تربیت جنسی از  خانواده شروع می شود                                          

والدین باید در آموزش مسائل جنسی به کودکان ، دقت لازم را بنمایند. اغلب خانواده ها تصور می کنند که آموزش جنسی به کودکان مساله ای است که کودک ، به مرور زمان، خود می آموزد ولی این تصور غلطی است .                                                                                      

2

فریبا علیزاده /

اولین و کوچکترین و در عین حال مهم ترین نهاد تربیتی خانواده است . در این نهاد ، کودک آداب معاشرت و قوانین زندگی اجتماعی ، مهارت های زندگی و سنت را می آموزد . در این میان والدین به عنوان نخستین آموزگاران زندگی ، باید در آموزش مسائل تربیتی و از جمله مسائل جنسی به کودکان ، دقت لازم را بنمایند. اغلب خانواده ها تصور می کنند که آموزش جنسی به کودکان مساله ای است که کودک ، به مرور زمان، خود می آموزد ولی این تصور غلطی است .
نباید تصور کرد که کودکان، متوجه مسائل جنسی نمی شوند . کودکان از سنین پایین ، حتی قبل از ورود به مدرسه این مسائل را کاملا در درون خود احساس می کنند . باید مسائل جنسی را به طور صحیح به کودکان آموزش داد تا به انحرافات جنسی مبتلا نگردند .

 

تحقیر می تواند موجب انحراف جنسی شود
از عواملی که منجر به انحرافات جنسی می شود ، تحقیر فرزندان است . پسری که دائما از طرف والدین سرکوفت می شنود ، « بی کفایت و بی عرضه »خوانده می شود و به او گفته می شود که «لیاقت مرد بودن را ندارد» ، رشد او با اختلال همراه خواهد بود . چنین فرزندانی ، در آینده نیز در برقراری ارتباط با جنس مخالف ، با مشکلات زیادی رو به رو خواهند شد . افرادی که در دوران کودکی خود دچار مشکلات پیچیده ای شده اند، در زندگی خود درک صحیحی از امور جنسی و عاطفی خود نخواهند داشت .

 

بی دقتی والدین در روابط زناشویی
والدین نباید هرگز اجازه دهند که کودکان روابط زناشویی آنها را ببینند .
پیامبر اکرم می فرماید : اگر هنگام روابط زناشویی والدین در خانه ، کودک بیدار باشد و آنان را بنگرد و سخنان شان را بشنود و نفس آنها را احساس کند , آن کودک رستگار نخواهد شد .
همچنین ورود کودک به اتاق پدر و مادر ، در ساعاتی از شبانه روز باید کنترل شود . این ساعات عبارت است از پیش از نماز بامداد ، در نیم روز که انسان تعدادی از جامه های خود را بیرون می آورد و پس از شبانگاه .
به جز خانواده سایر نهادهای اجتماعی و محیطی هم در انحرافات جنسی کودکان می تواند اثر داشته باشد.

 

مدرسه هم در انحراف جنسی نقش دارد
مدرسه همان طوری که می تواند محیطی برای آموزش و تربیت صحیح کودکان باشد، می تواند به محیطی ناسالم و مخرب برای کودکان تبدیل شود . اگر ارزش های تعریف شده در خانه با ارزش های تعریف شده در مدرسه هماهنگی لازم را نداشته باشند ، کودکان دچار سردرگمی و تضاد ارزشی می شوند و زمینه انحطاط اخلاقی آنها در تربیت جنسی هم فراهم می شود .
مدرسه از طریق همکلاس ها هم می تواند به انحرافات جنسی کودکان دامن زند . ممکن است کودکان در مدرسه، با هم کلاسی هایی آشنا شوند ،که از لحاظ اخلاقی ، افرادی بی بند و بار هستند . این افراد لاابالی ، با صحبت های جنسی فکر کودکان را منحرف کرده و آنها را با اعمال جنسی آشنا می کنند و باعث می شوند که کودکان زودتر از زمان مقرر با این اعمال آشنا گردند . در نتیجه انحرافات جنسی درکودکان پدید می آید .

همسالان و دوستان هم مهمند این یک امر قطعی و مسلم است که دوستان بر روی یکدیگر تاثیرات فراوانی می گذارند . اگر دوست ، سالم باشد می تواند تاثیرات مثبتی بر روی افراد بگذارد و اگر دوستان ناباب باشند ، به مراتب تاثیرات آنها منفی خواهد بود .
کودکان به علت عدم آگاهی به مشخصات دوست واقعی ،اغلب دوستانی اتفاقی برای خود انتخاب می کنند . این وظیفه خطیر والدین است که کودکان را به سوی دوستان سالم راهنمایی کنند .کودکان از هفت سالگی تحت تاثیر همسالان و دوستان خود واقع می شوند . هر چه سن کودکان بالاتر می رود و به نوجوانی و جوانی نزدیک تر می شوند، این تاثیر پذیری نیز به مراتب بیشتر می شود . همان طور که در بالا اشاره شد همکلاسی های مدرسه می توانند در شمار دوستانی باشند که بر تربیت جنسی کودک اثر می گذارد.
رابطه با افرادی که بدون هیچ گونه محدودیتی ، مسائل جنسی را علنا مطرح می کنند ، حیا را از کودکان گرفته و ارزش های اخلاقی و دینی را در آنان سست می کند و در نهایت آنان را به انحرافات جنسی می کشاند .

رسانه های جمعی
وسایل ارتباط جمعی باعث شده اند که جهان کنونی به دهکده ای کوچک تبدیل شود که اخبار و اطلاعات در کمترین زمان ممکن به دورترین نقاط جهان مخابره گردد .
امروز دوستی های مخرب اینترنتی ، باعث شده اند که نوجوانان بتوانند بدون هیچ گونه مزاحمتی با یکدیگر در هر ساعت از شبانه روز ارتباط برقرار کنند و این دوستی ها اگر کنترل نشده باشد می تواند جنبه ی مخرب داشته باشد و باعث انحرافات جنسی شود . نمایش تصاویر مستهجن ، ایجاد شبکه هایی با مضامین سکس ، هرزه گری ، هم جنس بازی ، آمیزش با حیوانات ، آزار گری جنسی ، سایت های سوء استفاده از کودکان در جهت انحرافات جنسی کودکان و نوجوانان از عوامل موثر در انحراف جنسی هستند .

 

فیلم های جنسی ( پورنوگرافی)
فیلم های جنسی از جمله عواملی است که در جهان کنونی ، بنیادهای اخلاقی جوامع بشری را به شدت تهدید می کند. این عوامل مخرب که در ابتدا از فیلم های ساده جنسی شروع می شود ، به مرور زمان به فیلم هایی تبدیل می شودکه در آن به آزار شدید قربانیان می پردازد . این فیلم ها باعث به وجود آمدن بسیاری از رفتارهای ناهنجار جنسی می گردد که ساده ترین آنها ، استمناست که در نهایتحتی ممکن است قتل های جنسی را هم به دنبال داشته باشد.

اختلاط زن و مرد
اختلاط زن و مرد در بسیاری موارد باعث انحرافات دید جنسی در کودکان می شود . نباید تصور کرد که کودکان، متوجه مسائل جنسی نمی شوند . کودکان در همان سنین کودکی ، به جنس مخالف میل و گرایش دارندکه باید این امیال را با نظارت صحیح ، در مسیر های اخلاقی و صحیح هدایت کرد .

نمایش نظرات (2)