«کیمیا علیزاده» به دنبال دومین طلای المپیک

کیمیا علیزاده را باید کیمیای ورزش ایران دانست؛ دختری با استعداد و اراده ای مثال زدنی که با درخششش در مسابقات مختلف و کسب سهمیه المپیک، همه را نسبت به موفقیتش در بازی های المپیک امیدوار کرده است. حالا خیلی ها او را یکی از شانس های مدال در ریو می دانند و می گویند او طلسم بی مدالی زنان ایران در المپیک را خواهدشکست.

0

به گزارش به دخت به نقل از ماهنامه دنیای فوتبال، او تقریبا قبل از این، با تمام رقبای نامدار خود در المپیک مبارزه کرده و آن ها را شکست داده است. قد و قامت بلند، چابکی، نترس بودن و البته مهارت در اجرای فنونی و مهار ضربات حریف، از او تکواندوکاری قدرتمند ساخت که کم تر حریفی می تواند در مبارزه با این جوان، به امتیاز دست یابد و به پیروزی برسد.


علیزاده در آستانه هفده سالگی، در نخستین حضورش در مسابقات جهانی نتوانست به مرحله نیمه نهایی صعود کند و صاحب مدال برنز جهان شود، مدالی که پیش از آن در تاریخ تکواندوی ایران اتفاق نیفتاده بود. در مسابقات جهانی روسیه هم پنج تکواندوکار بانوی ایران حذف شدند و فقط علیزاده ماند تا روز آخر. تا روزی که نام خود را جاودانه کند و البته این اتفاق زمانی افتاد که خودش انتظارش را می کشید.
او پیش از این ها خودش را در مسابقات داخلی نشان داده و به همین دلیل چند سالی است که مورد توجه مربیان تیم ملی است. علیزاده خیلی زود پدیده تکواندو لقب گرفت و مربیان تیم ملی روی مدال آوریش در بازی های آسیایی 2014 اینچئون حساب کرده بودند. او درست قبل از بازی های آسیایی، در المپیک نوجوانان شرکت کرد و صاحب مدال طلا شد تا نامش در بین المپین ها قرار گیرد. از علیزاده، به عنوان یکی از طلایی های کاروان ورزشی ایران در بازی های آسیایی یاد می شد.
او به کره جنوبی هم سفر کرد؛ اما بدون این که در مسابقه ای شرکت کند، تنها نظاره گر مبارزه دیگر تکواندوکاران بود. زیرا مسئولان برگزار کننده مسابقات، به علیزاده مجوز شرکت در رقابت ها را ندادند. خودش، مسئولان تکواندو و به طور کلی مسئولان ورزش کشور، شوکه شدند. اما اتفاقی بود که رخ داد؛ وقتی که به سن پایین علیزاده ایراد گرفتند و طبق قانون، او به دلیل نرسیدن به سن هفده سالگی، از بازی های آسیایی دور ماند.
فدراسیون تکواندو نسبت به این موضوع شکایت کرد، اما مسئولان مسابقات نپذیرفتند تا تغییرات گسترده در قوانین تکواندو، علیزاده را از بازی های آسیایی باز دارد. البته او ناامید نشد و در مسابقات جهانی مدالی کسب کرد که در تاریخ تکواندو بی سابقه بود. کیمیا در رقابت های جهانی، ابتدا ماگدالنا لپروسکا، از لهستان را شکست داد. در مرحله دوم، تکواندوکار کروات را مغلوب ساخت و در مرحله یک هشتم نهایی از سد چینه لویس از آمریکا گذشت.
نماینده وزن منهای 57 کیلوگرم ایران، در یک چهارم نهایی مقابل جید جونز، قهرمان المپیک لندن و نفر اول رنکنیگ المپیک و جهان قرار گرفت و در پایان با نتیجه ده بر نه، این تکواندوکار را شکست داد و به نیمه نهایی راه پیدا کرد. علیزاده در آخرین روز رقابت ها، با پذیرش شکست مقابل مایو هامادا از ژاپن، برنز گرفت و اولین مدال تاریخ تکواندوی زنان ایران را در مسابقات قهرمانی جهان کسب کرد.
کیمیا علیزاده، بعد از آن، در مسابقات گرند پریکس روسیه، دست به کار بزرگ دیگری زد و با شکست قهرمان المپیک و نفر دوم رنکینگ جهانی، در صدر اخبار تکواندوی جهان قرار گرفت تا به کیمیای تکواندو زنان ایران مبدل شود.
علیزاده در دیدار فینال وزن 57- کیلوگرم زنان، از رقیب سرشناس خود، جید جونز، عقب افتاد، تا این که در لحظات پایانی وقت سوم، دارنده مدال طلای المپیک لندن را با ضربه تماشایی خود وادار به قبول تساوی سه بر سه در وقت معمول مبارزه کرد. در راند طلایی هم این نماینده شایسته ایران بود که با گرفتن امتیاز طلایی، به برتری دست یافت و صاحب گردن آویز طلا و چهل امتیاز شد. علیزاده با کسب این طلا، مجموعه امتیازات خود را به عدد 105.20 رساند و در رنکینگ جهانی و المپیک، صعود کرد.
سایت فدراسیون جهانی تکواندو، در توصیف شرایط مبارزه کیمیای ایرانی و قهرمان المپیک نوشت: «کیمیا علیزاده زنورین، با رنکینگ چهل جهانی، در تمام طول مبارزه از جونز انگلیسی با رنکینگ شماره دو دنیا عقب بود. شرایط مبارزه این دو به گونه ای بود که کسی فکر نمی کرد در نتیجه تغییر ایجاد شود. با این حال کیمیا با ضربه سنگین خود روی سر جونز در لحظات پایانی وقت آخر (سوم)، سه امتیاز گرفت تا بازی به راند طلایی کشیده شود. در ادامه، این خونسردی تکواندوکار ایرانی بود که سبب شد تک امتیاز سرنوشت ساز راند مرگ، به نام او نوشته شود.»
علیزاده همان مبارزی است که در نهایت مظلومیت در بازی های آسیایی اینچئون کره، تا پای شیاپ چانگ مبارزات هم رفت، اما به دلیل کم بودن سنش، مجوز حضور در مبارزات را پیدا نکرد تا یک شانس مسلم طلای کاروان ایران از دست برود.
تکواندوکار جوان ایران در ادامه به مسابقات کسب سهمیه المپیک در قاره آسیا در ماینلا فیلیپین رفت و سالن «گرندبالروم» را به تسخیر خود درآورد. این رقابت ها با حضور 97 تکواندوکار از 38 کشور برگزار شد، تا تکلیف شانزده تکواندوکاری که در اینر قابت ها، سهمیه المپیک ریو 2016 را برای کشورشان به دست می آورند، مشخص شود.
در روز دوم و آخر رقابت ها، نماینده کشورمان در وزن دوم المپیکی زنان، ساز یک دو استراحت، به مصاف «فیتریانا یوسف» از اندونزی رفت و در یک مبارزه جذاب و یک طرفه، نوزده بر صفر برنده شد و راهی مرحله نیمه نهایی شد. او در دومین گام، رودرروی «یاما گارانگ» از نپال قرار گرفت که در این دیدار نیز با شایستگی پانزده بر دو و در پایان راند دوم به برتری رسید و ضمن راهیابی به فینال رقابت های وزن 57- یکلوگرم، سهیمه المپیک ریو 2016 را هم برای کشورمان به دست آورد.
علیزاده در مرحله فینال این مسابقات، رودرروی «فاناپا هارن سوجین» از تایلند قرار گرفت و با پیروزی سه بر دو این تکواندوکار، مدال طلای وزن 57- کیولگرم را به گردن آویخت. در این رقابت ها، تکواندوکارانی که موفق به کسب مدال «طلا و نقره» شدند، جواز حضور در بازی های المپیک ریو 2016 را کسب کردند. حالا کیمیا برای آغاز مسابقات تکواندو المپیک لحظه شماری می کند. او می خواهد اولین زن ایرانی باشد که در المپیک صاحب مدال می شود.
او این توان را دارد و خود بهتر از هر کسی می داند که می تواند در ریو خوش بدرخشد و به تاریخ المپیک بپیوندد. کیمیا، یک بار طلای المپیک را در المپیک نوجوانان گرفته است و با این مسابقات و جو آن غریبه نیست، برای همین در برزیل به دنبال دومین طلای خود خواهدبود.

/انتهای متن/

درج نظر