توضیح خانم وزیر با عصبانیت و گریه!

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا روز گذشته در جلسه کمیته تحقیق کنگره آمریکا درباره حادثه حمله به کنسولگری این کشور در شهر بنغازی لیبی حضور پیدا کرد و به سوالات سناتورهای جمهوریخواه کنگره پاسخ داد.

3

سرویس خبر به دخت/

کلینتون که به دلیل بیماری حضور خود در جلسه کنگره را به تعویق انداخته بود در دو جلسه روز گذشته (سنا و مجلس نمایندگان ) که جمعا 5 ساعت به طول انجامید،گاه با عصبانیت و گاه با حالاتی احساساتی به سوالات سناتورهای عمدتا جمهوریخواه منتقد عملکرد وزارت خارجه در آن حادثه پاسخ داد.
وی در پاسخ به سوالی درباره سرپوش گذاشتن دولت اوباما روی انگیزه حمله کنندگان با حالتی عصبانی گفت:” چه فرقی می کند که این حمله با انگیزه اعتراض تظاهرات کنندگان به فیلم توهین آمیز علیه پیامبر اسلام  اتفاق افتاده باشد یا تصمیم برنامه ریزی شده عده ای برای کشتن کارمند کنسولگری، مهم این است که ما تدابیری بیندیشیم که دیگرچنین وقایعی تکرار نشود.”
کلینتون در پاسخ به سوال یک سناتور جمهوریخواه درباره غفلت او از درخواست سفیر آمریکا در لیبی از امنیت پایین آنها دراين كشور ، نیز با پذیرش مسئولیت واقعه بنغازی این مساله را رد کرد و گفت شخصا چنین تقاضایی از سوی سفیر کشته شده آمریکا در لیبی ندیده است.

کلینتون در بخشی از این جلسه نیز احساساتی شد و اشک در چشمانش جمع شد و آن هنگامی بود که به خانواده های کشته شدگان حادثه (11 سپتامبر= 20 شهریور 1391 )بنغازی اشاره کرد و از حال بچه های بی سرپرست شده و همسران داغدار سخن گفت.

سناتور ران پاول سناتور جمهوریخواهی که گفته می شود یکی از نامزهای احتمالی جمهریخواهان برای انتخابات ریاست جمهوری 2016 نیز محسوب می شود ، در این جلسه از کلینتون انتقاد کرد و گفت اگر جای اوباما بود پس از حادثه بنغازی وزیر خارجه را بر کنار می کرد چرا که از نظر او این مساله که وزیر خارجه پیام محرمانه سفیر آمریکا در لیبی را که در آن تقاضا شده به دلیل نقص سیستم امنیتی کنسولگری در شهر بنغازی تدابیری برای افزایش امنیت ساختمان به عمل آید، نخوانده است، بسیار تاسف آور است.

در پاسخ به این انتقاد ،کلینتون با اشاره به اینکه شخصا چنین نامه ای را نخوانده است گفت که وزارت خارجه آمریکا سالانه دریافت کننده بیش از یک میلیون نامه محرمانه است و فرصت خواندن همه این نامه ها برای وزیر خارجه مقدور نیست.

در حادثه 11 سپتامبر سال 2012 در شهر بنغازی لیبی عده ای از افراد مسلح که گفته می شود وابسته به القاعده بودند ظاهرا به بهانه ساخت فیلم موهن علیه پیامبر اسلام ،با حمله به کنسولگری آمریکا در شهر بنغازی سفیر آمریکا در لیبی به همراه 4 دیپلمات و کارمند دیگر سفارت آمریکا را به قتل رساندند.

کلینتون پیشتر قرار بود در 10 ژانویه در جلسه های تحقیق کنگره که شامل مجلس سنا و مجلس نمایندگان آمریکا است ، حضور یابد اما به دلیل بیماری حضور او در این کمیته به تعویق افتاده بود.

حضور کلینتون در کمیته تحقیق کنگره آخرین حضور رسمی او به عنوان وزیر خارجه در جلسات و نشست های کنگره آمریکا محسوب می شود.سناتور جان کری رییس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا جایگزین کلینتون شده است.

هیلاری کلینتون همان طور که خود نیز روز گذشته در کمیته تحقیق کنگره اعلام کرد در طول دوره 4 ساله حضور خود در سمت وزیر خارجه آمریکا  با  سفر به 112 کشور خارجی، رکورد سفرهای وزرای خارجه آمریکا در تاریخ این کشور را شکست.

منبع:جهان نيوز/ انتهای متن/

نمایش نظرات (3)