حضور زنان درمناصب ورزشی مدیریتی نباید تزئینی باشد

معاون فرهنگی، آموزشی و پژوهشی وزارت ورزش و جوانان گفت: این باور و اعتقاد در مسوولان وجود دارد که باید ورزش بانوان چه در بخش همگانی و چه قهرمانی توسعه یابد و ما نباید نگاه تزئینی و تشریفاتی به ورزش بانوان داشته باشیم، علاوه بر آن نباید حضور زنان در مناصب ورزشی در فدراسیون‌ها و هیات‌ها تزئینی باشد.

0

به گزارش به دخت به نقل از ایسنا، عبدالحمید احمدی در آیین نکوداشت مقام زن که امروز در هتل المپیک برگزار شد، افزود: باید تلاش کنیم ورزش همگانی در میان زنان و دختران گسترش یابد چراکه سلامت جسمی و روحی آنان تضمین‌کننده سلامت جامعه است، اما هنوز آمار قابل توجهی در زمینه ورزش همگانی بانوان نداریم و این یک نقطعه ضعف و آسیب محسوب می‌شود. تا زمانی که فرصت برابر برای ورزش کردن زنان وجود نداشته است، نمی‌توانیم به اهداف خود در این زمینه دست یابیم. بخشی از توسعه ورزش همگانی بانوان برعهده مدیران است اما بخش مهم‌تر آن متوجه زنانی است که در عرصه ورزش حضور دارند.

image4614.jpg

وی تاکید کرد: حضور زنان در ورزش باید موثرتر باشد، به عنوان نمونه فعالیت آنها در مناصب ورزشی در فدراسیون‌ها و هیات‌های ورزشی نباید تشریفاتی و تزئینی باشد، البته در صورت وجود مشکلاتی در حوزه حقوقی و ساختاری باید در جهت برطرف کردن این مسائل تلاش کنیم و باید به همان میزانی که به ورزش آقایان در فدراسیون‌ها و هیات‌ها اهمیت داده می‌شود، باید به ورزش بانوان نیز توجه شود. وزیر ورزش و جوانان و معاون ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان نیز بر این موضوع تاکید دارند.

معاون وزارت ورزش و جوانان یادآور شد: زنان مسوول در حوزه ورزش باید حضور پررنگ‌تری در تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌های مدیریتی داشته باشند و بزرگترین حامی ورزش بانوان مقام معظم رهبری است که در بیانات اخیر خود در بهمن‌ماه سال گذشته تاکید زیادی بر حضور بانوان در سطح بین‌المللی ورزش کردند.

احمدی در ادامه گفت: حضور زنان با حجاب و عفاف در ورزش پیام‌های فرهنگی بسیاری دارد و باید از این فرصت بیشتر و بهتر استفاده کنیم. در سال 94 که به نام حضرت فاطمه (س) متبرک است امیدواریم بتوانیم شرایط و ترویج فرهنگ فاطمی، حضور موثرتر بانوان در عرصه‌های ورزشی و افزایش امکانات ورزش همگانی برای بانوان را بیشتر فراهم کنیم.

معاون وزارت ورزش و جوانان تاکید کرد: امیدواریم زنان ورزشکار ایران در مسابقات المپیک و پاراالمپیک ریو حضور داشته باشند و با کسب سهمیه در رشته‌های مختلف افتخارآفرینی کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: امیدواریم بتوانیم قطره‌ای از فرهنگ فاطمی را در زندگی فردی و اجتماعی خود جاری و ساری کنیم و با مسوولیت‌شناسی و تکلیف‌شناسی چه در زندگی فردی و اجتماعی بتوانیم این فرهنگ را در جامعه جاری کنیم. شیعه اهل بیت بودن در ادعا بسیار ارزشمند است، اما در عمل باید در همه ابعاد زندگی خود را نشان دهند.

معاون فرهنگی وزارت ورزش و جوانان در ادامه گفت: خوشبختانه برای دستیابی به فرهنگ شیعی منابع بی‌شماری در دسترس است و مسوولیت ماست که تا حد امکان از این فرهنگ غنی بهره‌مند شویم و از آن در زندگی خود بهره ببریم.

وی افزود: یکی از برکت‌های ارزشمند و ملموس نامیده شدن با نام اهل بیت است و بسیار تاکید شده که به منظور برخورداری از زندگی پربرکت، نام‌های اهل بیت را برای نامگذاری استفاده کنیم و اکنون حدود 11 میلیون نفر از زنان و دختران ایرانی به نام “فاطمه” یا نام‌های منتصب به ایشان نامگذاری شده‌اند.

احمدی با بیان اینکه حوزه ورزش بانوان طی سال‌های اخیر، رشد، توسعه و پیشرفت قابل توجهی داشته است، گفت: این وضعیت مرهون تلاشی است که در عرصه بانوان داشته‌ایم. به هیچ وجه نمی‌توان پیشرفت‌های زنان در بخش‌های مختلف ورزش را تا پیش از انقلاب مقایسه کرد.

وی افزود: حضور مقتدرانه بانوان با حفظ ارزش‌های فرهنگی و اعتقادی نشان‌دهنده ظرفیت‌های بالای آنان است و این حضور توانسته باعث افتخارآفرینی‌های ارزشمندی برای کشور شود.

معاون فرهنگی، آموزشی پژوهشی وزارت ورزش و جوانان تاکید کرد: به جرات می‌توان ادعا کرد ورزش بانوان در ایران، الگوی ورزش بانوان در کشورهای اسلامی و حتی ملت‌های معتقد به ارزش‌ها و اصول فرهنگی است. این دستاورد بزرگی است که توانسته‌ایم در عرصه‌های دشوار بین‌المللی با حفظ ارزش‌ها حضور مقتدرانه‌ای داشته باشیم و توانمندی‌های زنان ایرانی را به دنیا عرضه کنیم. به عنوان نمونه نخستین مدال طلای کاروان ایران در بازی‌های آسیایی اینچئون را یکی از بانوان ورزشکار ایرانی فتح کرد.

/انتهای متن/

درج نظر