مرخصی زایمان مادران به ۹ ماه افزایش یافت

نمایندگان مجلس تصویب كردند كه مرخصی زایمان مادران به ۹ ماه افزایش می‌یابد و همسر آنها نیز از دو هفته مرخصی اجباری (تشویقی) برخوردار می‌شوند.

0

سرویس خبر به دخت/

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) پارلمان، لایحه اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده را مورد بحث و بررسی قرار داده و پس از تصویب كلیات، جزئیات آن را نیز مصوب كردند.

طبق مصوبه مجلس در ماده واحده لایحه مذكور، از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون، همه محدودیت‌های مقرر در قانون تنظیم خانواده و جمعیت مصوب 1372 و اصلاحات آن و سایر قوانین كه بر اساس تعداد فرزند برای والدین شاغل یا فرزندان آنان ایجاد شده است، لغو می‌شود.
بر اساس این مصوبه پارلمان، بیمه فرزندان چهارم و محدویت‌های دیگری كه پیش از این در نظر گرفته شده بود، لغو می‌شود.
بهارستان‌نشینان در تبصره یك این لایحه مصوب كردند كه دولت می‌تواند هر 5 سال یك بار، با توجه به نتایج سرشماری‌های عمومی نفوس، تركیب جمعیتی و شاخص‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی و اجتماعی در چارچوب سیاست‌های كلی نظام و با رعایت شاخص‌های مندرج در قوانین برنامه 5 ساله با ارائه لایحه‌ای به مجلس نسبت به برقراری امتیازات یا ایجاد محدودیت‌ها بر اساس تعداد فرزندان اقدام كند.
مجلسی‌ها در تبصره دوم ماده واحده این لایحه مصوب كردند، مرخصی زایمان مادران به 9 ماه افزایش می‌یابد و همسر آنها نیز از 2 هفته مرخصی اجباری (تشویقی) برخوردار می‌شود.
به موجب مصوبه مجلس، این قانون به مادرانی كه سن فرزند آن ها به 9 ماهگی نرسیده است، تسری می‌یابد و مادر می‌تواند تا سن 9 ماهگی نوزاد از مرخصی زایمان استفاده كند.
نمایندگان مجلس با 155 رأی موافق، 5 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از 222 نماینده حاضر در جلسه، جزئیات این لایحه را مصوب كردند.

منبع:عصرایران/ انتهای متن/

درج نظر