طی 10 سال آینده؛ هر خانواده ایرانی یک بیمار ام اس خواهد داشت

دبیر علمی نهمین کنگره بین المللی ام اس ایران با بیان اینکه طی 10 سال آینده در هر خانواده ایرانی یکنفر به ام اس مبتلا خواهد شد، افزود: کمبود ویتامین D می تواند در ابتلا به این بیماری نقش داشته باشد.

1

سرویس خبر به دخت/

دکتر امیر رضا عظیمی دبیر علمی نهمین کنگره بین المللی ام اس ایران در تشریح یافته های علمی در نهمین کنگره بین المللی ام اس که طی روزهای 11 و 12 آبان ماه امسال در هتل المپیک برگزار می شود، گفت: در این کنگره سعی شده موارد جدید تشخیص بیماری و یافته جدید درمانی  عنوان شود .همچنین از گروه هایی که تا به حال مانند پرستاری، روانشناسی، توانبخشی، تغذیه و… با بیماری ام اس در ارتباط هستند و از آن ها در درمان استفاده نمی شد بهره مند شویم.

وی عنوان کرد: شهرهای تهران و اصفهان بیشترین شیوع ابتلا به این بیماری را دارند، ولی به طور قطع این آخرین آمار نیست و نتایج بزودی اعلام خواهد شد .طبق این امار پیش بینی می شود که طی 10 سال آینده در هر خانواده ایرانی یک نفر مبتلا به ام اس خواهد بود.

عظیمی افزود: بنابراین وظیفه داریم ضمن اطلاع رسانی ،با کارهای تحقیقاتی و با شناسایی علت ها مانع پیشرفت این بیماری را بشویم.

عظیمی افزود: مهمترین مسئله ای که در ابتلا به ام اس احتمال دارد نقش داشته باشد ،کمبود ویتامین D است .نتایج  تحقیقات صورت گرفته در این زمینه نشان می دهد  که 8 درصد بیماران ام اس و اقوام درجه یک آنها کمبود ویتامین D داشته اند.

دبیر علمی نهمین کنگره بین المللی ام اس ایران در پایان تNکید کرد: شاید یکی از راه های پیشگیری، جبران کمبود ویتامین D باشد.

منبع:مهر/انتهای متن/

نمایش نظرات (1)