یکشنبه ۲ آبان ۱۳۹۵

نازپرورده تنعم نبرد راه به دوست

 سبک زندگی‌ای که این روزها خیلی از پدرها و مادرها در پیش‌گرفته‌اند سبب می‌شود که بچه ها از صرفه جویی و قناعت، صبر و ایثار، همدلی و  همراهی و … هیچ ندانند؛ چیزهایی که  برای ساختن آینده‌ این کشور به آن نیاز داریم.

spoiled

نسیم شهسواری/

رمضان، بهانه خوبی است برای اینکه، دوست و آشنا و فامیل دورهم جمع‌شویم و همین دورهمی های رمضانی برای خودش درس‌ها، حرف‌ها و تلنگرهای بسیار دارد. همین دورهمی ماه رمضان و نشست و برخاستن‌های دوستانه اش یک دنیا درس برای آموختن دارد، اصلاً رمضان همه‌چیزش برکت است، از همه‌چیز و همه لحظه‌هایش می‌توان درس گرفت و درس گرفت و درس.

آن شب خانه مادر جان ، میهمانی بزرگی بود، همه بودند، فامیل‌های دور و نزدیک، مهمان‌هایی از هر رده سنی در آن‌ جا  پیدا می‌شد، آن سال هم مثل پارسال و سال های گذشته ، حیاط و دور حوض‌خانه مادر جان، پرشده بود از سر صدای بچه‌ها که بازی می‌کردند، داد می‌زدند، می‌خندیدند و… و من می دیدم که بچگی این بچه ها با بچگی ما چقدر فرق دارد. اینها  نازپروردگانی هستند که دیگر در بین آن‌ها از شلوارهای خاکی و زخم‌های هنگام بازی خبری نیست که نیست. این روزها دیگر قهرهای کودکانه چند ثانیه معنا ندارد، این روز ها  نتیجه تربیت‌های ما شده است فرزندانی لجباز، خودخواه و راحت‌طلب و گاه بی‌ادب.

به‌راستی آیا کسی نبوده است که راه را به پدر و مادر ها نشان بدهد؟ چرا علی‌رغم وجود هزاران کتاب و  مقاله و  سی دی  و نشست و کانال درباره فرزند پروی و تربیت و …، ما نتوانسته‌ایم فرزندانی خودساخته و متعادل  تربیت کنیم؟

راستی تابه‌حال فکر کرده‌اید که چه می‌شود که فرزندان مان لوس و نازپرورده می‌شوند؟

 واقعیت تلخ قضیه این است که درواقع هیچ بچه‌ای لوس متولد نمی‌شود، ولی ما والدین هستیم  که به‌ صورت  ناخودآگاه با شیوه زندگی کردن مان و گم کردن اولویت‌های زندگی، باعث بروز این خلق‌وخو ها  در فرزندان مان می‌شویم .

نگاهی به سبک زندگی هامان کنیم، آیا سبک زندگی‌های مان، فرزندانی تربیت می‌کند که معنای مفاهیم اخلاقی را  درک کنند، آیا مضامینی چون گذشت، ایثار، صبر و پایداری را به فرزندان مان آموخته ایم؟ آیا به این ضرورت پی برده‌ایم که برای تربیت و پرورش فرزندان مان هزینه کنیم و  وقت بگذاریم و تلاش کنیم؟

هوشیار باشیم و بدانیم که تربیت و خودساختگی خریدنی نیست و شما باید با عادت‌های تان، شیوه زندگی کردن تان و رفتارهای تان، خودساختگی را به فرزندان تان بیاموزید.

این شیوه فرزند پروری، سبب می‌شود که ما فردا و فرداها نتوانیم برای فرزندمان از گذشت، ایثار و ایستادگی در راه وطن چیزی  بگوییم .

این سبک زندگی سبب می‌شود که از مضامینی چون صرفه جویی، قناعت نتوانیم با بچه ها حرف بزنیم؛ چیزهایی که لازمه اقتصاد مقاومتی است.

از همدلی، هم‌زبانی، همراهی و خیلی بایدهای دیگر هم که کشور برای آینده سازی‌اش به آن‌ها احتیاج دارد ، چیزی به فرزندان مان نمی آموزیم.

فراموش نکنیم که شاعر گران‌قدرمان حافظ شیراز می‌گوید:

 نازپرورده تنعم نبرد راه به دوست

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs