زنان بالای ۳۰ سال هر ۵ سال تست پاپ اسمیر بدهند

رئیس انجمن علمی مامایی ایران گفت: پروتکل غربالگری سرطان دهانه رحم زنان کشور بر اساس مستندات داخلی و گایدلاین های خارجی تدوین و در اختیار مراکز درمانی و دانشگاهی قرار گرفته است که مطابق آن زنان بالای ۳۰ سال باید هر ۵ سال یکبار تست پاپ اسمیر بدهند.

0

 سرویس خبر به دخت/

به گزارش به دخت به نقل از فارس ،ناهید خداکرمی از تدوین راهنمای بالینی برای غربالگری سرطان دهانه رحم خبر داد و گفت: سرطان دهانه رحم جزو معدود سرطان‌هایی است که می‌توان ضایعات سرطانی را قبل از اینکه تبدیل به توده شود شناسایی کرد.

وی گفت: عامل این نوع سرطان ویروسی است که از راه ارتباط جنسی منتقل می‌شود.اگر به نوجوانان و جوانان بیاموزیم که روابط جنسی را در چارچوب اخلاقی و خانواده رعایت کنند و در عین حال از رفتارهای پرخطر بپرهیزند قطعاً با مشکلی به نام سرطان دهانه رحم روبه‌رو نخواهند شد.

عضو کمیته مرگ و میر مادری با اشاره به این نوع سرطان قابل پیشگیری است افزود: بعضاً شاهد بودیم که برخی خانم‌ها از روی نگرانی هر ۶ ماه یا یک سال برای تست پاپ اسمیر (تست تشخیص سرطان رحم) مراجعه می‌کردند ولی اکنون بر اساس مستندات داخل کشور و رجوع به گایدلاین‌های خارج کشور پروتکلی را در رابطه با راهنمای بالینی سلامت تدوین کرده‌ایم که در کتاب راهنمای بالینی سلامت وزارت بهداشت هم منتشر شده و در اختیار مراکز دانشگاهی و درمانی قرار گرفته است.

خداکرمی گفت: طبق این راهنمای بالینی به تمام زنان توصیه می‌شود که از سن 30 سال به بعد هر 5 سال یکبار تست پاپ اسمیر بدهند و اگر خانمی طی 15 سال متوالی نتیجه تست او منفی بود می‌تواند تا سن 60 سالگی هر 10 سال یکبار این تست را به تأخیر بیندازد.

رئیس انجمن علمی مامایی ایران به زنانی که ازدواج مجدد دارند یا احتمال رفتار پرخطر از طرف همسر آنها وجود دارد توصیه می‌شود تا پزشک خود را از این موضوع مطلع کرده و غربالگری خود را هر ۳ سال یکبار انجام دهند.

وی گفت: هیچ خانم زیر 25 سالی نیاز به غربالگری این نوع سرطان ندارند مگر اینکه جز افراد پرخطر باشند چرا که تحقیقات نشان داده بسیاری از ضایعات سرطانی در این سن خود به خود دفع می‌شود.

خداکرمی اظهار امیدواری کرد تا بیمه‌ها تست پاپ اسمیر را پوشش دهند و مراکز بهداشتی درمانی در آینده بتوانند به صورت رایگان این تست را برای خانم‌ها انجام دهند.

وی در مورد شیوع این نوع سرطان در کشور نیز گفت: از هر 100 هزار نفر 2.61 نفر به این سرطان مبتلا می‌شوند. تزریق واکسن HPV از بروز این سرطان جلوگیری می‌کند ولی مشکل اینجاست که قیمت این واکسن گران است و در مراکز خصوصی عرضه می‌شود.

 /انتهای متن/

درج نظر