دختران انگلیسی داعش دراستانبول +تصاویر

سه دختر دانش آموز انگلیسی پنج یا شش روز پیش به صورت قاچاقی از مرز «کیلیس» در جنوب ترکیه وارد خاک سوریه شده‌اند.

0

رسانه‌های انگلیسی شامگاه شنبه تصاویری از سه دختر دانش آموز انگلیسی که برای پیوستن به گروه داعش در سوریه به ترکیه رفته بودند و توسط دوربین‌های مداربسته در شهر استانبول گرفته شده است، منتشر کردند.

«شمیمه بیگم»، «امیره عباسه» ۱۵ ساله و «خدیجه سلطانه» ۱۶ ساله که دانش آموزان یکی از مدارس شرق لندن هستند، هفدهم فوریه از طریق پروازی از فرودگاه گاتویک لندن، وارد استانبول ترکیه شده بودند.

این تصاویر ویدئویی اواخر روز هفدهم فوریه و اوایل روز هیجدهم فوریه از این دختران نوجوان در حالی که در یک ایستگاه اتوبوس در استانبول منتظر ایستاده‌اند، گرفته شده است.

گفته می‌شود این دختران سوار بر اتوبوسی شده‌اند که قرار بوده است به شهر «اورفا» در نزدیکی مرز سوریه برود.

این تصاویر کمتر از ۲۴ ساعت از زمان ترک این سه دختر نوجوان از خانه‌شان در شرق لندن و مسافرت مخفیانه‌شان به ترکیه گرفته شده است.

اسکاتلندیارد بر این باور است که این سه دختر با نیروهای داعش در مرز ترکیه دیدار کرده‌اند و هم اکنون در سوریه هستند.

پلیس اسکاتلند یارد می‌گوید براساس مستندات بدست آمده، این دختر‌ها پنج یا شش روز پیش به صورت قاچاقی از مرز «کیلیس» در جنوب ترکیه وارد خاک سوریه شده‌اند.

شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی نیز شامگاه شنبه به نقل از منابع محلی در ترکیه گزارش داد که این سه دختر توسط قاچاقچیان انسان از مرز ترکیه رد شده‌اند.

در این گزارش به نقل از منابع یاد شده عنوان شده است که سه دختر انگلیسی پس از ورود به خاک سوریه، بلافاصله توسط افراد شبه نظامی داعش که در انتظار آن‌ها بودند از محل دور شدند.

منابع انگلیسی، با انتقاد ازغفلت مسوولان امنیتی این کشور درباره پیوستن سه دختردانش آموز انگلیسی به گروه تروریستی داعش با سفر به ترکیه پرسیده بود: چه کسی مسوول این بی‌توجهی است و چرا در زمان مناسب اقدامی در این باره نشده است؟

«بلند آرینچ» معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت ترکیه نیز دراین خصوص گفته است: تاسف آور است که انگلیس به این ۳ دختر جوان مظنون اجازه داده از آن کشور خارج و به استانبول سفر کنند و ۳ روز بعد ترکیه را از این موضوع مطلع می‌کند.

اما اسکاتلند یارد با رد ادعای این مقام ترک گفته است که یک روز بعد از مفقود شدن دختران انگلیسی، با مقامات ترکیه دراین خصوص تماس و شروع به همکاری کرده‌اند.

منبع: ابنا/انتهای متن/

درج نظر