کودک تیزهوش تان را خسته و دلزده نکنید

کودکان تیزهوش خصوصیاتی دارند که آنها را از بقیه متمایز می کند. والدین این کودکان باید بدانند که کودک تیزهوش داشتن مسئولیت آنها را سنگین تر می کند. چون سروکار داشتن با این کودکان و درست هدایت کردن توانایی های شان بدون افراط و تفریط کار سختی است.

0

فریبا علیزاده/

اولین قدم مهم برای کمک درست به بچه های تیزهوش این است که این کودکان را بر اساس خصوصیت های شان درست بشناسیم.

 

کودکان تیزهوش چه ویژگی هایی دارند ؟

1- کودک تیزهوش از کارهای روزمره ای که به صورت عادی و یکنواخت پیش می رود ، خیلی زود خسته می شود. فرد تیزهوش خیلی کنجکاو است و همواره در مورد همه چیز و همه کس دوست دارد سؤال کند و جواب درست دریافت کند.                                                                                                    

  2- کودک تیزهوش ، هرگز از آنچه یاد گرفته راضی نیست و در تلاش است تا بتواند آموخته هایش را هر چه بیشتر کند . پس در حال پیشرفت است . خیلی راحت می تواند خود را با موقعیت های تازه وفق دهد و سازگار کند . 

 

3- کودک تیزهوش دقتش زیاد است ، خوب می بیند و مشاهده می کند ، وقتی کتاب داستانی می خواند و یا فیلم تماشا می کند ، خیلی بیشتر از دیگران مطالب را می فهمد و آگاهانه می بیند و درک می کند .

 

4-کودک تیزهوش دروسی را که موضوعات دشوار دارند ، بیشتر دوست دارد بخواند و مسائل را حل کند .         

 

5- یکی از ویژگی های افراد تیزهوش آن است که وقتی به مسأله ای برخورد می کنند، راه حل درست و مناسب را انتخاب می نمایند .

 

6- افراد باهوش با درک بهتر و سریع تری کتاب می خوانند و مطالب آن را خوب یاد می گیرند و کتاب های زیادی می خوانند و از آن لذت می برند و خستگی خود را با خواندن کتاب جبران می کنند .

 

7- کودکان تیزهوش, اعداد را زودتر یاد می گیرند . همچنین این کودکان به ساختن کارهای دستی علاقه نشان می دهند و اشکال هندسی را خوب به یاد می سپارند .

 

8- نسبت به یادگیری، حرص و ولع زیادی از خود نشان می دهند و به سرعت مسائل پیچیده و جزئیات را درک می کنند . به قدرت و توانایی خویش اعتماد می کنند . دامنه حفظ لغات شان زیاد است ، در نتیجه در گفتارشان از واژه ها و اصلاحاتی استفاده می کنند که خیلی بالاتر از سن آن هاست .

 

9- کودکان تیزهوش ، تمرکز حواس بالایی دارند و کسی نمی تواند به آسانی افکار آن ها را به هم بریزد .

 

10-انضباط فردی را رعایت کرده و به ارزش های اخلاقی و معنوی علاقمند هستند .

 

11- کودکان تیزهوش ، خیلی سخت کوش اند و در رسیدن به هدف خود پافشاری و تلاش زیادی می کنند .

 

12- این کودکان به دلیل سرعت بالا در فهم و یادگیری مطالب ، اغلب از جانب همسالان خود تحت فشار قرار می گیرند و گاهی مجبور می شوند تا هوش خود را آشکار نسازند ؛ اگر نه مطرود شده و کم کم دچار انزوا و گوشه گیری خواهند شد .

 

13- کودکان تیزهوش در سال های اولیه زندگی خود ، علاقه زیادی به یادگیری ساعت و تقویم و ایام هفته و … از خود نشان می دهند و نیز توانایی ساختن داستان هایی را که با ذهن آن را ساخته و پرداخته اند ، دارند .

 

14- کودکان تیزهوش ، شوخ طبعی توأم با نکته سنجی دارند و از چالش های فکری ، لذت می برند و به هیجان می افتند .

 

15- کودکان تیزهوش ، دارای انرژی زیادی هستند که گاهی آن ها را با بیش فعال اشتباه می گیرند .

 

16- کودکان تیزهوش ، مطالب را به آسانی نمی پذیرند ، چرا که دائم به دنبال چراها و چگونه ها هستند.

