آسیب شناسی وضع موجود زنان از اولین برنامه‌های مولاوردی

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: باید اولویت برنامه‌های معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، پیگیری و تحقق برنامه‌ها و شعارهای دولت تدبیر و امید در حوزه زنان باشد ودر این راستا مشارکت همه زنان ایرانی در تمامی سطوح و عرصه‌ها را با همکاری و همیاری بازوهای اجرایی خودمان و کسانی که می‌توانند در این مسیر به ما کمک کنند، مد نظر قرار می دهیم.

1

 سرویس خبر به دخت/

به گزارش به دخت به نقل از ايسنا شهیندخت مولاوردی درباره مهم ترین برنامه‌های خود برای معاونت رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، اظهار داشت: قاعدتاً باید اولویت برنامه‌های معاونت پیگیری و تحقق برنامه‌ها و شعارهای دولت تدبیر و امید در حوزه زنان باشد. با توجه به برنامه‌های تدوین شده و مفاد و مندرجات این برنامه‌ها و انتظاراتی که در جامعه ایجاد کرده و مورد اقبال بخش بزرگی از رای دهندگان که زنان باشند، قرار گرفته است، زمینه های تحقق آن را فراهم خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: من معتقد هستم با این انتخاباتی که برگزار شد به هر شکلی یک تغییر رویکرد و گفتمان در چارچوب اعتدالی که مدنظر دولت تدبیر و امید است باید در دستور کار خود قرار دهیم و تمام برنامه‌ها را با این چارچوب تنظیم خواهیم کرد.

لزوم توجه متوازن و متعادل به نقش‌های چند گانه زنان

مولاوردی در ادامه با اشاره به برنامه‌های خود برای ارتقاء منزلت اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و … زنان در جامعه گفت: اگر ما اعتدال را در حوزه زنان تعریف کنیم، به نظر من توجه متوازن و متعادل به نقش‌های چند گانه زنان باید مدنظر باشد یعنی ما برای آنکه زنان ایرانی بتوانند، به نحو احسن و به صورت موثر و کارآمد در عرصه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، خانوادگی و… نقش آفرین باشند، باید این زمینه فراهم شود که بتوانند در مسیر رشد و توسعه و پیشرفت جامعه به عنوان نیمی از نیروی انسانی و سرمایه انسانی جامعه مثمر ثمر باشند.

زمینه سازی برای مشارکت تمامی زنان ایرانی در تمامی سطوح و عرصه‌ها

وی در ادامه افزود: بنابراین مشارکت تمامی زنان ایرانی در تمامی سطوح و عرصه‌ها را با همکاری و همیاری بازوهای اجرایی خودمان و کسانی که می‌توانند در این مسیر به ما کمک کنند، مد نظر قرار می دهیم.

باید از تمام امکانات و منابع برای احقاق حقوق انسانی زنان، رفع تبعیض و توانمندسازی آنها استفاده کنیم

وی ادامه داد: ما معتقد هستیم که برای احقاق حقوق انسانی زنان، رفع تبعیض و توانمندسازی زنان باید از تمام امکانات و منابع استفاده کنیم تا بتوانیم جایگاه انسانی زنان را در خانواده و جامعه ارتقاء ببخشیم و اگر لازم باشد برای ارتقای جایگاه زنان از خرد جمعی بشری و آنچه که در دنیا به عنوان راهکارهای پیشرفت زنان مطرح است و تجربه شده، بهره بگیریم و در کنار آموزه‌های دینی، منابع غنی بومی و ملی خودمان آن دستاوردها را غنی سازی کرده و از آن ها کمک خواهیم گرفت.

مولاوردی همچنین با رد عضویت خود در احزاب منحله افزود: من در مورد حقوق زنان در چارچوب پروژه نو اندیشی دینی با کمیسیون زنان احزاب و تشکل های سیاسی قانونی کشور در زمان های مختلف همکاری داشته‌ام و این را کتمان نمی کنم.

آسیب شناسی ساختار و تشکیلات حوزه زنان در دستور کار

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در ادامه درباره برنامه‌های دولت برای رفع مشکلات حقوقی زنان در حوزه‌های مختلف گفت: زنان ما مثل تمام زنان دنیا با مشکلات و مسائل مختلفی روبرو هستند و اگر مسئله‌ای به نام زن نداشتیم، اصلا چنین تشکیلاتی ایجاد نمی شد که به صورت مستقل به حوزه زنان بپردازد.

