راز آرامش در همدلی است | به دخت::: پایگاه تخصصی دختران و زنان
راز آرامش در همدلی است
در دنیای جدید، تغییرات سریع، تکنولوژی وفروریختن مرزهای ارتباطی، شیوه های زندگی و شیوه های رفتاری را دگرگون کرده است؛ بطوری که همه ما باوجود توانمندیهای مختلف، در رویارویی با مسائل ومشکلات، احساس نیاز به حمایت وپشتیبانی می کنیم ، تا در مقابل آسیبها، یاری و حس تعامل و عتماد را در ما تقویت کند.

khmkh06

سرویس ما و زندگی به دخت/

 

     پس زبان همدلی خود دیگر است      همدلی از هم زبانی بهتر است       مولوی

همدلی، یکی از دستگیره های محکم حمایتی است که از فشارهای روحی، روانی کاسته و فرد را به آرآمش و تصمیم گیری مطمئن تری می رساند.

تعریف همدلی:

به طور ساده می توان گفت همدلی یعنی خود را به جای طرف مقابل گذاشتن و از موضع ومنظر او به مسأله نگاه کردن،در حقیقت خود رابه جای دیگری قرار دادن.

باید توجه داشت همدلی به معنای هم عقیده بودن با دیگران ویا تأیید آنها نیست، بلکه درک شرایط و احساس دیگری است.

وقتی همدلی اتفاق می افتد، ما انسان های دیگر را با وجود همه تفاوتها، می پذیریم وبه آنها احترام می گذاریم. این جاست که اتفاق مهم دیگری می افتد و آن توسعه و هوشیاری بیش از پیش نسبت به هویت خود می باشد. این فرآیند،خود آگاهی راکه محور همه مهارتهاست، تقویت می کند.

پایه همدلی خود آگاهی است

به این مکالمه توجه کنید: ( هنگام ورود فرزند تان)

صحنه اول :

–         چی شده آشفته و ناراحتی؟ امتحانت بد شد؟ با بچه ها درگیر شدی؟ نکنه دوباره دسته گلی به آب دادی؟ گفتند ما فردا بیاییم مدرسه؟ دِ حرف بزن،ببینم چی شده!

صحنه دوم:

–         مامان ناراحتی،اتفاقی افتاده؟

–         بی خودی چند شب بیداری کشیدم،آخرش،هم نتیجه خیلی خوبی نگرفتم. تازه دبیرمان ،جلوی همه بچه ها میگه تو باید خیلی بیشتر تلاش کنی.

    – خوب راست میگه،از اول سال نخواندی. با سه چهار شب خوندن، انتظار داشتی اول بشی؟

    –  تازه فهمیدی آن قدرکه من از اول سال جوش می زدم برای چی بود. نتیجه اش همینه دیگه. حالا پاشو لباستو در بیار و بیا یه چیزی بخور.

–         بمیرم برات،اصلا نفهمید تو چقدر زحمت کشیدی؛ می خوای خودم بیام مدرسه ات؟

–         خوب دیگه مامان چه میشه کرد، از این تبعیض ها زیاده؛ حالا ناراحت نباش، ایشالله درست میشه.

–         صد بار بهت گفتم یه خورده به فلانی نگاه کن، شبانه روز داره می خونه، تو که از اون کمتر نیستی،هستی؟ خوش به حال مامان وباباش.

و

– …

صحنه سوم:

متوجه آزردگی فرزندتان می شوید. با رویی گشاده اورا می پذیرید و فرصت استراحتی به او می دهید. ممکن است در اثر آرآمشی که شما به او دادید، خودش موضوع راتعریف کند ویا شما می گویید:

به نظر من ناراحتی؛ مشکلی پیش آمده ؟ اگه این طوره، دوست داری برام بگی؟(بدون اصرار)

او می گوید وشما با دقت گوش می دهید.

–         می فهمم. بعد از آن تلاش وشب زنده داری،دوست داشتی نتیجه بهتری بگیری . بعد هم این که جلوی دوستات بهت تذکر دادند، حتما برایت خوشایند نبوده.

