جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵

این لکنت زبان لعنتی!

چند روز پیش که با دوستانش در کوچه بازی می کرد و آن ها مسخره اش کردند ، در حالی که بغض راه گلویش را بسته بود آمد و به من گفت :« ما…ما…مامان! چ…چ…چرا…م…من…ن…نمی توانم…»!

loknat

فریبا علیزاده/

 

آیا کودکم لکنت زبان دارد ؟چه عواملی سبب بروز لکنت کودک می شود ؟  چرا پسران بیش از دختران مبتلا به لکنت می شوند ؟  آیا شروع مدرسه می تواند سبب ایجاد لکنت ، درکودک باشد ؟ چه زمان هایی لکنت کودک ، تشدید می شود ؟  چرا کودک من گاهی لکنت دارد و گاهی ندارد ؟ 

 

لکنت زبان در کودکان

وقتی خیلی کوچک تر بود ، زیاد توجهی به این موضوع نشان نمی داد . بعضی ها توی کوچه جلویش را     می گرفتند و به او می گفتند :« بگو کارخانه » و وقتی که می گفت :« تا تارخانه » به او می خندیدند . بزرگ تر که شد کم کم فهمید با دیگران فرق دارد . چند روز پیش که با دوستانش در کوچه بازی می کرد و آن ها مسخره اش کردند ، در حالی که بغض راه گلویش را بسته بود آمد و به من گفت :« ما…ما…مامان! چ…چ…چرا…م…من…ن…نمی توانم…»!

لکنت زبان چیست ؟

زبان و تکلم وسیله ای برای بیان افکار ، احساسات و عواطف است و ناتوانی در صحبت کردن به احتمال زیاد بر روابط شخص با سایرین تاثیر می گذارد . این نقص ممکن است از اشکالات جزیی تکلم مثل لکنت زبان گرفته تا ناتوانی کامل در صحبت کردن باشد . لکنت زبان ، نوعی اختلال دائمی یا موقتی تکلم است که به صورت تکرار ، مکث های طولانی و ممتدگویی صداها ، سیلاب ها یا کلمات بروز می کند . یعنی به علت تشنج عضلانی ، کودک از تولید صداها به طور عادی عاجز است و آنها را به طور غیرطبیعی و نامناسب ادا می کند . معمولا ارتباط را مختل می سازد ، موجب جلب توجه دیگران ، ناراحتی و خستگی متکلم و شنونده می گردد .

 

از کِی شروع می شود؟

لکنت زبان ، حدودا در دو تا پنج سالگی آغاز می شود . همچنین هنگامی که کودک ، آموزش دبستانی را آغاز می کند بر اثر نگرانی های عاطفی ـ اجتماعی ناشی از مدرسه و خانواده ، احتمال بروز لکنت زبان در او افزایش می یابد . لکنت زبان در بین پسران شایع تر است . پسرها همچنین برای ابتلا به سایر بیماری های گفتار و زبان مستعد تر هستند . این تفاوت بارز میان دختران و پسران در میزان ابتلا به لکنت به تفاوت های ساختمان زیستی ، بلوغ جسمی و رشد گفتار و زبان آنها بستگی دارد .

 

شدت و نوع لکنت زبان

شدت لکنت زبان در افراد مختلف یکسان نیست و به دو صورت کلونیکی و تونیکی مشاهده می شود :

در حالت کلونیکی: عضلات تکلمی بیشتر به ارتعاش در می آیند و فرد مجبور می شود ، معمولا اولین سیلاب کلمه را با سرعت و تشنج چندین بار تکرار کند . مثلا کودک با لکنت زبان ، کلمه «انار» را به صورت «ا…ا…ا…انار» وکلمه «مادر» را به صورت «م…م…م…مادر» تلفظ می کند .

در حالت تونیکی: فرد بر اثر انقباض حرکت دستگاه گویایی ، برای تلفظ یک کلمه چند ثانیه دچار وقفه    می شود و به شدت به خود فشار می آورد تا آنکه سرانجام به طور ناگهانی و با تشنج کلمه را بیان می کند . معمولا حالت کلونیکی و تونیکی در کودکان دارای لکنت زبان هم زمان است .

 

چرا لکنت زبان؟

عواملی که موجب ایجاد لکنت زبان می شوند عبارتند از :

وراثت ، نقص و مشکل جسمی و فیزیولوژیک ، هیجان زدگی مفرط ، حساسیت بیش از حد در مقابل وقایع و اتفاقات ، خودپنداری ضعیف (اعتماد به نفس ، عزت نفس پایین) ، وابستگی شدید ، فوت نزدیکان ، ترس ، اضطراب ، عوامل محیطی مثلا کم صحبت کردن اطرافیان با کودک ، تجربه های محیطی کم ، تقلید نادرست اطرافیان از صحبت کردن کودک (یعنی کودک کلمه ای را نادرست تلفظ می کند و اطرافیان هم با همان شکل نادرست با او سخن می گویند) .

در بین کودکان خردسال لکنت ، بسیار ناپایدار است . میزان و تنوع لکنت می تواند از یک روز به روز دیگر و از یک موقعیت به موقعیت تغییر کند و حتی ممکن است در خلال یک گفتگو هم تغییر کند . تحت شرایطی تغییرات بارزی می کند : وقتی که کودک هیجان زده ، به شدت خسته ، یا بیمناک و نگران می شود و یا زمانی که قرار است برای عده ای در حضور جمع صحبت کند معمولا با شتاب صحبت می کند و لکنت او بیشتر می شود .

 

نشانه های لکنت

علایم و نشانه های لکنت این ها هستند :

  • گوشه گیری ، مهم ترین نشانه این کودکان است که بر اثر آن احساس حقارت می کنند و ساکت و آرام درگوشه ای می نشینند و از طرح هر گونه پرسش خودداری می کنند و در نتیجه استعدادهایشان شکوفا نمی شود .
  • کودکان هنگام صحبت کردن ، به انجام دادن بسیاری حرکات کمک کننده می پردازند و بدان وسیله مقصود خود را بیان می کنند . از جمله این حرکات می توان از حرکات غیرطبیعی چشم ، فشردن عضلات پیشانی ، لرزش چانه ، حرکات اضافی سر و گردن ، تغییر در حالات چهره ، انقباض شدید عضلات صورت ، به هم زدن سریع پلک ها ، اخم کردن و تکان دادن دست ها و پاها ،نام برد .
  • کودکان دارای لکنت زبان ، در حضور جمع دچار هیجان می گردند و بر شدت لکنت آنان افزوده می شود . از این رو  معلمان ، نباید از این کودکان در موقعیت های هیجان انگیز و اضطراب آور و در حضور جمع درس بپرسند ، مگر آنکه مطمئن باشند آنان پاسخ صحیح سؤال را به خوبی       می دانند .
  • نشانه های دیگر مانند تکرار یا کشیده گفتن غیرعادی صداها و هجاها و مکث های غیرعادی در تکلم ، تشویق ، بیان کلمات با فشار و دشواری ، ترس ، اضطراب ، حساسیت فراوان ، اختلالات تنفسی ، نا امیدی و یاس ، عدم اعتماد به نفس ، افت تحصیلی ، عوض کردن جمله یا فکر برای اجتناب از لکنت ، اختلال خواب و احساس خستگی از علائم لکنت به شمار می رود .

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs