“زن” بنیاد خانواده در بینش اسلامی است

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در افتتاحیه همایش بین‌المللی «اتحادیه جهانی زن مسلمان» گفت: در بینش اسلامی، زن ریشه و بنیاد خانواده بوده و این امر مبتنی بر یک تحلیل برخاسته از منابع دینی است.

0

سرویس خبر به دخت/

به گزارش به دخت به نقل از فارس همایش بین‌المللی «اتحادیه جهانی زن مسلمان» صبح امروز (16 شهریور) با حضور لاله افتخاری دبیر همایش، آیت‌الله محسن اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، آیت‌الله تسخیری مشاور عالی رهبر معظم انقلاب درامور جهان اسلام و جمعی از پژوهشگران و سفرای کشورهای اسلامی از جمله تونس، پاکستان، کانادا، ترکیه و فعالان حقوق بشر در هتل پارسیان آزادی آغاز شد.

آیت‌الله اراکی طی سخنانی با ابراز امیدواری از اینکه اتحادیه جهانی زن مسلمان می‌تواند مکتب فاطمه را در سراسر جهان اشاعه دهد، گفت: معروف است که زنان نیمی از جامعه بشرند ،اما در قرآن کریم و منابع دینی نقش زن بیش از این‌هاست چرا که بنیاد یک جامعه پاک به وسیله زنان پاک گذاشته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه براساس آیات قرآن دو نوع گزینش وجود دارد، توضیح داد: آنجا که گزینش فردی است گویا نقشی برای زن وجود ندارد ولی آنجا که گزینش خانوادگی و آل بیتی است در اینجا نقش زن برجسته می‌شود. سوره‌های آل عمران و آل ابراهیم در قرآن کریم نشانگر نقش برجسته بانوان است.

آیت‌الله اراکی با اشاره به اینکه سلسله انبیاء از دامن پاک هاجر و ساره برخاسته است، گفت: این خاندان جایگاه تطهیر الهی و محور جهان اسلام و بشر هستند انبیاء آمدند تا جهان بشری را پاک کنند. شناخت اسلام از خانواده با شناختی که از فرهنگ سکولار غربی وجود دارد کاملا متفاوت است غرب جامعه را مجموعه افراد می‌شناسد نه مجموعه خانواده‌ها بنابراین زنان آنجا نیمی از جامعه می‌شوند اما اگر ما نقش زنان را در ایجاد خانواده‌ای پاک در اولویت بدانیم بیش از نیمی از جامعه می‌شوند.

وی در ادامه افزود: امروز مشکل اصلی جامعه بشر متلاشی ساختن خانواده‌ها و محروم کردن جامعه بشر از دامن‌های پاک است. غرب زنان را از خانه بیرون آورده و زن خانه‌دار را بیکار و معطل در جامعه معرفی کرده است.

وی با اشاره به اینکه امروز جنایت‌ها و خونریزی‌های بزرگ، بیماری‌های اجتماعی و حتی جسمانی برخاسته از متلاشی ساختن جامعه است تأکید کرد: زن را بجای مرد نشاندن و مرد را به جای زن یک خیانت است. بری زنان اثرگذار جامعه بشری از مریم پاک گرفته تا خدیجه و حضرت زهرا(س) از یک سلسله پاک هستند، در طول تاریخ اسلام فرزندان حضرت زهرا بر علیه زشتی نفاق و ظلم مبارزه کردند بنابراین یک خاندان پاک جامعه بشر را پاک می‌کند. بنابراین اگر فرصت داده می‌شد که خاندان رسول اکرم نقشی را که باید در جامعه ایجاد کنند امروز ما جامعه‌ای اسلامی داشتیم که سراسر برادری بود.

وی در پایان اظهار داشت: در نهایت ما معتقدیم خواهران و زنان مسلمان نقشی نه به عنوان نیمی از جامعه بلکه بنیاد جامعه دارند و گواه این امر بیانات امام خمینی در دوران انقلاب اسلامی است، نقشی که «اتحادیه جهانی زن مسلمان» در آینده جامعه می‌تواند ایفا کند برای همه جامعه تأثیرگذار است امیدوارم در این مسیر گام‌های بلندی بردایم.

 /انتهای متن/

درج نظر