زنان شیرده و باردار روزه‌دار در وعده‌های سحر و افطار غذای کامل بخورند

یک متخصص تغذیه گفت: با توجه به اینکه ماه مبارک رمضان در تابستان قرار گرفته و ساعات روزه‌داری طولانی‌تر است، زنان شیرده و زنان بارداری که روزه‌ می‌گیرند، علاوه بر تأمین غذای کامل در برخی موارد از قرص‌های مکمل هم استفاده کنند.

0

سرویس خبر به دخت/

مریم مهر آزی به فواید روزه گرفتن اشاره کرد و گفت: نه تنها روزه‌گرفتن برای سلامت روان و جسم و جان بسیار مفید است بلکه از بزرگان نقل شده که معده مرکز هر دردی است و پرهیز از خوردن غذاهای نامناسب، اساس هر درمانی است.

وی ادامه داد: تجربه ثابت کرده افرادی که به اندازه و به طور منظم غذا می‌خورند نسبت به کسانی که بیش از حد نیاز و نامنظم غذا می‌خورند، سالم‌ترند و ماه رمضان فرصت مناسبی برای تنظیم و میزان غذا خوردن است.

مهر آزی با تأکید بر اینکه به دلیل روزه گرفتن انرژی کمتری وارد بدن می‌شود، افزود: این امر سبب تعدیل ذخایر انرژی به خصوص چربی‌ها و در نتیجه کاهش وزن می‌شود.

به گفته این متخصص تغذیه کاهش وزن موجب کاهش چربی خون و در نهایت تنظیم فشار خون می‌شود به شرط آنکه چند گروه خاص در مورد روزه گرفتن توجهی خاص داشته باشند.

مهر آزی تصریح کرد: بیمارانی که در طول روز باید مدام دارو مصرف کنند حتماً برای روزه‌داری با پزشک معالج خود مشورت کنند و با یک برنامه‌ریزی دقیق غذایی زیر نظر متخصص تغذیه روزه را آغاز کنند تا سلامتشان به خطر نیفتد.

به گفته این متخصص تغذیه، زنان باردار و شیرده به ویژه آن هایی که در ماه‌های آخر بارداری و ماه‌های اول شیردهی هستند باید به طور خاص برای روزه‌گرفتن دقت کنند چرا که به طور معمول روزه‌داری به این افراد توصیه نمی‌شود.

سومین دسته از آن هایی که روزه‌داری برای‌ شان ممکن است مشکل آفرین باشد کودکانی هستند که دچار سوء تغذیه یا تأخیر در رشد هستند و به گفته مهر آزی وضعیت ذخایر بدنی این کودکان برای روزه‌گرفتن باید بررسی شود.

وی گفت: با توجه به اینکه ماه مبارک رمضان در تابستان قرار گرفته و ساعات روزه‌داری طولانی‌تر است به خانواده‌ها توصیه می‌شود که برای کودکان، زنان شیرده و زنان بارداری که اصرار به روزه‌داری دارند علاوه بر تأمین غذای کامل در برخی موارد از قرص‌های مکمل هم استفاده کنند.

منبع : افکارنیوز/ انتهای متن/

درج نظر