یافته های جدید درباره سردردهای میگرنی زنان

محققان در یک بررسی جدید ژن زنانه ای را شناسایی کرده اند کهعامل سردردهای میگرنی است.

7

سرویس خبر به دخت/

نتایج تحقیقی نشان می‌دهد که ژن زنانه، ممکن است عامل میگرن باشد و بتواند علل احتمال ابتلای بیشتر زنان به میگرن را تبیین نماید.

نتیجه یک بررسی نشان می‌دهد: ناحیه جدیدی در کروموزوم X وجود دارد که با میگرن مرتبط است، شواهد جدیدی که ممکن است نشان دهنده وجود یک ژن “مستعد” باشد.

همه زنان دو کروموزوم X دارند، در حالی که مردان یک کروموزوم X و یک کروموزوم Y دارند.

محققین دانشگاه گریفت استرالیا می‌گویند: ممکن است بیش از یک ژن کروموزالx درگیر باشد و معتقدند باید به ژن دخیل در تنظیم آهن توجه بیشتری نمود.

پروفسور گریفتس مطالعات خود را بر پایه بررسی ژنتیکی 300 ساکن جزیره نورفولک بین استرالیا و نیوزلند قرار داده است. بسیاری از ساکنین این منطقه از بازماندگان شورشیان جزیره زاده شده‌اند .

وی می‌گوید: این نتایج به نقش کروموزوم x در میگرن کمک بیشتری می‌کند و توضیح می‌دهد که چرا بسیاری از زنان از این اختلال رنج می‌برند.

در حال حاضر 12 درصد جمعیت، از بیماری میگرن رنج می‌برند. اگرچه معالجات موثری برای این بیماری تضعیف‌کننده وجود دارد، اما این درمان‌ها  در همه مواردکارگشا نیست و ممکن است تاثیرات معکوس داشته باشد. به همین جهت نیاز اساسی به کشف و توسعه معالجات جدید برای میگرن وجود دارد.

گریفتس می‌گوید: علت انتخاب مردم این منطقه  به عنوان نمونه تحقیق ، ساختار عجیب شجره‌نامه ی آنها ست .روابط ژنتیکی آن ها  را از اطلاعات شجر‌ه‌نامه موسسین اصلی جزیره می‌توان دنبال کرد. البته دلیل دیگر، شیوع بالای بیماری میگرن در میان این  مردم است.

منبع:جام نیوز/انتهای متن/

نمایش نظرات (7)