خلف وعده استرالیا در حمایت از حقوق زنان

خلف وعده دولت استرالیا نسبت به انجام تعهداتش در زمینه حفاظت و حمایت از حقوق زنان و دختران، انتخاب این کشور را به عنوان ریاست شورای امنیت سازمان ملل متحد تحت تاثیر قرار داده و موجب سلب اطمینان مقامات بین‌المللی شده است.

0

سرویس خبر به دخت/ 

به گزارشبه دخت به نقل از ايسنا، دو ماه پیش، «باب کار»، وزیر امور خارجه استرالیا اعلام کرد که در طول دوران ریاست شورای امنیت ملی سازمان ملل متحد، حفاظت از حقوق زنان و رهبری آنها در درگیری‌ها و برقراری صلح از اولویت‌های اصلی وی خواهد بود اما گزارش‌ها حاکی از آن است که دولت استرالیا به هیچ‌یک از تعهدات خود در این زمینه عمل نکرده است.

استرالیا دستیابی به جایگاه حال حاضر خود در شورای امنیت سازمان ملل را تا حدودی مدیون وعده‌های خود مبنی بر رفع خشونت علیه زنان و افزایش مشارکت زنان در حل مناقشات است.

تجاوز و خشونت از پیامدهای همیشگی جنگ هستند که قربانیان آن‌ را اغلب زنان و دختران تشکیل می‌دهند. امروزه تجاوز جنسی به جای اینکه از عواقب و عوارض ناشی از جنگ باشد، خود به‌ عنوان یکی از استراتژی‌های کثیف نظامی مورد استفاده قرار می‌گیرد که جامعه بین‌المللی تاکنون در پاسخ به این رویه ضعیف عمل کرده است.

روزنامه گاردین نوشت كه سازمان ملل متحد اخیرا بیانیه‌ای مبنی بر مجازات عاملان قتل‌عام‌ها، جنایات بزرگ بشری، جنایات جنگی و اعمال خشونت به ویژه محاکمه افراد مرتبط با تجاوزهای جنسی و سایر جرایم علیه زنان و دختران صادر کرده است.

اما 10 سال طول کشید که دولت استرالیا به این قطعنامه عمل کند. در سال 2012 میلادی طرح ملی «نقشه راه زنان، آرامش و امنیت» اجرا شد که در این برنامه آژانس‌های دولتی زیادی نظیر، ‌سازمان حمایت مالی استرالیا (AusAID)، پلیس فدرال استرالیا و سازمان خانواده‌ این کشور نیز مشارکت دارند.

پیوستن استرالیا به شورای امنیت سازمان ملل متحد انگیزه و محرکی برای اجرای طرح حمایتی از زنان و دختران بود اما به نظر می‌رسد به محض دستیابی این کشور به این کرسی، توجه و انگیزه در انجام این تعهدات دچار لغزش شده و دولت استرالیا تقریبا هیچ فعالیتی در این زمینه انجام نداده است.

/ انتهای متن/ 

درج نظر