه‌ها در افغانستان می‌گوید فعالیت طالبان در شبکه‌های اجتماعی در دو سال گذشته بصورت قابل ملاحظه ای افزایش یافته است: “حداقل از دو سال به این طرف و به صورت گسترده طالبان از رسانه‌های اجتماعی به خصوص از فیسبوک و توئیتر هم استفاده می‌کنند، بعضی موقع آنها استفاده مستقیم دارند، یعنی خودشان را معرفی می‌کنند اما در بسیاری موارد آنها تحت عناوین مختلف پشت چهره‌های مختلف پنهان می‌شوند. به باور من، طالبان به اهمیت رسانه‌ها به خصوص رسانه‌های اجتماعی پی برده و آن را جدی گرفته‌اند.”

به گفته خلوتگر این چیزی است که ادارات نظامی و امنیتی افغانستان کمتر به آن بها داده‌اند.

اما طالبان ضمن رد این گزارش می‌گویند که “اصول و ارزشهای افغانی و اسلامی به آنها اجازه چنین کاری را نمی دهد.”

بر اساس گزارش دیلی تلگراف، وزارت دفاع استرالیا به سربازان آن کشور در افغانستان در مورد استفاده از شبکه‌های اجتماعی مثل فیسبوک هشدار داده است.

مقامات نظامی استرالیا گفته‌اند که سربازان، خانواده و بستگان آنها به طور غیر عمد با اشتراک اطلاعات محرمانه در اینترنت، ماموریت رزمی این نیروها را به خطر می‌اندازند.

خطرات استفاده از شبکه‌های اجتماعی در جریان یک تحقیق که توسط دولت استرالیا درباره رسانه‌های اجتماعی انجام شده، بر ملا گردید.

این بررسی نشان داد که “اعتماد آشکار” در حریم خصوصی به ” امنیت کاذب” در میان نیروهایی منجر شده است که در افغانستان سرگرم نبرد با تروریسم هستند.

این گزارش ضمن تاکید بر آموزش سربازان در مورد خطرات استفاده از شبکه‌های اجتماعی، خواهان آموزش خانواده‌ها و دوستان آنها نیز در مورد عواقب به اشتراک گذاری اطلاعات در باره نام، مشخصات و موقعیت این سربازان شده است.

 /انتهای متن/

درج نظر