مقابله با بحران سالمندی، دو تا سه فرزند برای هر خانواده

کاهش جمعیت ایران و رسیدن نرخ باروری از 6.4 فرزند به 1.6 فرزند برای هر خانواده، هرچند با استقبال مردم مواجه شده است، اما مسوولان به شدت نگران این اتفاق هستند و به همین دلیل دولت و برخی نهادهای دیگر افزایش جمعیت را تبلیغ می کنند.

3

سرویس خبر به دخت/

 دکتر محمدجواد محمودی، رییس مرکز مطالعات و پژوهش‌های جمعیتی آسیا و اقیانوسیه می گوید  روند کاهش جمعیت ایران ، بحران سالمندی را در پی دارد و  ضربه بزرگی به کشور می زند.

او  گفت: “آمریکا که فشار می آورد جمعیت ما زیاد است، نرخ باروری 2.1 دارد. بقیه کشورهای توسعه یافته هم نرخ باروری بیش از ما دارند. البته غیر از آلمان. نرخ باروری بلژیک 1.8 است، آلمان 1.5 ، فنلاند 1.9 نروژ 2، ترکیه  2.1  ونرخ باروری چین که سخت ترین سیاست های پیشگیری از باروری را داشته 1.6 است و ما هم همین نرخ باروری را داریم.”

به گفته محمودی هیچ جای دنیا سابقه ندارد که مانند ایران در 25 سال نرخ باروری از 6.4 به 1.6  برسد: “در کشورهای مسلمان هم ایران پایین ترین نرخ باروری را دارد. به همین میزان که کاهش باروری داریم، با همین شدت، افزایش سالمندان را داریم. اگر انگلیس در مدت 100 سال با بحران سالمندی مواجه شد، ما در مدت 30 – 25 سال به این شرایط می رسیم. یعنی پدر و مادری که تک فرزند است، مجبور می شود برود خانه سالمندان. دیگر نمی توانید بگویید فرزندش سنگ دل است. پدرش مثل یک بچه احتیاج به نگهداری دارد. باید خودش هم برود سر کار، پس مجبور می شود پدرش را بگذارد خانه سالمندان. چقدر این گسست نسلی اتفاق می افتد؟ هزینه های بهداشت و سلامت این سالمندان را چگونه می خواهید بپردازید؟ چقدر دولت باید سوبسید بدهد؟”

به عقیده او هر نسل باید دو یا سه فرزند داشته باشد که بتوان سالمندی را مدیریت کرد.

محمودی همچینن درباره کاهش میزان باروری در سیستان و بلوچستان، گفت: “در سیستان و بلوچستان هم که باروری آمده پایین، به علت این است که توسعه اقتصادی داشتیم مانند تمام مناطق کشور. ممکن است سیستان به اندازه استان های دیگر پیشرفت نکرده باشد، اما نسبت به خودش رشد و توسعه دارد. افزایش سواد، اشتغال زنان، کنترل موالید بوده، دخالت علمای مذهبی بوده. ما می گوییم فقر عامل رشد باروری است. همان طور که در همه کشورهای فقیر دنیا می بینیم که رشد باروری دارند. اگر سیستان و بلوچستان فقیر بود، باید رشد باروری می داشت. اما از 8 بچه رسیده به   3.7بچه.

 منبع:خبرآن لاین/انتهای متن/

نمایش نظرات (3)