مجردها هم می توانند بچه دار شوند!

کسانی که شرایط ازدواج ندارند و یا ازدواج هایشان به دلیل ناباروری با شکست در بچه دارشدن روبه رو شده است، می توانند بچه ای را به سرپرستی بگیرند.

5

سرویس خبر به دخت/

لایحه فرزندخواندگی سال۸۸ در صحن علنی مجلس به تصویب رسید و برای تصویب نهایی به شورای نگهبان ارسال شد، اما در آن لایحه ایرادات شرعی ای وجود داشت و به همین دلیل بررسی آن تا اسفند ماه سال گذشته به تعویق افتاد و بالاخره بعد از مدتها انتظار اعلام شد که قرار است با طرح واگذاری بچه ها به زنان مجرد موافقت شود و شرایط کلی نیز کمی آسان تر از قبل باشد.

عبدالرضا عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در خصوص فرزند خواندگی و شرایط واگذاری بچه به زنان مجرد گفتگویی داشته که در ادامه می خوانید. فعالت موثر در بهزیستی شیروان، تاسیس اولین شیرخوارگاه در استان خراسان شمالی از جمله کارهایی است که این عضو کمیسیون اجتماعی در کارنامه خود دارد.

*طرح واگذاری کودکان بی سرپرست به زنان مجرد سال گذشته دوباره به صحن علنی مجلس آمد، آیا این طرح به تصویب رسیده است؟
نه هنوز به تصویب نرسیده است، اما مشکلی ندارد. به نظر ما همه انسان ها نیاز به حمایت عاطفی، روحی و روانی دارند. بعضی ها شرایط ازدواج ندارند و برخی دیگر ازدواج هایشان به دلیل ناباروری با شکست روبه رو شده است، خب اینها گناهی ندارند. چه اشکالی دارد که این افراد بتوانند بچه ای را به سرپرستی بگیرند.

*این طرح در حال حاضر در کدام مرحله است؟

مشغول مطالعه و بررسی اش هستیم. انشاالله اگر مانعی نباشد تصویب می شود.

*دخترهای مجرد بالای ۳۰ سال، بچه ها را به شکل امین موقت به فرزند خواندگی می گیرند؟

نه، اگر شرایطش را داشته باشند، به صورت دائم هم می توانند سرپرستی را بر عهده بگیرند. البته باید بگویم ما در واگذاری فرزندان، شرایطی داریم که اولویت اصلی آن با زوج هایی است که فرزند ندارند و تمام راههای باروری را امتحان کرده و به نتیجه نرسیده اند.

*گاهی اوقات متاسفانه پیش آمده که مردم به اصطلاح خودمان بچه می خرند، این بچه ها با چه مشکلاتی روبه رو می شوند؟

این مساله نادر است و زیاد پیش نمی آید، اما با این حال این خانواده ها دچار مشکل می شوند اگر به این شکل بچه بگیرند، این بچه ها بدون شناسنامه می مانند، از آن طرف هم خانواده ای که سال ها بچه ای نداشته اند و از این طریق بچه دار می شوند، مجبورند بعد از چند ماه پنهان کاری بچه را تحویل بدهند، چون دست شان رو می شود و همین مساله ضربه بزرگی است.

از نظر عاطفی هم بچه و هم خانواده که او را خریده اند نابود می شوند. این کار به غیر از اینکه اصلا قانونی نیست، از نظر اخلاقی هم انجامش خیلی زشت و زننده است.

منبع:آتی نیوز/انتهای متن/

نمایش نظرات (5)