تمجید کمیته بین المللی پارالمپیک از دو ورزشکار معلول ایران

کمیته بین المللی پارالمپیک در گزارشی با اشاره به موفقیت های ورزشکاران معلول جهان در بزرگترین رودیداد سال، از عملکرد دو ورزشکار معلول ایران تمجید کرد.

0

به گزارش به دخت به نقل از ایرنا، این کمیته روز چهارشنبه در گزارش خود نوشت: سیامند رحمان و زهرا نعمتی دو ورزشکار معلول ایران در رشته های پاورلیفتینک و تیراندازی با کمان در بازی های پارالمپیک 2016 ریو درخشیدند.
این گزارش به مناسبت بیستمین سالگرد تاسیس کمیته پارالمپیک آمریکای جنوبی منتشر شد و با اشاره به برگزاری بازی های پارالمپیک در برزیل نوشت: برگزاری بازی های پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو تاریخی ترین رویداد ورزش معلولان برای قاره آمریکای جنوبی بود. بازی های ۲۰۱۶ ریو، از حیث عملکرد ورزشکاران بهترین دوره بود و از نظر فروش بلیت در جایگاه دوم قرار داشت.
کمیته بین المللی پارالمپیک نوشت: از بازی های پارالمپیک 2016 ریو دو میلیون و ۱۵۰ هزار نفر دیدن کردند و یک میلیون نفر از طریق شبکه های دیجیتال کمیته بین المللی پارالمپیک به تماشای این مسابقات نشستند. همچنین این بازی ها در ۱۵۴ کشور پوشش رسانه ای داده شد که از این حیث، اتفاقی تاریخی بود.
در بخشی از این گزارش با اشاره به توانمندی های زهرا نعمتی کماندار ایرانی که پرچمدار ایران در بازی های المپیک نیز بود و بازنشر سخنان نعمتی در خصوص مردم برزیل نوشت: نعمتی می گوید که «مردم برزیل در طول برگزاری بازی های المپیک و پارالمپیک با من بسیار مهربان بودند. آنها رفتار بسیار خوبی با من داشته اند. تمام کاری که من انجام داده ام این بوده که این انرژی را از آنها گرفته تا در کارم از آن کمک بگیرم».
۲۲ رشته ورزشی در بازی های پارالمپیک ریو برگزار شد که نسبت به دوره قبل آن در لندن دو رشته بیشتر بود. کانو و سه گانه برای نخستین بار در این دوره از بازی ها برگزار شد. چهار هزار و 328 ورزشکار از ۱۵۹ کشور جهان در این رویداد حضور داشتند که هزار و 670 نفر آنان زن بودند.
در بخش دیگری از گزارش کمیته بین المللی پارالمپیک با اشاره به «سیامند رحمان» قوی ترین مرد معلول جهان آمده است: او نخستین پارالمپینی است که بالای ۳۰۰ کیلوگرم وزنه زده است.

/انتهای متن/

درج نظر