انهدام شبکه جذب زنان اسپانیایی برای داعش

در پی کشف یک شبکه اسپانیایی که زنان جوان را برای پیوستن به تروریست‌های داعش در عراق و سوریه جذب می‌کرد، پلیس این کشور چهار مظنون را بازداشت کرد.

0

به گزارش به دخت به نقل از ساعت 24 ، دولت اسپانیا روز سه‌شنبه اعلام کرد؛ یک شبکه را که از طریق فیس‌بوک اقدام به گرفتن نیرو به ویژه زنان جوان برای گروه داعش می کرد، متلاشی کرده است و چهار نفر که دو نفرشان در منطقه ملیله اسپانیا در خاک مغرب بودند، در این ارتباط بازداشت شدند.

وزارت کشور اسپانیا در بیانیه‌ای اعلام کرد، دو نفری که در ملیله بازداشت شدند مسئول ایجاد و اداره چند صفحه اینترنتی بودند که برای انتشار هر نوع تبلیغات به ویژه برای گروه داعش مورد استفاده قرار می گرفت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از مادرید، وزارت کشور اسپانیا در بیانیه خود افزود: «این افراد در راستای راهبرد گروه تروریستی داعش، بر استخدام زنانی متمرکز بود که پس از طی روند عقیدتی به این گروه تروریستی در مناطق نبرد می پیوستند».

بر اساس بیانیه وزارت کشور اسپانیا، این دو نفر همچنین «نشست‌های خصوصی در خانه» برای جذب افراد داوطلب برگزار می کردند.

این بیانیه خاطر نشان کرد برخی از این جوانان مقدمات رفتن به مناطق درگیری را آغاز کرده بودند. در این بیانیه به تعداد این افراد اشاره نشده است.

وزارت کشور اسپانیا افزود: یکی از افراد دستگیر شده، گروهی را با تبلیغات داعش و بیش از یک هزار مشترک، سرپرستی می کرد و در مناطقی از اسپانیا که افراط‌گرایی در آن زیاد است، از تاثیر بالایی برخوردار بود.

بر اساس این بیانیه، در فیس‌بوک نیز صفحه این شبکه چندین مشترک از خارج از اسپانیا بالاخص آمریکای لاتین و دیگر کشورها مانند بلژیک، فرانسه، پاکستان، مغرب، عربستان سعودی، آمریکا، ترکیه و تونس داشت.

گارد غیرنظامی اسپانیا تلاش می کند بین این دو نفر و دو نفر دیگر که در شهرهای خرنا و بارسلون بازداشت شدند، ارتباط برقرار کند.

در بیانیه وزارت کشور اسپانیا از یکی از دو مظنون آخری که در یکی از گزارش‌های شبکه تلویزیونی سی ان ان خود را به عنوان یکی از هواداران داعش معرفی کرده بود، به عنوان عاملی که به تنهایی عمل می کند، نام برده شده است.

اسپانیا چند شبکه از این دست را در ماه‌های اخیر متلاشی کرده است به ویژه در دو منطقه ملیله و سبته در مغرب که تنها مرز زمینی اروپا و آفریقاست.

به گفته مقامات امنیتی، حدود صد اسپانیایی به صفوف داعش در عراق و سوریه ملحق شدند، رقمی که در مقایسه با صدها فرانسوی، انگلیسی و آلمانی که به این گروه پیوسته‌اند، کمتر است.

مغرب که به تازگی قانون ضد تروریست خود را تقویت کرده است، نگرانی خود را در مقابل این پدیده پنهان نمی کند. تخمین زده می شود بیش از دو هزار مغربی (با احتساب اتباع دو ملیتی) به گروه‌های تروریستی از جمله داعش پیوسته‌ باشند.

/انتهای متن/

درج نظر