آموزش های مادرانه برای دختران بالغ

غالبا مادران جوان می پرسند در چه سنی و چگونه به دخترانمان در مورد شرایط بلوغ توضیح دهیم؟

3

سرویس سلامت به دخت/

لازم است هر دختری قبل از آن که قاعده شود (این روزها واژه انگلیسی “پریود” به جای “قاعدگی” بر سر زبان هاست) اطلاعات مناسبی را در مورد آن داشته باشد. چنانچه دختر جوان ما بدون هیچ اطلاع قبلی، با خونریزی قاعدگی، مواجه شود، ممکن است خیلی ناراحت شده و  برداشت بدی از این موضوع داشته باشد

مادر ها می توانند نقش مؤثری در انتقال آگاهی و هم چنین در برداشت خوش بینانه و یا بدبینانه دختران جوان در مورد ویژگی های بدن شان داشته باشند. چنانچه مادر بتواند اطلاعات مناسبی را از مراجع علمی مانند پزشکان و افراد دارای صلاحیت و یا کتاب های معتبر و علمی برای خود کسب کند، می تواند راهنما و دوست خوبی برای دختر خود باشد. در این صورت، مادر بهترین شخص برای آگاه کردن دختر خود است.

در سالهای اخیرکه  بنا به دلایل مختلف  در جامعه با بلوغ زودرس دختران مواجه هستیم؛ بهتر است،قبل از” پریود” و ظهور علائم بلوغ و تغییرات جسمی در آنها مادران این موضوع را با آنها در میان بگذارند.

حدود هشت سالگی، زمان مناسبی است تا مادر او را با این مسائل آشنا کند.قبل از این که دختر ما اطلاع نادرست را از دوستان خود بگیرد.

شما می توانید با صحبت در مورد رشد سریع در دوران بلوغ شروع کنید. برای او بگویید که هر کودکی رشد می کند. اگر دختر است به مامان واگر پسر است به بابا شبیه می شود. تاکید کنید که این تغییر نشانه سلامتی اوست.برای دختران بلند شدن قد، تغییر پوست صورت و چرب شدن آن، رشد پستان ها و بزرگ تر شدن لگن، همه با هم زیبایی و توانایی جسمی بیشتری را برای او به ارمغان خواهند آورد. این تغییرات تحت تاثیر چند هورمون و بخصوص در اثر هورمون سحرانگیز زنانه ای به نام “استروژن” صورت می گیرد. اما این تغییرات در ظاهر است. در داخل بدن هم تحت تاثیر هورمون ها، در دستگاه زنانه تغییراتی ایجاد می شود و از نتایج این تغییرات بروز قاعدگی است.

بعضی از مادران سعی می کنند از خاطرات اولین قاعدگی های خود برای دخترشان بگویند و به او بفهمانند  قاعدگی چندان هم سخت نخواهد بود.

بهتر است مادر نوار بهداشتی و لباس زیر مناسب را برای دخترش تهیه کنید تا او بداند که هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت. ضمنا، به او بیاموزید که نوارهای استفاده شده را در کاغذ های باطله که برای این کار اختصاص می دهید پیچیده و در نایلون مخصوص این کار بگذارد و بعد در سطل آشغال بگذارد. این کار را چه در خانه، چه در مدرسه و یا هر مکان دیگری می تواند به آسانی انجام دهد. سایر نکات بهداشتی این ایام را می توانید به آسانی برایش توضیح دهید.

دکتر شریفه جعفری/انتهای متن/

نمایش نظرات (3)