بانوی ایرانی که برای تلاوت در مسابقات اردن همه مردها را از سالن بیرون کرد

وقتی فهمیدم مسابقات اردن مختلط است، همسرم نامه‌ای به مسئول مسابقات بین‌المللی قرآن اردن نوشت که وقتی من تلاوت می‌کنم مردی در سالن حضور نداشته باشد.

2

مریم سادات آجودانی/

«هاجر مهرعلیان» در سال 1370 در اصفهان به دنیا آمد. ودر 13 سالگی موفق شد در تمامی آیات الهی را در جان حفظ کند.
وی که اکنون دانشجوی رشته حقوق در مقطع کارشناسی است موفقیت خود را مدیون توسل به خدا و اهل‌بیت(ع) می‌داند .
مهرعلیان در سی‌وششمین دوره مسابقات کشوری اوقاف در رشته حفظ کل قرآن کریم مقام نخست را کسب کرد به همین جهت به مسابقات بین‌المللی قرآن اردن اعزام شد و در آنجا تلاوت ترتیل زیبایی بدون حضور آقایان ارائه داد.
در ادامه گفت‌وگو با «هاجر مهرعلیان» حافظ ممتار کشورمان را می‌خوانیم؛

1

2

 

 مهم‌ترین تأثیری که حفظ قرآن در زندگی شما داشت، چه بود؟
حفظ قرآن از همه نظر در زندگی‌ام تأثیر مثبت داشت به طوری که علاوه بر محکم شدن اعتقاداتم با دنیای اطرافم ارتباط بهتری برقرار می‌کردم چرا که خداوند در قرآن برای هر چیزی برنامه دارد و به آن پرداخته است.

 

حدود 10 سال از اینکه شما حفظ کل قرآن را به پایان رساندید، می‌گذرد. در این مدت چگونه و به چه شیوه‌ای محفوظات خود را تثبیت کردید؟
مدتی پس از حفظ کل قرآن کریم در کلاس‌های تثبیت شرکت می‌کردم اما حضور در مسابقات قرآن اثرگذاری بیشتری در موفقیتم در این رابطه داشت به طوری که اگر مسابقات نبودند شاید نمی‌توانستم بر محفوظات مسلط باشم.

 

از رتبه‌ها و موفقیت‌هایتان بگویید.
من سال 1386 در مسابقات قرآن شکوفه ها در رشته حفظ 20 جزء رتبه نخست را کسب کردم؛ سال 1390 موفق به کسب رتبه چهارم، سال 1391 موفق به کسب رتبه سوم و سال 1392 موفق به کسب رتبه اول مسابقات قرآن اوقاف شدم.

3

 

شما امسال در مسابقات بین‌المللی قرآن اردن شرکت کردید؛ از سطح این مسابقات برایمان بگویید.
این حضور نخستین تجربه من برای شرکت در مسابقات بین‌المللی قرآن جهان اسلام بود. این مسابقات سطح بالایی داشت به طوری که امسال برای نخستین‌بار متسابقان باید علاوه بر حفظ قرآن کریم به سؤالات تفسیری نیز پاسخ می‌دادند البته مسئولان مسابقات اردن آیین‌نامه و منابع مفردات سه جزء را نفرستاده بودند که با پیگیری‌های آقای خسروی و مسئولان اوقاف توانستیم چند روز قبل از برگزاری مسابقات منابع را از سفارت اردن بگیریم.
یکی از مزایای مسابقات بین‌المللی قرآن اردن برگزاری آن از صبح تا ظهر بود یعنی متسابقان بعدازظهر به بعد می‌توانستند تمرین کنند البته مشکلاتی هم داشت به طوری متسابقان زمان ارائه محفوظاتشان را نمی‌دانستند که این امر بر استرس مسابقات می‌افزود.

 

استقبال مردم اردن از این مسابقات چگونه بود؟
مردم اردن افرادی خداجو هستند و به فعالیت‌های قرآنی اهتمام دارند اما وقتی این توجه به کلام وحی و اسلام را می‌دیدم بسیاری تأسف خوردم که از نعمت داشتن ولایت فقیه محروم هستند به همین جهت تلاش کردم در مدت کوتاهی که در اردن بودم به همراه همسرم مردم آنجا را با اهمیت ولایت فقیه آشنا کنم تا جایی که حتی در مسابقات نیز تمام تلاشم ارائه تلاوتی اثرگذار برای تبلیغ ولایت فقیه و خنثی کردن دشمنان ایران اسلامی بود که خوشبختانه تا حدودی نیز موفق شدم چرا که وقتی تلاوتم به پایان رسید یکی از داوران که از صوت و تجویدم خوشش آمده بود مرا بوسید و خواست که صوت تلاوتم به عنوان تلاوتی فاخر در بین مردم اردن پخش شود اما من اجازه چنین کاری ندادم. البته درست است که رهبری فرمودند اگر مفسده‌ای نداشته باشد ترتیل بانوان اشکالی ندارد اما من از این کار امتناع کردم.

 

4

 

خاطره‌ای هم از این سفر دارید؟
در مسابقات اردن وقتی بانوان تلاوت می‌کنند آقایان نیز حضور دارند یعنی مسابقات مختلط است. وقتی این موضوع را فهمیدم همسرم نامه‌ای به مسئول مسابقات بین‌المللی اردن نوشت که وقتی من تلاوت می‌کنم مردی در سالن حضور نداشته باشد که آنها نیز به عقیده ما احترام گذاشتند و وقتی قرار شد تلاوت داشته باشم تمامی آقایان را از سالن بیرون کردند.

 

خانم علیان از زندگی شخصی‌ خودتان بگویید؛ قبلا گفته بودید شرط من برای ازدواج قرآنی بودن همسرم است. آیا در انتخاب همسر به این امر توجه داشتید و همسرتان فردی قرآنی هستند؟
من قبل از ازدواج همواره از خداوند می‌خواستم که همسرم مشوقم برای ادامه مسیر قرآنی باشد که به لطف خداوند این امر محقق شد. همسرم طلبه پایه پنجم حوزه علمیه است و ایشان بیشتر از خودم تأکید به طی کردن این مسیر دارد و همواره مشوقم برای موفقیت در عرصه‌های قرآنی است.

 

چگونه با همسرتان آشنا شدید؟
یکی از داوران مسابقات قرآن ما را با هم آشنا کرد و ما سال 1391 در روز ولادت حضرت معصومه(س) در حرم این بانوی بزرگوار عقد کردیم و دوست داشتم روز عروسی هم در چنین روز بزرگی باشد که به طور غیر منتظره‌ای این امر اتفاق افتاد به طوری که اصلا فکرش را هم نمی‌کردم بتوانیم سال بعد در همین روز ازدواج کنیم.

 

در انتها اگر صحبتی دارید، بفرمایید.
از خداوند منان و تمام کسانی که مرا برای قرار گرفتن در این مسیر کمک کردند، تشکر می‌کنم؛ همچنین از مسئولان سازمان اوقاف و امورخیریه که برای اعزام من به مسابقات بین‌المللی قرآن اردن تلاش زیادی کرد نیز سپاسگزارم.

در پایان هم امیدوارم همه مردم با قرآن مأنوس شوند و با توجه و عمل به آیات الهی زندگی سعادتمندی را در پیش گیرند.
منبع:فارس/انتهای متن/

نمایش نظرات (2)