مسئولان به جای طرح شعار درباره زنان به زخم های کهنه توجه کنند

سومین جلسه از سلسله نشست های “جوان انقلابی، نفوذ، انتخابات” با موضوع “نقش زن در سیاست”، و با حضور زهره الهیان، نماینده مجلس هشتم و عضو فراکسیون زنان مجلس، در دانشگاه آزاد اسلامی واحد پزشکی تهران برگزار شد.

0

به گزارش به دخت به نقل از تسنیم، سومین جلسه از سلسله نشست های “جوان انقلابی، نفوذ، انتخابات” با موضوع “نقش زن در سیاست”، و با حضور زهره الهیان، نماینده مجلس هشتم و عضو فراکسیون زنان مجلس، به همت گروه سیاسی فرزندان روح الله (ره)، ذیل معاونت سیاسی بسیج دانشجویی ثامن الائمه علیه السلام در دانشگاه آزاد اسلامی واحد پزشکی تهران برگزار شد.

زهره الهیان

زهره الهیان در ابتدا ضمن عرض تبریک سالروز میلاد بانوی صبر و استقامت حضرت زینب کبری (س) متذکر شد: مشارکت سیاسی و اجتماعی زنان در جامعه ارتباطی با مناسبت امروز دارد و حضور گسترده زنان در عرصه های مختلف با نگاه به الگوی بی بدیل شخصیت حضرت فاطمه (س) و حضرت زینب (س) است.

وی در مورد وضعیت مشارکت خانم ها در تاریخ انقلاب گفت: قبل از انقلاب، شرایط ، اجازه حضور گسترده زنان در جامعه را نمی داد و در رژیم پهلوی خانواده ها اجازه تحصیل به دختران را هم نمی دادند، حتی برای اولین بار در سال 1341، حق رای به خانم ها داده شد.این شرایط حاکم بود تا زمانی که امام خمینی (ره)، تفکر انقلابی که مبتنی بر اسلام ناب محمدی بود، را بنا نهادند. ایشان تاکید جدی بر حضور زنان در عرصه های مختلف اجتماعی و سیاسی داشتند و مصداق واقعی این امر، زندگی نامه خانم دباغ است که نشان می دهد امام (ره) چگونه یک خانم را در مبارزات قبل از انقلاب برمیگزینند.در ابتدای انقلاب، تفکر خانه نشینی زنان قالب بود اما امام خمینی با این تفکر مقابله و مخالفت نمودند و نظرشان بر مشارکت خانم ها در سطح کلان بود.

الهیان اضافه کرد: حضور زنان در عرصه های عمومی انقلاب مثل سال های جنگ و 22 بهمن و رای گیری ها همیشه پررنگ بوده اما حضور در جایگاه ها و مناصب قانون گذاری کند پیش رفته است و در حال حاظر آن انتظاری که امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری دارند، مشاهده نمی شود.در دوره پنجم مجلس شورای اسلامی، شاهد حضور بیشترین تعداد خانم ها با چهارده نفر بودیم. اما در دوره هشتم این تعداد به هشت نفر که بعد از مجلس چهارم کمترین میزان بود، تنزل پیدا کرد. در حالیکه هیچ ممانعتی برای عدم حضور زنان در مناصب قانونی نداریم. شهید بهشتی در این خصوص در کتاب مبانی قانون اساسی خود نوشته است که هرچه بررسی کردیم در روایات و احادیث مطلبی مبنی بر ممنوعیت حضور زنان در سطوح بالا ندیدیم.

وی در خصوص علت عدم پذیرش پیشنهاد رئیس جمهور برای وزارت رفاه در دولت دهم افزود: از سوی مقام معظم رهبری منعی برای حضور زنان در این مناصب وجود ندارد ولی در آن زمان به دلیل اختلاف نظر بین بزرگان و علما و آقایان مجلس این حضور ممکن بود باعث شکاف و تعمیق اختلافات شود.

وی در ادامه گفت: تهدید هایی در باب مسائل زنان درفضای سیاسی، اجتماعی و مجازی وجود دارد و از چندین ماه قبل القاهایی از سوی رسانه های غربی صورت گرفته است.آقای تراز زاکا مشابه پروژه شان در لبنان را در ایران نیز می خواست اجرا کنند. برنامه ای با کمک خانم ها و ان جی او ها برای محکومیت بحث فیلترینگ در ایران داشتند که به عنوان مطالبه مردمی مطرح شود تا فیلترینگ انجام نپذیرد و از ایجاد شبکه ملی اینترنت جلوگیری کنند.از چند ماه قبل از سوی شبکه های ماهواره های شعارهایی زن ستیزانه مطرح می شد. رسانه های بیگانه با معرفی آقایان به عنوان دشمن زن در پی دوقطبی کردن جنسیتی انتخابات هستند.

وی تاکید کرد: اگر تقابل و تنش با مردان وجود داشته باشد، جامعه زنان محدودتر و منزوی تر میشود. تا کنون طرح ها و برنامه های مجلس با کمک آقایان بوده است و کمک خوبی هم به تصویب طرح ها کرده اند که خروجی آن تصویب قانونی به نفع جامعه زنان بوده است.

این نماینده اصولگرای مجلس هشتم اضافه کرد: برخی با شعارهای سطحی و غوغاسالارانه سعی در فریب زنان دارند، مثل حضور سی درصدی زنان در انتخابات امسال. طرح عدد برای حضور خانم ها بدون نگاه به کیفیت و تهیه مقدمات لازم ظلم به جامعه زنان است و این به منزله استفاده ابزاری از زن تلقی می گردد.برخی با دادن شعارهای سطحی و سیاسی تلاش می کنند که موجی برای کسب آرای بیشتر جلب کنند ولی این دردی از جامعه زنان دوا نمیکند. مسئولان به جای طرح شعار به زخم های کهنه جامعه زنان توجه کنند. آیا زنان مشکلات بزرگتری به جز حضور در ورزشگاه ها ندارند؟

وی در خصوص رویکردش نسبت به انتخابات مجلس دهم گفت: خانواده باید محور اصلی قانون گذاری باشد و به آن توجه نمود، همانطور که رهبری در بیاناتشان خانواده را اولویت اول دانسته اند.

الهیان در پاسخ به سوالی مبنی بر علت حضور کم رنگ خانم ها در مجلس افزود: یک دلیل اعتماد به نفس کمتر خانم هاست که این عدم انگیزه باید اصلاح شود. دلیل دیگر به علت حمایت نکردن جدی احزاب و طیف هاست.

وی در پاسخ به سوال یکی از حضار در مورد مرخصی زایمان خانم ها تصریح کرد: این طرح با بی مهری دولت مواجه شد و خانم مولاوردی با توجیه اینکه نیمی از جمعیت از چرخه کار خارج می شوند با آن مخالفت نمود. ولی باید گفت اگر اولویت ما خانواده است آیا دولت نباید سیاست های تشویقی را در نظر بگیرد؟!

وی در پایان خاطر نشان کرد: که ان شاءالله با توجه به حضور 6 نماینده خانم در لیست 30 نفره ی اصولگرایان تهران و دعوت از خانم ها از حوزه انتخابیه شهرهای دیگر شاهد حضور پررنگ تری از خانم ها در مجلس دهم باشیم.

/انتهای متن/

درج نظر