پنج شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۵

قصه رقابت بچه میمون با خواهرش

پیش از این از حسادت در کودکان و راهکارهایی برای مقابله با حسادت کودکان گفتیم. این بار از قصه گویی به عنوان یک راه موثر و جذاب برای غلبه بر این مشکل بچه ها می گوییم.
گاهی یک قصه می تواند تاثیری بر زندگی و آینده کودک بگذارد ، که ده ها آموزش مستقیم از چنین تاثیری عاجز است .

sister_story

فریبا علیزاده/

کودکان از طریق داستان‌ها با حقایق و تجربه‌های زندگی آشنا می‌‌شوند . تأثیر پذیری از شخصیت‌های قصه، تقویت قدرت فهم و بیان، پرورش خلاقیت، آموزش زبان و افزایش گنجینه واژگان کودکان نیز از دیگر تأثیرهای آموزشی و تربیتی قصه به ‌‌شمار می‌روند .

قصه میمونی به نام جو

در جنگلی دور دست ، یک خانواده میمون زندگی می کرد . آن ها خانواده خوشبختی بودند . میمون پدر از شاخه ای به شاخه ای می پرید و میوه پیدا می کرد . او آبدارترین و خوشمزه ترین میوه ها را می چید و برای خانواده اش به خانه می آورد . میمون مادر ، در خانه از فرزند کوچک شان جو ، مراقبت می کرد . او از بچه کوچولو پرستاری می کرد و او را این طرف و آن طرف می برد . میمون کوچولو آنقدر کوچک بود که نمی توانست میوه بخورد یا با پاهای خودش راه برود و مجبور بود کنار مادرش بخوابد .

جو خیلی زود بزرگ شد . حالا دیگر او هم می توانست راه برود و میوه بخورد . پدر هر روز برای چیدن میوه بیرون می رفت ، مادر هم همین طور . جو هم بیرون می رفت و با دوستانش بازی می کرد و چیزهای جدید زیادی درباره جنگل می آموخت .

روزی ، مادرش به او گفت که به زودی میمون کوچولوی دیگری وارد خانواده آنها می شود. مادرش با لبخند به او گفت :« مادرت تو را دوست دارد . پدرت هم تو را دوست دارد و قرار است تو صاحب یک برادر یا خواهر شوی که او هم تو را دوست دارد .»

جو خیلی هیجان زده و خوشحال شد و به مادرش قول داد که در مراقبت از بچه به او کمک کند .

پس از چند ماه بچه به دنیا آمد . او بامزه و کوچولو بود . مادر مجبور بود بیشتر وقت خود را صرف مراقبت از او کند، او را بغل کند و شب ها در کنار او بخواب . پدر با میوه های زیادی به خانه می آمد. او خسته بود . اما همیشه به سرعت سراغ جو و خواهر کوچولویش می رفت و آنها را می بوسید . آنها خیلی با هم بازی می کردند و می خندیدند . مادر مجبور بود میمون کوچولو را بغل کند و همه اوقات با او باشد .

اما جو همیشه از داشتن خواهر کوچولو خوشحال نبود . او را دوست داشت . او بانمک و بامزه بود . با این وجود جو دوست داشت که تنها فرزند خانواده باشد . او ناراحت و کمی عصبانی بود. با خودش فکر می کرد « چرا مامان باید همیشه با بچه کوچولو باشد ؟» ت

یک روز جو صمیم گرفت که دیگر با خواهر کوچولو بازی نکند و به مادرش هم در کارهای خانه کمک نکند .

روزی مادر متوجه شد که جو خوشحال نیست . از او پرسید : « جو ! آیا چیزی باعث ناراحتی تو شده است ؟ می خواهی درباره آن صحبت کنی ؟»

جو ابتدا نمی خواست چیزی بگوید . آسان نبود که درباره احساسش صحبت کند . اما مادرش را دوست داشت و دلش می خواست با او حرف بزند . بالاخره جو به مادرش گفت که نسبت به نوزاد جدید احساس خوبی ندارد . او گفت : «انگار شما دیگر مرا دوست ندارید ، شما می خواهید همیشه با خواهر کوچولویم باشید . حتما او را بیشتر از من دوست دارید .»

مادرش او را در آغوش گرفت و گفت : « پس این موضوع باعث ناراحتی تو شده است .»

جو بدون اینکه حرفی بزند سرش را تکان داد .

مادرش توضیح داد : «من تو را دوست دارم جو . خواهر کوچولویت را هم دوست دارم . من هر دوی شما را دوست دارم . » بعد دست های جو را در دست گرفت و گفت :« اگر می بینی که من خواهر کوچولیت را بغل می کنم و مواظبش هستم به خاطر این است که او هنوز به اندازه تو بزرگ و قوی نشده است . بچه ها به کمک و توجه مادرشان احتیاج دارند تا بتوانند رشد کنند و مثل تو قوی و بزرگ شوند .»

مادر لبخندی زد و رفت سراغ آلبوم خانوادگی و به جو گفت :« بیا اینجا روی دامنم بنشین . می خواهم چند تا عکس به تو نشان بدهم » .

مادر آلبوم خانوادگی را باز کرد و عکس های بسیاری را از خودش به همراه نوزاد کوچکی به او نشان داد . اما آن نوزاد کوچک که در آغوش مادر بود ، خواهر کوچولوی آنها نبود .

جو پرسید : « این بچه کیست ؟»

مادرش جواب داد :« این تو هستی عزیزم ».

جو از دیدن عکس ها تعجب کرده بود . او فراموش کرده بود که او هم روزی نوزاد کوچکی بوده و نیاز به پرستاری و مراقبت مادرش داشته است . جو درحالی که احساس خشنودی می کرد گفت :« من حالا بزرگ شده ام . می توانم راه بروم ، چیز بخورم و تنها بخوابم ».

مادرش گفت :« درست است عزیزم ».

جو گفت : « من خواهر کوچولویم را دوست دارم و می خواهم به شما کمک کنم . هر وقت کمک خواستید به من بگویید، مامان ».

مادرش او را در آغوش گرفت ، بوسید و گفت :« وقتی که تو نوزاد کوچولویی بودی ، تو را دوست داشتم و حالا هم که بزرگ و قوی شده ای دوستت دارم . من همیشه تو را دوست دارم .»

 

صحبت در باره قصه

لازم است در انتهای داستان از کودک این سوالات را بپرسید :

ـ چرا جو ناراحت بود ؟

ـ چی شد که جو تصمیم گرفت با خواهر کوچولویش بازی نکند ؟

ـ جو به مادرش چه چیزی گفت ؟

ـ جو از دیدن چه چیزی تعجب کرد؟

ـ مادر جو چه رفتاری با او کرد ؟

/انتهای متن/

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs