وام ازدواج ۸ میلیون تومانی برای مهریه‌های کمتر از ۱۱۰ سکه

رئیس بانک مرکزی اعلام کرد: علاوه برسه میلیون وام ازدواج زوج‌های جوانی که مهریه آن‌ها کمتر از ۱۱۰ سکه باشد، می‌توانند تا سقف ۸ میلیون تومان وام ازدواج دریافت کنند.

4

سرویس خبر به دخت/

محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی که به منظور بررسی مشکلات اقتصادی کشور و پاسخ به سوال نمایندگان در صحن علنی مجلس حاضر شده بود، اعلام کرد: علاوه برسه میلیون وام ازدواج برای هر نفر، زوج‌های جوانی که مهریه آن‌ها کمتر از ۱۱۰ سکه باشد می‌توانند دو میلیون دیگر نیز وام دریافت کنند.

بهمنی خاطرنشان کرد: مردم می‌توانند در صورت مشاهده تخلف در شعب بانک‌ها موارد را به بانک مرکزی اطلاع دهند.

زوجینی که قصد گرفتن وام ازدواج دارند باید به نکات زیر توجه داشته باشند:

–         دارابودن تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران

کلیه شهروندان ایرانی خارج از کشور که گواهی ازدواج آن‌ها توسط سفارت جـــــــمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور صادر شده، قادر به ثبت نام بوده و گـــواهی ازدواج آن‌ها که ممـهور به مـهر کنسولگری ایران در کشور مــذکور است به عـــنوان ســــند ازدواج تلقی می‌شود.

–         اقرارنامه ازدواج یا هر مدرک مشابه که در سایر ادیان رســــمی توسـط مــراکز اقلیت‌های دینی در داخل کشور مورد تایید قرار گیرد، معادل عــقدنامه تلقی شده و این متقاضیان نیز قادر به ثبت نام خواهند بود.

–         تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج فقط یک‌بار به متقاضیان پرداخت می‌شود و متقاضیان تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج فقط از تاریخ وقوع عقد تا پایان سال بعد فرصت استفاده از تسهیلات موصوف را دارند.

–         اصل و کپی سند ازدواج، اصل و کپی کلیه صفحات شناسنامه‌های زوجین، اصل و کپی شناسنامه‌های ضامنین، اصل و کپی کارت ملی (موقت یا دایم) زوجین، اصل و کپی کارت ملی (موقت یا دایم) ضامن، کد پستی ۱۰ رقمی و آدرس کامل محل سکونت زوجین و کد رهگیری ۱۰ رقمی دریافتی از سایت پس از مرحله ثبت نام، مدارک لازم برای دریافت این تسهیلات است.

–         اگر متقاضی دریافت تسـهیلات ازدواج، کارمــند رســـمی یا پیمانی دولت، نــیروی نظامی و انتظامی، نـــهـاد‌ها و مــوسسات عــمومی (نظیر شهرداری‌ و بنیاد، کمیته امــداد، هـــلال احـمر) باشد، ارائــه گــواهی تــعهد کــسر اقـساط از سـازمان مربوطه به همراه ارائه فــیش حــــــقوق و حکم کارگزینی و در صورتی که مانده حــقوق نامـبرده کفایت کند، نیازی به ضامن نیست.

–         در غیر این صورت ضمانت یک نفر کارمند رسمی، پیمانی، بازنشسته دولت، نــیروی نظامی و انتظامی، نـــهـاد‌ها و مـوسسات عـــمومی (نظیر شهرداری‌ و بنیاد، کمیته امــداد، هـلال احـمر)، کارگــــــر یا کارمـــــــند شرکت‌های تولیدی صنعتی بزرگ و فعال، با ارائـه آخرین فــــیش حـــقوقی و حکم کارگزینی و الزامی است.

هم‌چنین ضمانت یک نــفر کاسب دارای پروانه کسب که در زمــان اعـــطای تسـهیلات دارای فعالیت اقتصادی دایر باشد یا ضمانت یک نفر دارنده حساب جاری فـعال و خــوش حساب کــه به تایید و تشـخیص شـــعبه پرداخت کننده رسیده باشد، مورد قبول است.

در مورد متقاضیان تسهیلات در مناطق روستایی، ضمانت یک نفر ساکن روستا که اهلیت و صلاحیت وی توسط شورای اسلامی روستا تایید شود قابل قبول است.

کلیه متقاضیان وام ازدواج که واجد شرایط فوق هستند، ابتدا باید از طریق سایت ve. cbi. ir ثبت نـام کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنند که در صورت موفقیت‌آمـــیِزبودن مراحل ثبت نام، یک کد رهـگیری ۱۰ رقمی کاملا محرمانه به شخص ثبت‌نام‌کننده داده می‌شود.

متقاضیان موظف هستند ظرف مـدت ۳ الی ۴ روز جهت اطلاع از وضعیت ثبت نام خـود و هـم‌چنین نام شـعبه مربوطه جهت مراجعه برای اخذ وام ازدواج، به همین سایت مراجعه کرده و در صـورتی که شــعبه عامل اعطای وام برای متقاضی تعیین شده باشد، باید با در دست داشتن مدارک مـــورد نیاز، ظرف مدت زمانی که از طرف سایت اعـلام می‌شود، به شعبه مربوطه مراجعه کرده و نسبت به اتمام مراحل اخذ وام اقدام کنند.

مدت بازپرداخت تسهیلات ۳۶ماهه با اقساط مساوی بوده و ســـررسید اولین قــسط، یک ماه پس از پرداخت تسهیلات است. نرخ کارمزد تسهیلات قرض الحسنه ازدواج ۴ درصد تعیین شده است.

درخواست‌کنندگان تسهیلات باید دقت کنند که در صورت عدم مراجعه به شعبه مربوطه در مدت زمان تعیین شده، اطلاعات ثبت نامی آن‌ها حذف خواهد شد.

منبع:وفا/انتهای متن/

نمایش نظرات (4)