۵۰۰ هزار زن‌سرپرست خانوار تحت‌پوشش کمیته‌امداد بامستمری۴۰تا۷۰هزار تومانی روزگار می‌گذرانند

۵۵ درصد از یک میلیون و ۳۰ هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد ،بالای ۶۰ سال سن دارند و این زنان که توان کار ندارند، نمی‌توانند تحت پوشش بیمه‌ تامین اجتماعی قرار گیرند و مجبورند با مستمری ۷۰ ـ ۴۰ هزار تومانی کمیته امداد روزگار بگذرانند.

0

سرویس خبر به دخت/

بر اساس آمار ارائه شده توسط کمیته امداد امام خمینی(ره)، از یک میلیون و ۳۰ هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) تنها ۱۱۰ هزار زن سرپرست خانوار از پوشش بیمه اجتماعی تامین اجتماعی برخوردارند در حالی که هدف‌گذاری برای پوشش ۲۵۰ هزار زن سرپرست خانوار انجام شده است ،اما بر طبق آمارها بخش عمده این زنان تنها به دلیل سنشان خارج از چرخه پوشش بیمه‌های اجتماعی قرار دارند.

نوروزی -مدیرکل حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد امام خمینی (ره) – در گفت‌وگو با ایسنا با تشریح ابعاد خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد که سرپرست زن دارند، عنوان کرد: بعد خانوار ۶۱ درصد از خانوارهای دارای سرپرست زن یک نفر و ۲۱ درصد ۲ نفر است، چرا که اغلب آن ها را، زنان مطلقه‌ جوان و یا زنان مسن بالای ۶۰ سال تشکیل می‌دهند.

وی اظهار کرد: ۱۷ درصد از این زنان کمتر از ۴۰ سال، ۳۸ درصد بین ۴۰ تا ۵۵ و ۵۵ درصد بالای ۶۰ سال دارند.

نوروزیان افزود: از مجموع خانوارهای با سرپرست زن، ۷۹ درصد به علت فوت سرپرست، ۱۳ درصد به علت طلاق و ۴ درصد باقی‌مانده به علت مفقودی سرپرست، از کار افتادگی و … تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی قرار گرفتند.

به گفته وی ۴۹ درصد از زنان سرپرست خانوار تحت پوشش امداد، شهری و ۴۱ درصد روستایی هستند.

سالیانه ۷ تا ۹ هزار نفر از زنان سرپرست خانوار تحت پوشش با امداد ازدواج می‌کنند

نوروزیان در ادامه با اشاره به ارائه تسهیلات از سوی کمیته امداد امام خمینی (ره)، برای ازدواج مجدد زنان سرپرست خانوار اظهار کرد: سالیانه ۷ تا ۹ هزار نفر از زنان سرپرست خانوار تحت پوشش امداد با استفاده از این تسهیلات ازدواج می‌کنند، ضمن اینکه از سال گذشته نیز جهیزیه‌ای معادل جهیزیه دختران به زنان سرپرست خانوار پرداخت می‌شود.

مدیرکل حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد امام خمینی (ره) در ادامه عنوان کرد: ۲۰۰ هزار خانوار فاقد سرپرست تحت پوشش کمیته امداد، ۲۷۰ هزار فرزند یتیم دارند و از طریق حمایت ۵۸۰ هزار حامی ماهیانه ۵۰ هزار تومان در ماه دریافت می‌کنند.

این بیش از یک میلیون زن سرپرست خانوار تحت پوشش در کل کشور ، آنهایی هستند که شناسایی شده‌اند و به نظر می‌رسد که باید در مورد سایر زنان که معرفی و شناسایی نشده‌اند اما وجود دارند نیز چاره‌ای اندیشید چرا که آمار تجرد‌های دائمی زنان، جدایی‌های توافقی و طلاق‌ها بسیار نگران کننده است و چیزی جز زنان خود سرپرست باقی نمی‌گذارد.

منبع:وفا/انتهای متن/

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده