فرصت خوب دیده‌شدن به دختران داده نشده

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان از انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با وزارت علوم در زمینه ازدواج خبر داد.

1

 سرویس خبر به دخت/

به گزارش به دخت به نقل از ايسنا دکتر محمود گلزاری در همایش روسای مراکز مشاوره دانشگاه‌های کشور با بیان اینکه چالش‌ها و بحران‌های خانواده در اوایل قرن 21 رو به افزایش است، اظهار کرد: برخی جامعه‌شناسان معتقد به تئوری زوال خانواده هستند و در ایران نیز مشکلات جدی مثل به تعویق افتادن سن ازدواج به ویژه برای دختران وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه پسران به دلیل مشکلات اقتصادی، برخی از آزادی‌ها و همچنین افزایش نگرانی از تشکیل نهاد خانواده، میل زیادی به ازدواج ندارند، به افزایش طلاق طی سال های اخیر اشاره کرد و افزود: در سال‌های اخیر در کلان‌شهر تهران 35 تا 40 درصد خانواده‌ها به خانواده‌ای گسسته تبدیل شده‌اند و حدود 19 تا 20 درصد خانواده‌ها نیز در سال‌های اولیه ازدواج گسسته می‌شوند.

گلزاری همچنین با بیان اینکه شهرهای سنتی و مذهبی کشور نیز آمار طلاقشان افزایش یافته است، اظهار کرد: تا جایی که برخی از این شهرها رتبه‌های اول تا پنجم کشوری را در زمینه طلاق دارا هستند.

وی همچنین افزایش تعداد خانواده‌های آشفته که با بحران طلاق‌های عاطفی روبرو هستند را یکی دیگر از مشکلات نهاد خانواده عنوان کرد و گفت: این مشکل به رابطه‌های خارج از سیستم دانشجویی و ارتباطات فرا دانشجویی می‌انجامد.

وی با بیان اینکه باید خانواده را جدی بگیریم، تصریح کرد: ما باید کاری کنیم که برکات، فواید و بهره‌های خانواده برای افراد و جامعه باز شود و مقایسه تشکیل خانواده با افراد مجرد یا جدا شده را برای مردم تشریح کنیم و این کار در غرب انجام شده است.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به سالم‌ترین انسان‌ها از نظر سلامت روانی، اظهار کرد: سالم‌ترین افراد کسانی هستند که ازدواج کرده و رابطه خوبی دارند و پس از آن مجردان، کسانی که همسرشان فوت کرده، افراد مطلقه و در نهایت خانواده‌های آشفته قرار می‌گیرند، بنابراین اگر زوجی نتوانستند با هم خوب زندگی کنند، نباید زندگی آنها منجر به بحران طلاق عاطفی، خیانت، همسر آزاری و … شود.

یکی از مشکلات ازدواج عدم انتخاب مناسب همسر است

گلزاری یکی دیگر از مشکلات ازدواج را عدم انتخاب مناسب همسر دانست و گفت: نگاه بزرگان به روایات ازدواج نباید نگاه اخلاقی بلکه باید نگاه فقهی باشد. بنابراین باید کتابی درباره نگاه‌های دقیق در بحث ازدواج با کمک وزارت علوم داشته باشیم.

وی با بیان اینکه ما مسئله جدی مشکلات در ناتوانی جنسی را در بحث ازدواج داریم، تصریح کرد: در این زمینه باید کاری جدی، دینی و روانشناسی انجام شود. چرا که این مسئله نیازمند یک کار فقهی و روانشناسی است و باید بررسی کنیم که آیا می‌توان به کمک آزمون‌ها پیش از رابطه زناشویی، احتمال مشکلات آن را بررسی کنیم یا خیر؟

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه مراحل ازدواج نیز موضوع مهمی است، اظهار کرد: وقتی کسی ازدواج می‌کند مانند نوزادی است که به دنیا می‌آید و حداقل تا پنج سال باید مراقب این نوزاد بود.

گلزاری درباره مراحل یک ازدواج موفق، تصریح کرد: مراحل یک ازدواج موفق، انتخاب مناسب، آموزش و مراقبت زیاد بعد از ازدواج و مشاوره به هنگام ضرورت است.

وی همچنین همسریابی را یکی دیگر از مشکلات جدی جامعه دانست و گفت: دختر خوب در جای خوب باید خوب دیده شود. اما آیا این جای خوب، مراکز تجاری یا فضای مجازی است ؟ما نباید کاری کنیم که دختران در دانشگاه و اردوهای دانشگاهی دیده شوند.

فرصت خوب دیده شدن به دختران ما داده نشده است

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه یکی از مشکلات تفکیک جنسیتی این است که فرصت خوب دیده شدن به دختران ما داده نشده است، اظهار کرد: ما مشکلات بسیاری در رابطه دختر و پسر قبل از ازدواج داریم که مقابله با این آسیب‌ها از طریق تشویق به ازدواج است که امیدواریم با تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت علوم منعقد خواهیم کرد، کارهای زیادی در این زمینه انجام شود.

گلزاری با بیان اینکه دانشگاه یکی از بهترین عرصه‌های انتخاب همسر است، درباره شرایط آن گفت: این موضوع به شرطی درست است که دانشجو با انگیزه ازدواج وارد رابطه شود و به واسطه وابستگی آسیب نبیند، همچنین از ملاک‌های انتخاب همسر آگاه باشد و والدین خود را دور نزند، تماس‌های قبل از ازدواج طولانی نشود و در نهایت با راهنمایی و مدیریت و محوریت مشاوران دانشگاه انجام شود.

وی در پایان افزود: بحرانی که درباره ازدواج مطرح شد، در اغلب کشورهای اسلامی بیش از ایران است و آن ها از ما انتظار دارند که برایشان الگو باشیم.

/انتهای متن/

نمایش نظرات (1)