 

17- کودکان تیزهوش غالبا این جمله را زیاد تکرار می کنند “من دلم می خواهد ، خودم به تنهایی این کار را انجام دهم ” همچنین از دخالت دیگران در امورشان  بسیار ناراحت می شوند .

 

18- تیزهوشان ناشناخته ، در سنین کودکی می توانند خود را از راه های مختلف نشان دهند . از جمله راه های شناخت این کودکان می توان به بی توجهی ، ناآرامی ، رفتار شرورانه ، تلاش و تکاپوی زیاد ، سرپیچی و تمرد کردن ، سرپیچی از رفتن به مدرسه را نام برد که گاهی آنان با کودکان بیش فعال ، اشتباه گرفته می شوند .

 

19- در کودکان تیزهوش ، رشد عاطفی ، سریع تر از رشد جسمی و اجتماعی است . آن ها وقتی که نمی توانند استعدادهای خود را شکوفا سازند ، نگران و ناسازگار می شوند .

 

20- کودکان تیزهوش ، خوب حدس می زنند و می توانند بی مقدمه در مورد مسائل نظر دهند و یا سؤالاتی را مطرح کنند .

 

21- کودکان تیزهوش در نوشتن و سرایش شعر و نوشتن قطعات ادبی مهارت زیادی از خود نشان می دهند و هرچه به آنها بیاموزند ، به سرعت آن را یاد می گیرند .

 

22- تحقیقات نشان داده اند که ضریب هوشی کودکان تیزهوش بالاتر از 140 و گاهی 180 هم می رسد .

 

23- کودکان تیزهوش ، به علت شاخص بودن شان در خانه و مدرسه ، بهای سنگینی را بابت آن می پردازند ، زیرا به علت کناره گیری خواهر و برادرهای شان در خانه و همکلاسی های شان در مدرسه ،آسیب زیادی می بینند .

 

توصیه های لازم و ضروری به والدین

حالا خیلی مهم است که والدین یک رویه صحیح را در مورد کودک تیزهوش خود داشته باشند؛ رویه ای که با در نظر گرفتن استعداد وقوای او عمل شود.

اما نکاتی که والدین این کودکان باید به ان توجه داشته باشند:

1- والدین باید به این نکته توجه داشته باشند که ثبت نام این کودکان به صورت مداوم در انواع کلاس ها   و برنامه آموزشی و هنری باعث خستگی آنان خواهد شد ، زیرا او بعد از اتمام یک کلاس احساس خستگی کرده و نیاز به استراحت و تمدید قوا دارد ، تا مطالب کلاس های دیگر را پذیرا باشد . پس هرگز از او نخواهید تا بی وقفه ، کوشش و تلاش کند و این نکته را مد نظر داشته باشید ، گرچه فرزند شما تیزهوش و با استعداد است ، اما نباید او را خسته و دلزده کنید .

2- والدین عزیز این نکته را مد نظر داشته باشند که کودک تیزهوش شان نیز مانند کودکان دیگر، نیاز به محبت و تشویق دارد و باید به او بفهمانند که اگر او را دوست دارند ، به خاطر استعداد و هوش او نیست؛ بلکه به خاطر آن است که فرزند آن هاست . این کار به کودکان تیزهوش این اطمینان را می دهد ، که اگر زمانی با شکست مواجه شد ، همه چیز را برای خود تمام شده نپندارد .

3- والدین و معلمان عزیز می دانند که انتخاب و آزادی از صفات ذاتی کودکان تیزهوش است .

آن ها نمی توانند به طریقی که دیگران سلوک و رفتار می کنند ، رفتار نمایند و از جمع اطاعت کنند و هرگاه انتخاب و آزادی از آن ها گرفته شود یا افسرده و کلافه و ناآرام و عصبانی می شوند و یا با رفتار و گفتارشان سرکشی و نافرمانی خود را نشان می دهند و دست به لجبازی می زنند .

4- والدین کودکان تیزهوش ، نباید کودکی کردن را از آن ها بگیرند بلکه باید بگذارند آن ها بازی کنند و شاد باشند ، خاطرات کودکی را تجربه کنند و به یاد آورند . اگر نه آن ها کم کم منزوی و افسرده خواهند شد .

/انتهای متن/                                                                                  

درج نظر