طاسی در کمین برخی زنان در آرایشگاه‌ها

مو همواره یکی از زیبایی‌های زنان و مردان به شمار می‌رود، اما وای به روزی که زلف دروغین باشد و طاسی عاقبت آن شود.

0

سرویس خبر به دخت/

کسانی که از داشتن مو این زیبایی خدادادی به هر نحوی بی بهره‌اند سعی می‌کنند تا با استفاده از روش‌های ممکن موهای خود را زیباتر جلوه دهند.

اکستنشن روشی است که در آن تکه موهای مصنوعی بنا به درخواست هر فرد در بین موها گذاشته می‌شود تا موها پرپشت‌تر و بلندتر شوند. در بسیاری از آرایشگاه‌ها جنس این موها را طبیعی و موی زنان هندی و یا تارهای یال اسب عنوان می‌کنند، در حالی که حقیقت چیزی جز این است و اکثر این تارها از نوع خاصی پلاستیک ساخته شده است.

در یکی از روش ها ،یک دسته باریک از موها جدا شده و کمی بالاتر از ریشه موها محلول چسبناک خاصی به نام کراتین زده می‌شود و موهای مصنوعی به موهای طبیعی فرد چسبانده می‌شود ،در روش دیگر از کلیپس‌های خاصی استفاده می‌شود و موها بوسیله کلیپس به موهای طبیعی متصل می‌شود که هر کدام عوارض خاص خود را دارد.

در نوع دیگر که عوارض کمتری دارد موهای مصنوعی به موهای طبیعی بافته می‌شود.

معمولا این روش ها در مورد خانم‌هایی استفاده می‌شود که با کم پشتی مو دست و پنجه نرم می‌کنند غافل از اینکه چسب به کار برده شده در این روش ها و کششی که در موهای ثابت فرد ایجاد می‌شود برای تحمل موهای مصنوعی ریزش موی فرد را بیشتر می‌کند و باعث ریزش موی سکه‌ای در افراد می‌شود.

با توجه به سابقه 35 ساله کاشت مو در جهان حدود 10 سال است که اضافه کردن مو در ایران و بالاخص در پایتخت کشورمان رواج زیادی پیدا کرده است. ماهیانه حدود 4 هزار نفر و در سال تقریباً 48 هزار نفر در تهران اقدام به این کار می کنند و شاید یکی از دلایل شیوع این کار بی اطلاعی جامعه بانوان کشور از مضرات و عواقب این کار است. نگهداری از موهای اضافه شده به موهای طبیعی با مشکلات زیادی همراه است عدم شستشوی مناسب یکی از مواردی است که پس از مدتی باعث گره خوردن موها می‌شود که باز کردن این گره‌ها باعث کنده شدن حجمی از موها می‌شود و در روزهای ابتدایی نیز در موقع خوابیدن مشکلات زیادی را برای خانم‌ها ایجاد می‌کند. سردرد، ابتدایی ترین عارضه‌ای است که در روزهای اول گریبان خانم‌های طرفدار زیبایی را می‌گیرد.

از طرف دیگر در فصل گرما و تابستان به دلیل تمایل خانم‌ها به ابراز این زیبایی در استخرها درخواست ها برای اکستنشن افزایش پیدا می‌کند درصورتی که نمک و کلر موجود در آب استخر علاوه بر اینکه باعث کمرنگ شدن موهای مصنوعی می‌شود باعث گره خوردن تارهای مو نیز می‌شود که به مرور زمان پشیمانی را برای خانم‌ها به همراه دارد.

الهه صادقی یکی از متخصصین انجام اکستنشن با اشاره به اینکه این کار صرفاً برای شرکت های تولیدکننده موهای مصنوعی جنبه تبليغات و برای آرایشگران نیز سود مالی را در پی دارد گفت: اضافه کردن مو به موهای طبیعی اگر توسط متخصصین این امر انجام شود عوارض کمتری را درپی خواهد داشت، اما انجام این کار حتماً با عوارض خواهد بود که ابتدایی ترین آن افزایش ریزش مو مخصوصاً در خانم هایی است که تارهای موی ضعیف و حجم موی کمی دارند اما متاسفانه میزان درخواست خانم ها هر روز بیشتر می‌شود وبسیاری از خانم های جوان زیبایی چند روزه را به طاسی دائم ترجیح می دهند.

