میلیون‌ها “امپراتور کوچک” حاصل تک‌‌فرزندی در چین

پژوهش‌ جدید دانشگاه‌های استرالیا بر نگرانی‌های موجود در باره سیاست تک‌‌فرزندی چین صحه می‌گذارد. این بررسی نشان می‌دهد که تک‌فرزندی بر رشد شخصیت و قابلیت‌های رفتاری افراد جامعه تأثیری منفی دارد.

0

سرویس خبر به د دخت/

پژوهشی جدید بر روی پیامدهای سیاست تک‌فرزندی در چین نشان می‌دهد که این سیاست از کودکان “امپراتورهای کوچک” می‌سازد.

آن ها اشتیاق کمتری به زندگی نشان می‌دهند، توانایی چندانی در رقابت ندارند، از خطر کردن حذر می‌کنند و اعتماد کمتری به دیگران دارند.

طبق بررسی پژوهشی دانشمندان دانشگاه‌های استرالیا، منتشره در مجله علمی آمریکایی “ساینس”، این “امپراتورهای کوچک” بدبین‌تر، حساس‌تر یا عصبی‌تر از دیگر افرادند.

تک‌‌فرزندها نسبت به دیگران کمتر قابل اعتمادند و وجدان و وظیفه‌شناسی نیز در آن ها نسبت به سایرین کمتر است.

افراد مورد آزمایش این بررسی کمی بعد یا قبل از آغاز اجرای سیاست تک‌فرزندی در چین یعنی سال ۱۹۷۹ به دنیا آمده بودند.

پژوهشگران در بررسی خود از یک بازی اقتصادی استفاده کردند. آزمون‌شوندگان باید مبالغ کمی از پول را با یکدیگر معاوضه یا از این پول‌ها برای سرمایه‌گذاری استفاده می‌کردند. آن ها باید در این بازی تصمیم می‌گرفتند.

در بازی یاد شده، توان این افراد در خطر کردن (ریسک)، قابلیت اعتماد آن ها به دیگران و همچنین آمادگی آنان برای رقابت محک زده می‌شد.

لیزا کامرون (Lisa Cameron)، محقق دانشگاه موناش در کلیتون استرالیا و چند دانشمند دیگر، به ویژه ‌از دانشگاه ملبورن عوامل دیگری مانند سن، وضعیت تأهل یا پیشرفت آزمون‌شوندگان در روند رو به رشد سرمایه‌داری چین را نیز مد نظر قرار دادند.

استثناهای سیاست تک‌فرزندی در چین

پژوهشگران دانشگاه‌های استرالیا تأکید کرده‌اند که در بررسی ‌خود تأثیرات تک‌فرزندی را در پکن و سایر شهرهای چین مورد آزمون قرار داده‌اند. آن ها می‌گویند این تأثیرات همه‌گیر نیست و لزوما شامل حال مردم دیگر کشورها و دیگر دوران‌ها نمی‌شود.

سیاست ‌تک‌فرزندی در چین سال‌ها است که نگرانی‌هایی به وجود آورده است. برخی بیم آن دارند که این سیاست کودکانی به جامعه تحویل دهد که نازپروده‌اند و از توجه بیش از حد والدین خود آسیب می‌بینند.

شواهد نشان می‌دهد که چنین کودکانی خودمحور می‌شوند و حس همکاری در آن ها کمتر از سایرین است. منتقدان سیاست تک‌فرزندی نگران قابلیت‌های کودکانی‌ هستند که وارد جامعه چین می‌شوند.

بر اساس داده‌های رسمی، سیاست تک‌فرزندی در چین در حال حاضر تنها شامل یک‌سوم جمعیت این کشور می‌شود. استثناهایی برای کشاوزران و اقلیت‌ها در نظر گرفته شده است.

افزون بر این، والدینی که خود تک‌‌‌فرزند ‌بوده‌اند می‌توانند صاحب دو فرزند شوند.

منبع :شفقنا/ انتهای متن/

درج نظر