پنج شنبه ۶ آبان ۱۳۹۵

مجنون، بازیگر ماهر یا عاشق واقعی؟

داستان را تا آنجا بازگو کرده بودیم که همسر اسمی لیلی مریض می شود و از دنیا می رود و در حقیقت مانع بین لیلی و مجنون نیز از سر راه برداشته می شود و حالا بقیه ی ماجرا…

majnoon

فاطمه قاسم آبادی/

شادی دیدار یار

لیلی مرگ همسر را بهانه می‌کند ؛ بغض‌های گره‌خورده در گلو را می‌شکند و به یاد دوست گریه آغاز می‌کند . به رسم عرب ، زنان شوهر مرده ، بایست تا مدتی تنها باشند و برای همسرشان عزاداری کنند ، بنابراین لیلی پس از مدت‌ها فرصت می‌یابد در تنهائی خود چند بیتی بخواند و از عشق مجنون گریه سردهد.

بعد از اینکه مدت زمان معلوم می گذرد لیلی که مشتاق دیدار یار بوده است برای مجنون پیغام می فرستند تا به نزد او بیاید و این فراق از بین برود.

 

مجنون از دیدار سر باز می زند

وقتی پیغام لیلی به مجنون می رسد همه گمان می کنند که مجنون باید خوشحال باشد و از اینکه در نهایت به وصل معشوقه مورد علاقه اش می رسد به شادی و پایکوبی بپردازد اما مجنون که از این قضاوت ها ناراحت شده بود برای اینکه ثابت کند مهر و علاقه اش حقیقی است از دیدار روی بر می گرداند و می گوید که علاقه ی من به لیلی یک علاقه ی معنوی بوده است و هیچ قصد مادی و جسمانی در بین نبوده است!

 

مرگ از دلشکستگی

لیلی بعد از شنیدن پیغام مجنون متعجب و نا امید می شود. او که به مدت طولانی به خاطر عشق به مجنون مورد بازخواست و کنایه بود حال با جواب رد مجنون به وصال عشقش خسته ، دل شکسته و بیمار می شود و در نهایت چند ماه بعد با شروع فصل پاییز در غم ، اندوه و شرمساری جان می بازد و گل وجودش پر پر می شود.

لیلی به مادرش وصیت می‌کند : «پس از مرگ مرا چون عروس آراسته کن و مانند شهیدان با کفن خونین به خاک بسپار ( با توجه به این حدیث: «هر که عاشق شود و پاکدامنی ورزد چون بمیرد شهید است.») و آن‌هنگام که عاشق آواره‌ی من بر مزارم آمد ، بگو لیلی با عشق تو از دنیا رفت و امروز هم که چهره در نقاب خاک کشیده ، آرزو مند توست» . پس از مرگ لیلی ، مادرش با ناله و شیون بسیار ، او را چون عروسی می‌آراید و به خاکش می‌سپارد.

 

خبر به مجنون می رسد

چون خبر درگذشت لیلی به مجنون بیچاره می‌رسد ؛ اشک‌ریزان و سوگوار بر سر آرامگاه لیلی می‌آید ؛ مزار او را در آغوش می‌گیرد و چنان نعره‌ می‌زند و می‌گرید که هر شنونده‌ای متأثر می‌شود .

سپس لیلی را خطاب قرار می‌دهد که : «ای زیباروی من ! در تاریکی خاک چگونه روزگار می‌گذرانی . حیف از آن همه زیبایی و مهربانی که در خاک پنهان شد و اگر رفته‌ای اندوه تو در دل من جاودانه است . » آن‌گاه برمی‌خیزد و سر به صحرا می‌گذارد  و همه جا را از مرثیه‌‌هایی که در سوگ لیلی می‌خواند، پر ناله می‌کند .

اما تاب نمی‌آورد و همراه جانوران و درندگانی که با او انس گرفته‌اند برسر مزار لیلی باز می‌گردد . مانند ماری که بر گنج حلقه زده،  آرامگاه یار را در بر می‌گیرد و از خدا می‌خواهد که از این رنج رهایی یابد و در کنار یار آرام گیرد . پس نام معشوق را بر زبان می‌آورد و جان به جان آفرین تسلیم می‌کند.

تا یک سال پس از مرگ مجنون، جانورانی که با او مأنوس بوده‌اند، پیرامون مزار لیلی و پیکر مجنون را رها نمی‌کنند؛ به حدی که مردم گمان می‌کنند مجنون هنوز زنده‌است و از ترس حیوانات و درندگان کسی شهامت نزدیک شدن به آن‌جا را پیدا نمی‌کند .

پس از آن‌که بالاخره جانوران پراکنده می‌شوند، مردمان می‌بینند در اثر مرور زمان، از پیکر مجنون جز استخوانی نمانده ‌است که همچنان مزار لیلی را در آغوش دارد .

آنان آرامگاه لیلی را می‌گشایند و استخوان‌های مجنون را در کنار معشوقش به خاک می‌سپارند ( نظامی چون خودش نیز ، همسرش را در جوانی از دست داده‌است، ماجرای مرگ لیلی و سوگواری مجنون را بسیار جانسوز بیان می‌کند.

قسمت دوم(عشق بی فرجام)

/انتهای متن/

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs