چون مادران شهید را نشناختید، این‏چنین شیفته‏ی زن غربی شدید!

30 تن از فعالان حوزه زنان طی نامه‏ای رسمی نسبت به اظهارات مسئول جدید مرکز زنان و خانواده ابراز نگرانی و تعجب کردند.

0

 سرویس خبر به دخت/

به گزارش رجانیوز موضوع این نامه سخنانی است که چندی پیش خانم شهیندخت مولاوردی در مراسم معارفه‏ی خود به عنوان مسئول جدید مرکز امور زنان و خانواده در خصوص مادری، جایگاه زنان و نسبت زنان ایرانی با جریان بین‏المللی دفاع از حقوق زنان بیان کرد. 

تحولات اخیر در دولت که با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، آغاز شد، اسباب نگرانی‏های مختلفی در کشور شده است. مهمترین نگرانی‏ها در حوزه تغییر سیاست‏های کلی و بازگشت به سیاست‏های زمان اصلاحات و سازندگی است. آنچه در مسئله زنان موجب نگرانی است، بازگشت از نگاه افتخارآمیز دینی نسبت به زن و رجوع به نگاه منفعلانه‏ در برابر غرب است. نویسندگان نامه معتقدند اظهارات رئیس جدید مرکز زنان و خانواده نوعی رجعت به نگاه غلط گذشته است.

متن کامل این نامه که نسخه ای از آن در اختیار رجانیوز قرار گرفته بدین شرح است:

سرکار خانم مولاوردی! خبر معارفه جنابعالی توسط رئیس دولت تدبیر و امید را در مسئولیت مرکز امور زنان و خانواده شنیدیم و برایتان در این مسئولیت خطیر آرزوی موفقیت داریم. اما بنا بر آنچه که خود در صحبت های اخیر فرمودید و دست یاریتان را به سوی همه زنان دراز کردید، در آغاز کارِ جنابعالی، چند نکته را متذکر می‏شویم:

1)صحبت‏های آغازین شما تعجب ما را برانگیخت، فرمودید که افزایش مرخصی زایمان زنان به ضرر حضور اجتماعی و اشتغال آنان در طولانی‏مدت است. اما آنچه که بیشتر ما را نگران کرد اطرافیان شما و خوشحالی آنان از انتصاب شماست.

فرمودید: «جریان بین‌المللی برای دفاع از حقوق زنان با پشتوانه عمومی در دنیا شکل گرفته و زنان جهان اسلام نیز از وضعیت زنان در سایر جوامع مستثنی نیست.» لازم است متذکر شویم اسلام در دفاع از حقوق زنان 14 قرن پیش قدم گذاشته و ما امروز در این مسئله سال ها از غرب جلوتریم. آیا لازم است از ستم جوامع غربی به زن و خانواده برایتان بگوییم؟ مگر نه این است که آن ها در یک دوره انسانیت زن را فراموش کردند و او را جنس دوم نامیدند و پس از آن، طغیان علیه آنچه که بر زن روا داشتند، نوزاد نامبارک دیگری به نام فمینیسم را متولد کرد؟

ظلم مضاعف علیه زن، ظاهرِ متمدن به خود گرفت؛ زن چهره یک کالای تبلیغاتی شد و دیگر نه جسم او بلکه روحش به ورطه نابودی کشیده شد. بلندگوهای تبلیغاتی، دفاع از حقوق از دست رفته او را فریاد می‏زدند ،اما پشت این صداهای بلند که از حنجره کسانی چون شیرین عبادی شنیده می‏شد کلام تو خالی‏ای بود که نه تنها به نفع زن نبود بلکه بیشتر به نفع سیاستمداران و سرمایه‏دارانی بود که همیشه دست‏هایشان پشت بیانیه‏ها و قطعنامه‏ها و کنوانسیون‏ها پنهان است. نتیجه ماجرا بحرانی است که امروز در غرب جلوه می‏کند. زنان فریب‏خورده‏ای که به اسم آزادی دست‏مایه سوء‏استفاده جنسی دیگران، و کالاهای تبلیغاتی آنان شده‏اند و هویت انسانی آنان نیز مخدوش شده است. چه جنین‏هایی که قربانی کنوانسیون‏های این‏ها شده‏اند و فریادهای خاموششان وجدان هر انسانی را به درد می‏آورد!

آیا مقصود شما این است که ما “از این جریان” مستثنی نیستیم؟!

2) آیا نباید به آن چه آن ها امروز به عنوان دستاوردهای خود ارائه می‏دهند، حمله کنیم؟ موضع ما در مقابل آن چه در مورد زنان در غرب تا به حال روی داده است فقط و فقط تهاجمی است. اسلام از همه مکاتب بشری در دفاع از حقوق زن جلوتر است. ما هر جا که از فرامین اسلام پیروی کردیم، یک قدم در دفاع از حقوق زن برداشته‏ایم و هرجا با اسلام فاصله گرفتیم به او ظلم کرده‏ایم. این نوشتار ادعا نخواهد کرد که امروز در جامعه ما هیچ ستمی علیه زنان روا نمی‏شود اما این کجا و آن چه در غرب جریان دارد کجا؟! در دولت‏های گذشته عده‏ای غافل و ناآگاه پرچم دفاع از حقوق زن را به نام فمینیسم اسلامی بلند کردند و ژست دموکراسی و دفاع از حقوق‏بشر به خود گرفتند. فمینیسم اسلامی همان عبارت متناقض!

چرا که اسلام کاملترین دستور برای زندگی بشر است و هیچ نقصی بر آن مترتب نخواهد بود. همان‏هایی که زیر علم این عبارت سینه زدند، همان‏هایی نبودند که بعد‏ها در انتخابات 88 نه تنها حقوق مردان و زنانی را که در سراسر کشور رای خود را به صندوق انداختند زیر پا له کردند و بزرگترین دروغ را که تقلب در نظام جمهوری اسلامی بود با بیانیه‏ها و مصاحبه‏های خود در گوش دشمنان نظام و رسانه‏ها و اجیر شدگان آن ها زمزمه کردند؟!  به اطراف خود نگاه بیندازید و از نزدیک زیارتشان کنید. آن ها نمایندگان زنان مسلمان ایران نیستند چرا که کینه‏های فروخفته خود از نظام را زیر شعارهای به ظاهر قشنگ پنهان کرده‏اند. در صحبت‏های خود از حضور زنان در نشست‏های بین‏المللی و معرفی زنان ایرانی به دنیا سخن راندید منظورتان همین زنان هستند؟ همین‏هایی که همیشه دهانشان پر از دروغ‏های زیباست؟

3) ما امروز نیازمند معرفی دیدگاه مکتبی خود نسبت به زنان به دنیا هستیم. ما امروز برای دنیا حرف‏های جدیدی خواهیم داشت و این حرف ها مشتریان خود را در دنیا پیدا کرده است. ما نه تنها به ظلمی که غرب در این رابطه در طول سالیان مرتکب شده است می‏تازیم بلکه برای آن جایگزینی ارائه خواهیم کرد. امروز ایران اسلامی مملو از زنان فرهیخته و دانشمندی است که در کنار موفقیت در زندگی خانوادگی خود و رسیدگی به وظایف مهم از جمله مادری و همسری، حضوری مثمر ثمر و پررنگ در پیشرفت کشور دارند. امروز هیچ‏کس نخواهد توانست زنان را از جامعه حذف کند چرا که همگان اذعان دارند بخشی از پیشرفت کشور به دوش زنان است. زنان ما به این مهم، خود نیز رسیده‏اند. بدون تردید، امروز نمایندگان و ستاره‏های درخشان زنان ما مادران شهدا هستند. آنها که با تربیت فرزندان یگانه در دامان خود، بالاترین حضور اجتماعی را در جامعه به نمایش گذاشتند. آیا حاضرید آنها را با خود به نشست‏های دفاع از حقوق زنان در عرصه بین‏الملل ببرید و آیا جرأت معرفی آنان را دارید؟

4) ما برای رسیدن به جامعه آرمانی که هیچ ستمی علیه زنان روا نشود تا نقطه مطلوب فاصله داریم. هنوز نمی‏توان گفت در همه ارکان و نهادها شایسته‏سالاری حکمفرماست و نه نگاه جنسیتی! اما در مورد نگاه نقادانه شما به تفکیک جنسیتی، ما هم نظرهای خود را داریم. شاید برابری و عدم وجود نگاه جنسیتی که مطلوب شماست به بهترین شکل در حرفه بازیگری و سینمای ما به چشم می‏خورد. چندی پیش نقل قول خانم پرستو صالحی به گوش‏تان خورد که نشان از نگاه جنسی یک تهیه کننده در عرصه حرفه‏ای مثل بازیگری داشت!؟ مشت نمونه خروار است. این همان دستاورد شعارهای غربی است که از زبان دوستان شما در دوره اصلاحات شنیده شد. آنها که خیال می‏کردند آزادی زن به معنای دوچرخه‏سواری او در ملأ عام و یا حضور در استادیوم آزادی است(!!)، غلط فهمیدند چرا که این همان اسارت زن است. همین‏ها مدعی دفاع از حقوق زن شدند که ما نتوانستیم به خوبی به مساله زنان در جامعه بپردازیم. و امروز نیز اگر قرار است همین‏هایی که در اطراف شما هستند مسائل زنان را پیگیری کنند به خاطر کژفهمی‏شان قدم از قدم بر نخواهیم برداشت.

در دولت قبل این مرکزی که شما امروز متصدی آن هستید- با هوشیاری- به نام مرکز امور زنان و خانواده تغییر کرد چرا که  مساله زنان از مساله خانواده جدا نخواهد بود. زن همان آفریده سرشار از محبتی است که خداوند حکیم امر تربیت را به دوش او گزارده است. در دنیای ارتباطات و رسانه امروز نیز، مادر هنوز هم نقش کلیدی خود را در امر تربیت حفظ کرده است. از خانواده غافل نشویم که هر طرح و برنامه‏ای که نام دفاع از حقوق زن را دارد و خانواده را ندید بگیرد به ضرر زن خواهد بود.

امیدواریم نگاه عدالت‏گرایانه بر همه طرح‏ها و برنامه‏های شما و تیم‏تان حکمفرما باشد تا بتوانیم هر چه بیشتر مسائل زنان را در جامعه پیش ببریم. بر خود لازم دانستیم با توجه به تقاضای همکاری شما از همه بانوان، این نکات را در ابتدای امر، دوستانه بیان کنیم و ان شالله گوش شنوایی برای آن نیز وجود خواهد داشت.

در پایان برای شما در این امر مهم آرزوی موفقیت داریم و همنوا با شما این دعا را زمزمه می‏کنیم:

«اللّهمّ وفّقنا لما تحبّ و ترضي واجعل عواقب امورنا خیرا»

اسامی امضاکنندگان نامه:

1.        سمیه احمدی کارشناسی ارشد جامعه شناسی

2.        اسماء ظیغمی کارشناسی زیست

3.        آتنا بهادری دکتری الهیات

4.        شهیده جهانیان دکتری بهداشت باروری

5.        فاطمه حسین زاده طلبه سطح 2

6.        منصوره خوش نیت طلبه سطح 3

7.        زهره دلجو دکتری نانو تکنولوژی

8.        مستوره سکادفکر کارشناسی ارشد فلسفه تعلیم وتربیت

9.        پریسا شاهچراغیان کارشناسی ارشد مطالعات زنان

10.     ساناز شکراللهی کارشناسی گیاه پزشکی

11.     سمانه شمس کارشناسی ارشد جامعه شناسی

12.     زهرا صابری کارشناسی ارشد اقتصاد

13.     طاهره رضازاده کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی

14.     فاطمه حسینی کارشناسی ارشد فلسفه اسلامی

15.     محدثه نوذری کارشناسی ارشد الهیات

16.     مریم محسنی کارشناسی ارشد جامعه شناسی

17.     حاجیه محمدعلی زاده کارشناسی ارشد جامعه شناسی

18.     پریسا محمدی کارشناسی ارشد فلسفه تعلیم و تربیت

19.     مریم نجیمی کارشناسی ارشد زبان شناسی

20.     ریحانه نادری نژاد کارشناسی ارشد جامعه شناسی رفاه

21.     آمنه نصیری کارشناسی روانشناسی

22.     هاجر اخشیک کارشناسی ارشد جامعه شناسی

23.     هدی تاجیک کارشناسی ارشد فلسفه

24.     نصیبه مربوبی کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی

25.     زینب اعلمی کارشناسی ارشد جامعه شناسی

26.     سوسن سالاری کارشناسی ارشد جامعه شناسی

27.     نسیبه اقتداری طلبه سطح 2

28.     عفت علی حسینی کارشناسی روانشناسی

29.     گیتی پیروزه کارشناسی حسابداری

30.     هانیه خدادادی کارشناسی ارشد جامعه شناسی انقلاب

/انتهای متن/

درج نظر