زنان بعد از سکته نسبت به مردان وضعیت بدتری دارند

محققان سوئدی اعلام کردند: زنان در مقایسه با مردان بعد از سکته (حتی یک سکته خفیف) به لحاظ کیفیت زندگی ضعیف تر عمل می کنند.

0

سرویس خبر به دخت/

به نقل از پایگاه خبری هلث دی نیوز آمریکا، محققان در بررسی های خود از 379 بیماری که دچار سکته شده بودند و 117 حمله گذرا در اثر کم خونی موقت داشتند (TIA) خواستند تا به سئوالات یک نظرسنجی در مورد کیفیت زندگی شان که جنبه های فیزیکی، عاطفی و اجتماعی سلامتی را بررسی می کرد، پاسخ دهند.

سکته های خفیف در اثر انسداد مختصر راه منبع خون ، موجب بروز علائم موقت سکته می شوند.

محققان در مقاله آگوست خود در مجله clinical Nursing اعلام کردند: امتیاز زنان بیماری که دچار سکته شده بودند به لحاظ شاخصه های بررسی کیفیت زندگی یا عاطفه، خواب، انرژی، درد و تحرک، بسیار پایین تر از امتیاز آقایان بود.

زنان پس از سکته به لحاظ برخی از مقولات خاص در مقایسه با آقایان مشکلات بیشتری را در زمینه اداره منزل (56 درصد در برابر 36 درصد) گزارش کردند.

مردان هم در مقایسه با زنان بیشتر با مشکلات جنسی رو به رو شدند34  درصد در برابر 19 درصد.

زنان بیماری که دچار سکته خفیف شده بودند در مقایسه با آقایان بیشتر به لحاظ ویژگی های کیفیت زندگی تحت تاثیر قرار گرفته بودند.

زنان به طور خاص بیشتر متوجه تاثیر سکته خفیفشان در اداره خانه (به نوبت 48 درصد در مقابل 20 درصد)، خانواده (به ترتیب 13 درصد در برابر 0 درصد)، و فعالیت های اوقات فراغت (به ترتیب 42 درصد در برابر 23 درصد) شدند.

علاوه بر این محققان متوجه شدند: آقایانی که دچار سکته کامل شده بودند به نسبت آقایانی که سکته خفیف داشتند بیشتر در برخی از حوزه های خاص مربوط به کیفیت زندگی (عاطفی، انرژی، اجتماعی) تحت تاثیر قرار گرفتند ،اما تفاوت خاصی بین زنانی که دچار سکته کامل شده بودند یا سکته خفیف داشتند دیده نشد.

منبع:فارس/انتهای متن/

درج نظر