بانوان ایرانی روی سکوهای نفتی

0

حدود 5 مهندس زن روی سکوهای نفتی دریای خزر و خارک مشغول فعالیت هستند.
مشاور امور بانوان وزارت نفت با بیان اینکه کار روی سکوهای نفتی سخت و طاقت‌فرساست، گفت: حدود 5 مهندس زن روی سکوهای نفتی دریای خزر و خارک مشغول فعالیت هستند.

به گزارش به دخت به نقل از ایسنا، فاطمه تندگویان در گفت‌وگو افزود: بر اساس سیستم جامع نیروی انسانی 239 کارمند زن اقماری و 15 هزار خانواده اقماری داریم. بیشتر آن‌ها در مناطقی مانند عسلویه، خارک و کنگان مشغول فعالیت هستند. این افراد فوق‌العاده اقماری را دریافت می‌کنند ولی الزاما در برابر سمت‌های اقماری نیستند.(افرادی که در تهران کار می‌کنند و از مزایای کارکنان اقماری بهره‌مند هستند).

وی از امضای تفاهمنامه‌ای با معاونت امور زنان در مورد وضعیت کارکنان زن اقماری خبر داد و گفت: بزودی تفاهمنامه‌ای با معاونت امور زنان و خانواده و با مشارکت دستگاه‌هایی مانند سازمان حفاظت محیط زیست، وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت ، جهاد کشاورزی، نیرو و شهرداری تهران منعقد می‌شود که این تفاهمنامه در قالب یک پروژه درباره دو موضوع بهبود وضعیت کارکنان زن اقماری(کارکنانی که به شکل متناوب دوره های کار و فراغت را برحسب برنامه دور از محل اسکان خود طی می‌کنند.) مناطق عملیاتی و خانواده‌های آنها و همچنین نقش زنان در کاهش مصرف انرژی ،حفظ محیط زیست و مدیریت پسماند است.

تندگویان با بیان اینکه بهترین شکل اجرای این پروژه انجام آن با نظارت و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده درقالب بین بخشی و با مشارکت همه دستگاه‌ها و سازمانهای ذیربط است، اظهارکرد: طرح بهبود وضعیت خانواده‌ها و کارکنان زن اقماری و مناطق عملیاتی فعلا در دست بررسی است و در صورت تصویب و تأمین اعتبار فقط دربرخی مناطق عملیاتی اجرا می‌شود و مجری آن وزارت نفت است.

مشاور امور بانوان وزارت نفت افزود: در قالب این تفاهمنامه به زنان شاغل و خانواده‌های آنها و همچنین خانواده‌های ساکن در مناطق عملیاتی در قالب ایجاد مسئولیت‌های اجتماعی خواهیم پرداخت؛ چراکه صنعت نفت به بهره‌برداری از معادن این مناطق مشغول است. بنابراین مردم محلی نیز باید در عواید این کار شریک باشند. در این شرایط قصد داریم فرصت‌هایی برای زنان محلی ایجاد کنیم.

تندگویان در پایان گفت: در طرح پیش بینی شده فرصت‌های توسعه مشارکت اجتماعی در قالب کمک به تشکیل سازمانهای غیر دولتی زنان محلی و برگزاری کارگاههای آموزشهای مهارتی، آموزش‌های فرهنگی و بهداشتی، توسعه تمهیدات ورزشی و تفریحی و فراهم کردن امکانات کمک آموزشی و مشاوره‌ای برای خانواده ها و استفاده از خودیاری محلی برای بهبود شرایط محیط زیست و … پیش‌بینی شده است.

/انتهای متن/

درج نظر