وجود همین تشکیلات نشان دهنده این است که جامعه زنان مان با مسائل مختلفی روبروست و باید یک توجه ویژه به آن صورت گیرد.

وی تصریح کرد: مجموعه‌ای از مشکلات، خلاءها و ضعف ها ناشی از قوانین موضوعه و مکتوب است و برخی دیگر هم شامل قوانین نانوشته از جمله عرف، فرهنگ و نگرش هاست. یکی از برنامه‌های ما این است که ضمن اینکه آسیب شناسی وضع موجود زنان را به عنوان یکی از اولین برنامه‌ها مد نظر قرار دهیم، بتوانیم آسیب شناسی ساختار و تشکیلات را هم در دستور کار قرار دهیم.

مولاوردی در ادامه افزود: با این آسیب شناسی مرحله به مرحله تا جایی پیش خواهیم رفت که در تعامل با سایر نهادهای حاکمیتی، قوه قضائیه، قوه مقننه و همین طور در تعامل با سایر تشکیلاتی که در این خصوص به مباحث زنان می پردازند، مشکلات و مسائل حوزه زنان را رفع کرده و در بخش اصلاح قوانین و وضع قوانین مناسب و موثر گام‌های موثری برداریم.

مباحث و برنامه‌هایی که به نفع زنان است، حتما پیگیری خواهیم کرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، معاون رئیس جمهور در اموز زنان و خانواده همچنین درباره برنامه‌های خود در بخش بیمه زنان خانه دار نیز گفت: موضوع بیمه سال هاست مطرح بوده و هنوز هم به نتیجه لازم نرسیده است. سعی خواهیم کرد تا جایی که می توانیم این موضوع را به نتیجه برسانیم. به طور کلی مباحث و برنامه هایی که به نفع زنان هست، حتما پیگیری خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین در صدد هستیم تا بخش هایی از برنامه جامع توسعه امور زنان و خانواده موضوع ماده 230 قانون برنامه پنجم توسعه، که کمرنگ به آن پرداخته شده را مورد توجه ویژه قرار دهیم تا بتوانیم به صورت جامع هم ماده 230 اجرا شود و هم در جنبه‌های مختلف، زنان به حق و حقوق خود دست یابند.

مولاوردی همچنین در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا با ارتقای مرکز امور زنان به معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تغییراتی در ماموریت‌ها ایجاد خواهد شد؟ اظهار داشت: فلسفه چنین تشکیلاتی فعالیت در بخش سیاستگذاری‌های کلان جامعه است و به هیچ وجه نباید وارد حوزه تصدی گری و اجرا شود. ما زمان زیادی برای از دست دادن نداریم. متاسفانه در جامعه ما در مورد بحث زنان سلیقه‌ای عمل می شود و اصول ثابتی برای حوزه زنان نداریم.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در ادامه افزود: امیدواریم بتوانیم اصول ثابتی را تعریف کنیم تا با جابجایی دولت ها تحقق این اصول به صورت ثابت اجرا شود و هر دولتی خود را ملزم بداند تا این اصول را به نتیجه برساند.

نظر رئیس جمهور فعالیت معاونت امور زنان به صورت ستادی است

وی خاطرنشان کرد: نظرات شخص رئیس جمهور بر این است که معاونت به صورت یک ستاد عمل کند تا بتواند اهداف، سیاستگذاری، برنامه ریزی و هماهنگ سازی امور را برای پیشرفت زنان که در کل دنیا نیز وجود دارد، تحقق ببخشد و در کلیه برنامه‌های وزارتخانه‌ها، امور و مسائل زنان جاری و ساری شود تا در چارچوب وظایف و اختیارات خود به موضوع زنان بپردازند. ما نیز در این راستا برنامه‌ها و اصول خود را تعریف و اجرایی می کنیم.

معاون رئیس جمهور در اموز زنان و خانواده تاکید کرد: نباید ما فکر کنیم تنها با تشکیلات معاونت امور زنان و یا وزارت امور زنان کلیه مسایل این حوزه باید منحصر به این وزارتخانه و یا سازمان و معاونت باشد و سایر وزارتخانه‌ها هیچ وظیفه‌ای احساس نکنند. اصلا به این معنا نیست، همه باید درگیر شوند و همه ملزم باشند که وظایف خود را در خصوص زنان و خانواده به نحو احسن انجام دهند و این تشکیلات نظارت راهبردی بر پیشبرد امور داشته باشد.

/انتهای متن/

نمایش نظرات (1)