نوزادان هم سکته مغزی می‌کنند

رئیس انجمن سکته مغزی ایران گفت: سکته مغزی با وجود شیوع در سنین بالا، در سنین ۲۰ تا ۴۰ سال و حتی در نوزادان هم اتفاق می‌افتد.

0

به گزارش به دخت به نقل از تسنیم، بابک زمانی با اشاره به اینکه امسال نهمین کنگره سالیانه سکته مغزی برگزار می‌شود، اظهار داشت: طی سال‌های جاری تصمیم گرفتیم فعالیت‌های خود را وسیع‌تر و یک سازمان مردم‌نهاد نیز برای سکته مغزی تأسیس کنیم.

زمانی ادامه داد: در این کنگره برنامه‌ها فقط مختص به متخصصین مغز و اعصاب نیست و برای اقشار دیگر مثل تکنسین‌های آمبولانس و پرستاران و کاردرمان‌ها و گفتاردرمان‌ها نیز برنامه‌هایی داشته باشیم.

رئیس انجمن سکته مغزی ایران در ادامه با عنوان این مطلب که “ثبت بیماری‌ها در کشور ما شناخته نشده است”، افزود: از ابتدای امسال تلاش کردیم بیماران سکته مغزی در مرکزی که تحت درمان هستند، ثبت شوند.

زمانی با اعلام اینکه آمارها در مورد هزینه‌های سکته مغزی نشان می‌دهد که ابعاد وسیعی دارد، تأکید کرد: یکی از جنبه‌های سکته مغزی همین هزینه‌ها است که در دنیا مطرح شده است.

وی افزود: سکته مغزی با وجود شیوع در سنین بالا، در سنین بین 20 تا 40 سال و حتی در نوزادان هم اتفاق می‌افتد. البته خیلی از سکته‌های مغزی کودکان به‌عنوان سکته مغزی شناخته نمی‌شود.

زمانی گفت: آمار دقیقی در مورد شیوع سکته مغزی در کودکان و مرگ و میر آنها بر اثر این عارضه، وجود ندارد.

رئیس انجمن سکته مغزی ایران افزود: تا 5 سال پیش یکی از مشکلات بزرگ هزینه دارو RTPA بود، اما در حال حاضر هزینه آن یک‌میلیون تومان است که تحت پوشش بیمه قرار گرفت و بعد از اجرای طرح تحول سلامت فقط 10 درصد آن پرداخت می‌شود.

زمانی گفت: بعد از روی کار آمدن آقای ترامپ در آمریکا، دو نفر از مهمانان ما نتوانستند برای شرکت در این کنگره به ایران بیایند.

سکته مغزی دومین عامل مرگ ایرانی‌ها

همچنین سید امیر حجازی ــ دبیر علمی کنگره بین المللی استروک نیز با اشاره به اینکه سکته مغزی دومین عامل مرگ‌ومیر در ایران است، گفت: در کنگره امسال 90 سخنرانی طی سه روز انجام می‌شود و 9 کارگاه تخصصی و 4 مناظره نیز برگزار می‌شود.

وی افزود: به‌دنبال ایجاد یک پروپاگاندای علمی به‌کمک هنرمندان در زمینه استروک در سطح جامعه هستیم، زیرا در کشور ما دومین عامل مرگ‌ومیر، سکته مغزی است و به نظر می‌رسد با فرهنگ سازی می‌توان به جایی رسید که استروک از دومین عامل مرگ در کشور خارج و تبدیل به یک خاطره شود.

وی گفت: یکی از مشکلات سکته مغزی این است که آمار دقیقی در کشور وجود ندارد.

حجازی با اعلام این مطلب که در دنیا هزینه بسیار سنگینی در زمینه استروک انجام می‌شود، افزود: مشکل روحی به‌واسطه مشکل تکلم بعد از سکته مغزی یکی از مشکلات بزرگ است، بنابراین به‌نفع دولت‌ها و کشورهاست که در زمینه سکته مغزی، پیشگیری‌ها انجام شود.

دبیر علمی کنگره بین المللی استروک با اشاره به اینکه شایع‌ترین عامل سکته مغزی، فشار خون است، گفت: مطالعات نشان می‌دهد اگر شخصی فشار خون داشته باشد و نداند، احتمال ابتلا به سکته مغزی نسبت به سکته قلبی 2 برابر است.

حجازی به موضوع ژنتیک در بروز سکته مغزی اشاره کرد و گفت: ژنتیک بسیار مهم است و در زمینه تأثیر آلودگی هوا روی سکته مغزی باید به آن توجه کرد.

/انتهای متن/

درج نظر