وی ادامه داد: علاوه بر کراتین و بافت، دوخت کردن نیز یکی از راه های اضافه کردن مو است .اگر اکستنشن فقط به صورت موقت باشد یک ربع تا 20 دقیقه بر روی هر دسته از مو کار می شود و به عنوان مثال 10 دسته مو اضافه می شود که اگر به صورتی باشد که دو هفته یا سه هفته بعد فرد بخواهد آن موها را جدا کند آسیبی نمی  زند اما اگر بیشتر طول بکشد مو قطعاً آسیب می‌بیند مخصوصاً در مواردی که مو دوخت و چسب می‌شود.

صادقی افزود: رینگ یکی از وسایلی است که یک دسته از موی طبیعی را به یک دسته دیگر متصل می‌کند و چون نمی شود دانه دانه تارهای مو داخل این رینگ برود و از سوی دیگر تارهای دیگر هم ناخواسته وارد این رینگ می‌شود موقع درآوردن مو کنده می‌شود.

کراتین هم نوعی چسب است که زیر دوش آب گرم نرم شده، موهای اطراف به آن چسب می چسبد و بعد از چند روز موها گلوله گلوله می‌شود.

سومین کار دوخت است بعد از دو سه هفته چون شستشو خوب انجام نمی شود بوضوح کپک در بین موها دیده می شود و بوی بسیار بدی را ایجاد می کند. بافت خطری ندارد، اما ماندگاری ندارد چون با رشد موها موهای بافته شده ریزش پیدا می‌کند و در موقع شستشو با مشکل مواجه می‌شوند چون دست بین تارهای مو نمی‌تواند حرکت کند و برس خورده نمی‌شود بنابراین شوره و موخوره در موهای طبیعی ایجاد می‌شود.

کسانی که دچار کم پشتی مو هستند اغلب از این روش استفاده می کند، اما از آنجا که مشتری برای آرایشگر مانند یک بیمار است باید به مردم آگاهی داده شود چراکه در سال‌های بالا دیگر مویی ندارند که از زیبایی آن استفاده کنند.

در فصل‌های متفاوت درخواست برای این کار متفاوت است، اما تابستان و خرداد تا اوایل آبان اوج درخواست‌ها است. هم اکنون در ماه 10 تا 15 نفر این کار را انجام  می‌دهند.

وی با اشاره به هزینه‌های بالای این کار گفت: در مناطق مختلف هزینه‌ها متفاوت است در شمال تهران شاخه ای 100 هزار تومان،در غرب تهران از شاخه‌ای 45 هزار تومان آغاز می‌شود و اگر برای هر فرد حداقل 10 شاخه استفاده شود حداقل 450 هزار تومان هزینه در بردارد و بسته به جنس و مدل مو قیمت‌ها متفاوت است.

بنابراین، افزایش ریزش مو و طاسی، شوره، کپک،گره شدن موها و سردرد از عوارض انجام اکستنشن است.

اما از عوارض بهداشتی این مورد که بگذریم در پاسخ به این سؤال که آیا این کار از نظر شرعی نیز مشکلی را ایجاد می‌کند یا خیر،سید سعید آقائیان مدرس حوزه و دانشگاه گفت: از آنجا که اگر در غسل به اندازه سر مویی از بدن نشسته بماند غسل باطل می‌شود اضافه کردن مو درصورتیکه مانع از رسیدن آب غسل به قسمتی از بدن شود مانند مواردی که از چسب استفاده می‌شود ، غسل باطل می‌گردد.

امیدواریم با افزایش آگاهی ها، دختران و زنان زیبایی های زودگذر را با زیبایی های ذاتی خود تعویض نکنند و دل به زیبایی‌های فریبنده نسپرند.

منبع:فارس/انتهای متن/

درج نظر