۸ میلیون جوان ایرانی در انتظار ازدواج

رئیس دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت از تعداد هشت میلیون جوان آماده ازدواج در کشور خبر داد.

سرویس خبر به دخت/

 سعید مطلق  رئیس دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با ابراز نگرانی از افزایش سن ازدواج در کشور گفت: هشت میلیون جوان در کشور آماده ازدواج هستند. دولت باید مسئله مسکن و اشتغال آن ها را حل کند و خانواده‌ها نیز باید از نظر فرهنگی و عاطفی کمک کنند تا این جوانان ازدواج کنند. خیرین نیز از نظر مالی کمک کنند تا جوانان برای ازدواج مشکل نداشته باشند.

به گفته او پیش از این میانگین سن ازدواج 21 سال بود که اکنون به 27 سال رسیده است.

مطلق با هشدار نسبت به اختلالات رفتاری در خانواده‌های تک‌فرزندی، گفت:  بررسی‌ها حاکی از آن است که اختلالات رفتاری در فرزندان خانواده‌های تک‌فرزندی بیشتر است. یکی از مشکلات کنونی آن است که تک‌فرزندی در خانواده‌ها زیاد شده است. سنین باروری کشور نیز 8 تا 10 سال افزایش یافته است. همچنین فاصله فرزند‌آوری پس از ازدواج بسیار طولانی شده است. با توجه به نگرانی‌هایی که در زمینه تک‌فرزندی و همچنین بیماری‌های رفتاری و اجتماعی ناشی از آن داریم، بررسی جدی در حال انجام است که در آینده نزدیک نتایج آن را اعلام می‌کنیم.

رئیس دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت اضافه کرد: از بعد سلامتی با تک‌فرزندی موافق نیستیم. کشورهای غربی به این نتیجه رسیده‌اند که تک‌فرزندی خوب نیست و بهترین سن باروری را 25 سالگی اعلام کرده‌اند.

مطلق از بررسی رفتارهای غذایی حدود 6هزار دانش آموز 6 تا 18 ساله خبر داد و درباره نتایج آن گفت: “بررسی رفتارهای غذایی این دانش‌آموزان نشان داد که روغن هیدروژنه، فراوان‌ترین نوع روغن مصرفی در تهیه انواع غذای این دانش‌آموزان بوده است. همچنین بیشترین نوع نان مصرفی این دانش‌آموزان با آرد سفید بوده است. بیشتر دانش‌آموزان هنگام صرف غذا از نمک‌های اضافی استفاده می‌کنند . 90 درصد دانش‌آموزان در روزهای جمعه و تعطیلات صبحانه می‌خورند و تنها 42 درصد آنها در روزهای عادی به خوردن صبحانه اقدام می‌کنند. تنها 14 درصد دانش‌آموزان هر روز به مدت نیم ساعت ورزش می‌کنند.”

به گفته او 25 درصد دانش‌آموزان روزانه 4 ساعت یا بیشتر تلویزیون تماشا می‌کنند که این میزان در مدارس شهری و در دختران بیشتر است.همچنین 45 درصد نوجوانان و جوانان ساعتی از روز را از رایانه استفاده می‌کنند که این موضوع در روزهای تعطیل و جمعه‌ها به حدود 60 درصد افزایش می‌یابد. میانگین خواب نوجوانان و جوانان حدود 9 ساعت است. حدود 8 درصد دانش‌آموزان هم هیچ‌گاه مسواک نمی‌زنند.

آن طور که رئیس دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت می گوید، پژوهش انجام شده در این شش هزار دانش‌آموز بیانگر فعالیت جسمی ناکافی، نامطلوب بودن بسیاری از عادات غذایی، فراوانی هشداردهنده مصرف غیر فعال و فعال دخانیات در دانش آموزان و لزوم مداخلات بنیادی و برقراری نظام مراقب پایش رفتارهای مخاطره‌آمیز سلامت و عوامل خطرزای مرتبط با بیماری‌های مزمن است و باید با برنامه‌ریزی، سطح آگاهی و همچنین سطح سلامت جسمی، روحی و روانی خانواده را بالا برد.

منبع:جهان نیوز /انتهای متن/