کشیدن دیوار بین فروشنده‌های زن و مرد در مغازه‌های عربستان

وزیر کار عربستان اعلام کرد: فروشگاه هایی که کارمندان و فروشنده های زن و مرد دارند باید تا یک ماه دیگر بین کارمندان زن و مرد خود دیواری یک متر و ۶۰ سانتی‌متری بکشند.

0

سرویس خبر به دخت/

“عادل فقیه” وزیر کار عربستان ضمن اعلام این مطلب گفت که فروشگاه هایی که کارمندان و فروشنده های زن و مرد دارند باید تا یک ماه دیگر بین کارمندان زن و مرد خود دیوار بکشند.

طبق اعلام پایگاه اطلاع رسانی حج به نقل از العربیه، ارتفاع این دیوار یک متر و 60 سانتی متر خواهد بود. پیش بینی می شود با ابلاغ این قانون جدید بسیاری از فروشگاه ها در عربستان برای خلاص شدن از اجرای این قانون در صورت امکان کارمندان خود را تعدیل کنند.

طبق قانونی عمومی در عربستان برخی لوازم مربوط به زنان از جمله البسه و وسایل آرایشی که مختص استفاده زنان است باید از طریق فروشندگان زن به خریداران عرضه شود و در سال 2011 دولت عربستان با تصویب قانونی، فروشندگی مردان در فروشگاه های عرضه لباس زیر زنان و لوازم آرایشی و بهداشتی را ممنوع کرده است.

با ابلاغ این قانون جدید بسیاری از فروشگاه ها در عربستان در صورتی که کارمندان مرد هم در استخدام خود داشته باشند، مجبور به تعدیل کارمندان مرد و یا اجرای قانون دیوار کشی خواهند بود.

قوانین عربستان به وِیژه در زمینه حقوق زنان همواره مورد انتقاد مجامع حقوق بشری قرار دارد و زنان در این کشور سنتی از بسیاری از حقوق رایج و عادی زنان حتی در بسیاری دیگر از کشورهای اسلامی از جمله حق رانندگی ، مسافرت و حقوق سیاسی و اجتماعی مرسوم محروم هستند.

اخیرا و در پی صدور فرمان جدید پادشاه عربستان برای عضویت زنان در پارلمان مشورتی ده ها تن از علمای این کشور با تجمع در مقابل کاخ پادشاهی به این تصمیم اعتراض کردند و آن را مخالف اصول و احکام شریعت خواندند.

منبع:فارس/ انتهای متن/

درج نظر