در این جا  بدون تحقیر،  بدون نصیحت، بدون سرزنش، بدون برچسب، بدون مقصر کردن، بدون تأیید ویا تکذیب او ودیگران و بدون دلسوزی وترحم،

فقط و فقط احساس او را، در آن لحظه پذیرفته وآن را انکار نکرده اید. این یعنی همدلی، که اگر اتفاق بیفتد، فرزند شما خود، به انصاف وخود تصحیحی می رسد.

    اثرات همدلی

–         همدلی روابط اجتماعی را تقویت کرده و حس تنهایی را از خود و دیگران به آرامش وامنیت تبدیل می کند.

–         همدلی باعث افزایش عزت نفس و خود باوری است.

–         از رفتار های خشونت آمیز جلوگیری می کند.

–         بیان احساس خود ودرک احساس دیگران را آسانتر می کند.

–         در طرفین احساس خوشایند نزدیکی و انرژی مثبت به وجود می آورد.

–         روابط خانوادگی واجتماعی را بهبود می بخشد.

–         از قضاوت کردن وسوء تفاهم جلوگیری می کند.

–         در همکاری وصمیمیت همسران نقش مهمی دا رد.در حقیقت باعث تحکیم روابط آنها می شود.

–         کارهای گروهی را تقویت کرده ومیل فرد را به مشارکت در گروه افزایش می دهد.

 م- پ /انتهای متن/

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

22 پاسخ برای راز آرامش در همدلی است

 • ازاده ????:

  لطفا ازاین نوع برخوردها بیشتر منتشر کنید سپاسگذارم

 • حیدریم ????:

  راز آرامش در پرستش خدا و بندگی اوست و تلاش در مسیری که او دستور داده و بس.

 • حیدریم ????:

  آرامش با آسایش دو مفهوم کاملا متفاوت است. بستگی دارد دنبال آرامش باشیم یا آسایش؟!!!

 • م_پ ????:

  ازاده جان سلام.ازتوجهت ،ممنون.حتما این کار را خواهیم کرد.در ضمن شمامیتوانید،مهارت همدلی رادر

  نوبتهای بعدی پیگیری کنید.

 • م_پ ????:

  حیدریم، سلام.راستش من خیلی متوجه نظر شما نشدم.البته که راز اصلی ارامش،در پرستش و بندگی خدااست.همدلی واین مطلب کاملا بر اساس دستورات دینی ماست.خداوند در قران کریم می فرماید”ما فرزندان ادم راکرامت بخشیدیم و او را در بر و بحر سیرش دادیم”(اسراء_۷۰)می توان گفت که ایه دلالت بر عظمت و کرامت انسان دارد.یک چنین انسانی،از تحقیر کردن،برچسب زدن وبقیه آن چه که در بالا ومقالات قبلی داده شده به دور است.درضمن شمارا ارجاع میدهم به صحیفه سجادیه،نیایش های حضرت سجاد(ع)در مورد فرزندان،دوستان وهمسایگان،و بقیه دعا هاکه در حقیقت درس دینداری واقعی است.ونکته دیگر،در هیچ کجای مطلب،عافیت طلبی ،وجود ندارد.البته اگر موازین اتسانی را رعایت کند،در پس ارامش به اسایش خواهد رسید.به هر حال از توجهی که نشان دادید،سپاسگذارم.امید وارم،خداوند توفیق همیشه حیدری بودن رابه شماعطاکند.

  • حیدریم ????:

   متشکرم. با نظر شما موافقم اما آیا اینهایی که شما فرمودید دیتیل مفهوم کلی پرستش و بندگی خداوند واطاعت از او نیست؟
   آیا آنچه که شما فرمودید یعنی همدلی ، همان امر خداوند و معصومین ما نیست؟
   من با مطلب شما کاملا موافقم اما به موضوع کلی و مادر همه این موضوعات اشاره کردم. همه اعمال خوب ما پرستش و بندگی خداست.
   در مورد تفاوت آرامش با آسایش هم می توانید به ثروتمندی مراجعه کنید که آسایش و امکانات دارد ولی هیچ گاه آرام نیست. چون تنها کاری که نمی کند بندگی خداست!

  • حیدریم ????:

   م.پ گرامی
   یک چنین انسانی که کرامت خود را حفظ کند و کار خبطی نکند بله از برچسب زدن و تحقیر کردن به دور است. اما خداوند خیلی چیزها به ما داد. مثلا اعضای بدن. اما اگر خوب مراقبت نشوند از دست می دهیمشان. وقتی کسی دست نداشت می گوییم دست ندارد. یا کور است یا پا ندارد.
   پس بر چسب و صفتی شامل لو می شود که خواسته و یا ناخواسته در اثر از دست دادن یا نداشتن نعمتی شامل حالش شده.
   این کرامت هم مثل همه نعمت ها قابل عزاله و از دست دادن است.
   خداوند به ما کرامت داد اما حفظ این نعمت کرامت با خود ماست. این کرامت ابدی نیست.
   مثلا یزید کرامت خود را از دست داد.
   همه ما معصوم خلق می شویم. اما آیا این معصومیت خود را حفظ می کنیم؟

 • حنانه ????:

  امیدوارم همه ی اعضای خانواده بتونن بهترین شرایط رو برای ایجاد همدلی بیشتر ایجاد کنند.

 • م_پ ????:

  حیدریم،سلام.از شماسئوال میکنم؟در چه صورت ما می نوانیم کرامتهای انسانی خود راحفظ و نگهداری کنیم؟غیر از این است که باید ارزشهای دینی واخلاقی راآموزش داد و پاسداری کرد.حالا آموزش چگونه است،طبق فرمایش مولا،علی(ع)اول خودت عامل به آن باش.دوم،اگر ما بتوانیم،این مفاهیم عالی دینی وانسانی را،به جای تذکر دادن مداوم،به صورت یک آمو زش کاربردی و مهارتی،تدوین کنیم،تابا، باورهای ما سروکار پیدا کند،ان وفت خدا شناسی ودین وارزشهای اخلاقی،دیگر بر سر زبان ها نیست،بلکه ، در دل و عقلهاجای خواهد گرفت،ودینمان،در وجودمان،عملیاتی خواهد شد.سوم،شما،آسایش رادر ثروت،تعریف کرده اید،وبعد هم در کنار ،آسایش لزوما،رضایت و آرامش وجود ندارد،دقت کنید،ولی در کنار آرمش،رضایت ودر نتیجه،آسایش ،است.وچهارم،متاسفانه،آسایش هم،بنا به دلائلی در زمان ما،فقط مفهوم مادی آن در نظر گرفته می شود،در صورتی که اهل فن میدانند،که،آسایش ،در دل خود،آسایش روحی وروانی راهم دارد.باز هم به خاطر توجهتان ممنون.

  • حیدریم ????:

   کلا پیچوندید دیگه!!!
   ما هم ممنون

  • حیدریم ????:

   به هر حال امیدوارم اینگونه مطالب را از شما داشته باشیم که جزء بهترین مطالب سایت است و در بین مطالب سایت همچون نگینی می درخشد.
   هر چند که دانش بنده در این زمینه در سطح م.پ گرامی نیست ولی با این تبادل نظر مستفیض شدیم و خدا را شکر می کنیم که چنین افرادی وجود دارند که اشاعه دهنده این سنت ها و سیره های نجات بخش هستند.
   برای شما آرزوی توفیق روز افزون را دارم!

   حیدریم

  • حیدریم ????:

   فقط جمله آخرتان را تا حدی رد می کنم.
   از این بایت که نبود آسایش می تواند بی ایمانی بیاورد”حضرت علی (ع)فرمودفقر از هر دری بیاید ایمان از در دیگر می رود”
   اما بودن آسایش تضمین کننده آرامش و ایمان نیست.
   کما اینکه زیاد می بینیم.
   و داریم کسانی که آسایش ندارند اما آرامش هم دارند!

   آسایش یک مفهموم مادی است ولی آرامش مفهوم معنوی!

 • چند مامان. ????:

  سلام به م.پ عزیز چند وقتی بود که از شمامطلیی در سایت نبود،از این که دوباره شروع کردید،خوشحالیم.آن،آموزشهای،ارتباط موثررا،ما مادران در جلسه های دوستانه خودمان مطرح میکنیم ودر باره آن صحبت می کنیم.این موضوع جدید را که شروع کردید بسیار برای ما جالب و اساسی است .ما نمی دانیم چطوری همدلی کنیم ما تا حالا خیال می کردیم،وقتی دلمان برای کسی میسوزه باهاش همدلی کردیم ولی ایشان میگند این طوری نیست اگه ممکنه بگویند چکار بلید کرد.متشکریم

 • fatemeh ????:

  ممنون از مطلب خوبتون.
  یادمه دوم دبیرستان که بودم وقتی کارناممو گرفتم ,مامانم بهم گفت فاطمه چند شدی گفتم ۱۹ و خورده ای.گفت تو باز ۲۰ نشدی.گفتم مامان جان بچه های مردم تجدید میشن,این جای تشویقته…
  خب مامانه دیگه…

 • م-پ ????:

  فاطمه جان سلام.احسنت،دوم دبیرستان ونمره ۱۹ خیلی عالییه.میدانی .خیلی وقتها،ماها،قصد کم نشان دادن،کاری را نداریم،ولی آرزوهای خود را،ویا حتی خواسته طرف مقابل را،بدون در نظر گرفتن،پیام پنهان آن،به زبان می آوریم،در نتیجه دیگر متوجه این که چه احساسی در طرف مقابل ایجاد می کنیم،نیستیم.مامان شما هم حتمانمی خواسته شما را آزرده کند.این مهارتها باید آموزش داده شود،تا هر کدام ازما،بدانیم،کلماتی که به کار می بریم،چه احساسی در شنونده ایجاد می کند.آن وقت است،که انتخاب کلمات،مناسب می کنیم.برایت آرزوی موفقیت دارم.در ضمن خوب است که خیلی دوستانه و محترمانه احساس آن روزت را،در یک فرصت مناسب،برای مادر بگویی.

  • fatemeh ????:

   علیک سلام.
   ممنون و منتظر مطالب بعدیتون هستیم.
   اگه بخوام بخاطره این چیزها آزرده بشم که کارم زاره,چه قدر خوبه ما بچه ها گاهی مثل والدینمون گذشت داشته باشیم.یقینا مامانم با این حرفش از من توقع بیشتری داشته ,مامانمو خوبه خوب میشناسم.
   بازم تشکر.

  • fatemeh ????:

   در ضمن با خوندن این مطلبتون یاد این حرفش افتادم,گاهی اوقات بعضی چیزها یاد آور گذشته ها میشه…

 • م-پ ????:

  از تمام دوستانی که،من رامورد محبت و تشویق قرار داده اند ممنون.از این چند،ما مانی هم که،هم چنان همراه،ما هستند تشکر می کنم.چشم در مباحث بعدی،همدلی سعی می کنم،چگونه همدلی کردن را تا ان جاییکه می شود به صورت مقاله،توضیح داد،آن را، ارائه دهم.

 • چندمامان ????:

  ماهم از این که شما،دوباره پیگیری میکنید وپاسخ مارابا حوصله و قابل پیاده شدن می دهید ممنون.از سایت هم به خاطر این صفحه،متشکریم.

 • مرجان ????:

  واقعاهمینطوره ای کاش این چیزهارامثل ریاضییات و درسهای دیگر از اول به همه یاد بدهند.ممنون تا هم بزگترها راحتر باشندهم کوچکترها این قدرهم با هم اختلاف نداشته باشند.

 • فرزانه ????:

  این طور که معلومه،همدلی در ماو جامعه خیلی کمه یا بهتر است بگویم نیست،دلسوزی می کنیم امابنابر این توضیح همدلی نداریم.از نویسندهمتشکریم وایا بحث همدلی ادامه دارد تابااین مهارت بیشتر اشنا شویم،چون خیلی کم به آن پر داخته می شود.

 • م-پ ????:

  فرزانه ومرجان عزیز سلام.خوشحالم از این که پیام مطلب را به صورت کاربردی،دریافت کرده اید.بله بحث این مهارت ادامه دارد.از توجه شماممنونم.