از تغییر در شاخص‌های خط فقر تا معیشت زنان کارتن خواب

0

نشست فراکسیون زنان مجلس با حضور اعضای فراکسیون و سید پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) به منظور تعامل و همفکری درخصوص برنامه های جدید این نهاد برگزار شد.

به گزارش به دخت به نقل از ایسنا، سید پرویزفتاح در ابتدای این نشست با بیان اینکه در آخرین ملاقات وی و اعضای هیات امنا با مقام معظم رهبری، ایشان از نوع فعالیت هیات جدید راضی بوده‌اند، گفت: 5 ماه، زمان کافی برای اجرایی کردن تدابیر مورد نظر نیست.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری از شنیدن اخبار حمایت‌های کمیته امداد از محرومان قلبا احساس خوشحالی می‌کنند، ادامه داد: این اتفاق یک پیام دارد و آن اینکه رویکرد مجلس شورای اسلامی، دولت و تمام ارکان نظام باید حمایت از محرومان باشد؛ نگاه ما باید نسبت به محرومان تغییر پیدا کند و نباید به آنان به عنوان درمانده نگاه کرد، این قشر ازجامعه پاک ترین و مومن‌ترین افراد هستند که ضرورت دارد زمینه توانمندسازی آنان فراهم شود.

وی با طرح این سوال که چرا از تعداد مددجویان کمیته امداد کاسته نمی‌شود؟ افزود: ورودیها و خروجی‌های کمیته امداد در حال تغییر است و این در حالی است که نیازهای خانواده‌های تحت حمایت نسبت به گذشته متفاوت و این امر موجب شده در شاخص‌های خط فقر تغییر ایجاد شود.

فتاح با تاکید براینکه اجباری شدن بیمه تامین اجتماعی می‌تواند ورود خانواده‌ها به چرخه فقر را کاهش دهد، عنوان کرد: بسیاری از مددجویان کمیته امداد به دلیل آنکه سرپرست خانواده‌شان را به دلایل مختلف از دست داده‌اند به کمیته مراجعه می‌کنند در حالی که این سرپرست نه خود و نه خانواده‌اش تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی نبوده‌اند اما اگر بیمه باشند پس از فوت به خانواده آنان مانند یک کارمند حقوق ماهیانه تعلق می‌گیرد؛ بنابراین تمام افراد جامعه به ویژه مشاغل آزاد و حادثه ساز مانند رانندگان جاده، کارگران ساختمانی و… باید تحث پوشش بیمه اجباری تامین اجتماعی قرار گیرند تا نیازمند کسی نباشند.

رئیس کمیته امداد در ادامه طلاق، زندانی شدن سرپرست خانواده و اعتیاد، تورم و مشکلات اقتصادی و خشکسالی را از دلایل دیگر افزایش افراد تحت پوشش کمیته امداد عنوان کرد و افزود: بهتر است قضات نگاه وسیع‌تری داشته باشند و در موارد خاص جایگزین دیگری به جای زندان برای این افراد در نظر بگیرند.

فتاح در ارتباط با تامین معیشت زنان کارتن خواب و متکدیان اظهار کرد: جمع آوری و نگهداری و بازپروری این افراد بر عهده کمیته امداد نیست و در نشست قرارگاه ساماندهی آسیب های اجتماعی که با حضور مسئولان ذی‌ربط از جمله استانداری نیروی انتظامی و شهرداری برگزار شد کمیته امداد آمادگی خود را جهت تامین هزینه معیشت این افراد اعلام کرد.

فتاح با بیان اینکه خانواده های تحت حمایت علاوه بر دریافت مستمری از سایر حمایتهای کمیته امداد نظیر کمک هزینه مسکن، درمان و تحصیل بهره‌مند هستند، افزود: در طرح اکرام که با همت خیران برای ایتام تحت حمایت اجرا می‌شود به طور متوسط ماهانه 92 هزار تومان به حساب ایتام واریز می‌شود.

وی با بیان اینکه 4 میلیون نفر تحت پوشش کمیته امداد بیمه درمان و حوادث شده‌اند، ادامه داد: 50 میلیارد تومان به تامین بخشی از شهریه دانشجویان تحت حمایت و خرج تحصیل دانش‌آموزان تعلق گرفته است.

وی با بیان اینکه با کلیت طرح تفکیک وظایف سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام (ره) موافق است، تاکید کرد: این دو سازمان تداخل وظیفه‌ای ندارند و تنها یکسری وظایف مشترک دارند مثلا حمایت از زنان بد سرپرست که به هر دو مربوط می‌شود.

رئیس کمیته امداد در تشریح برنامه های توانمندسازی این نهاد، گفت: سال گذشته 1300 میلیارد تومان وام اشتغال به خانواده‌های تحت پوشش داده شد و زمینه اشتغال 124 خانواده فراهم شده است، البته باید دقت کرد روحیه ترحمی در جامعه بسط پیدا نکند چراکه این افراد اشتیاق پیدا می‎کنند تحت پوشش بمانند کما اینکه این اتفاق در مورد گرفتن یارانه افتاده است و بسیاری از افراد که به خوداشتغالی رسیده‌اند همچنان حاضر نیستند از پوشش کمیته امداد خارج شوند.

در ادامه این نشست محمدعلی ذوالفقاری، معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد اظهار کرد: 40درصد از زنان سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد هستند و زنان بدسرپرست 6 ماه تحت پوشش قرار می‌گیرند تا وضعیت آن‌ها مشخص شود.

وی خاطر نشان کرد: 380 هزار زن سرپرست خانوار زیر 50 سال با هزینه‌ای بالغ بر 250 میلیارد تومان توسط کمیته امداد بیمه تامین اجتماعی شده‌اند و امسال 250 میلیارد هزینه بیمه آن‌ها توسط کمیته تامین شده است.

همچنین افزایش اشتغال خرد از سوی کمیته امداد در سطح جامعه ، سامان‌دهی زنان کارتن خواب، انعقاد قرارداد با کارخانه‌ها برای استخدام سرپرست خانوارها به صورت دورکاری از جمله پیشنهاداتی بود که از سوی اعضای فراکسیون زنان مطرح شد.

/انتهای متن/

درج نظر