جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵

اشتغال زنان عامل اصلی کاهش نرخ باروری

معاون فناوری و تحقیقات وزارت بهداشت، گفت: اشتغال زنان عامل اصلی کاهش نرخ باروری آنها است.

به گزارش به دخت به نقل از فارس،۱۶ تا ۲۲ مهر امسال هفته سلامت بانوان نامگذاری شده است و شعار این هفته «زن قلب خانواده» تعیین شده است.

علی‌اکبر سیاری معاون بهداشت وزارت بهداشت در نشستی که مشاورین امور زنان دستگاه‌های اجرایی با وزیر بهداشت و معاونین آن داشتند، گفت: تأمین سلامت اولین مأموریت وزارت بهداشت است و در پی آن ما به دنبال افزایش امید به زندگی، پیشگیری و کنترل عوامل خطر تهدیدکننده سلامت، پیشگیری و کنترل آسیب‌های اجتماعی، مراقبت از بیماری‌های واگیر و غیرواگیر و ترویج فرزندآوری هستیم.

معاون بهداشت وزیر بهداشت از افزایش سن امید به زندگی زنان از ۶۹.۸ در سال ۱۳۷۵، به ۷۴.۶ در سال ۹۳ خبر داد و گفت: ۴۳.۱ درصد مرگ زنان به‌علت بیماری‌های قلبی و عروقی، ۲۳.۱ درصد به‌علت سرطان‌ها و تومورها رخ می‌دهد.

سیاری خاطرنشان کرد: سالانه ۳۰۰ مادر به‌علت حاملگی و زایمان جان خود را از دست می‌دهند که در این ارتباط وزارت بهداشت بسیار حساس است و اگر به‌طور مثال مادری در جاسک فوت کند، وزیر ما را مؤاخذه کرده و دستور رسیدگی سریع می‌دهد.

وی با بیان اینکه ۲۳.۶ درصد مردم از بیماری اعصاب و روان رنج می‌برند، گفت: افسردگی در کل جامعه ۱۲.۷ درصد است که زنان ۱۵.۴ درصد آن را تشکیل می‌دهند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت همچنین به بیماری کم‌خونی و کمبود ویتامین D در زنان اشاره کرد و گفت: متأسفانه در ۱۰ سال گذشته کمبود ویتامین D ده برابر افزایش یافته است.

سیاری همچنین تصریح کرد: ۴۹ درصد خانم‌های بالای ۳۰ سال ایرانی به اضافه‌وزن و چاقی مبتلا هستند.

در ادامه این نشست رضا ملک‌زاده معاون فناوری و تحقیقات وزارت بهداشت نیز سن امید به زندگی در زنان را ۲.۵ سال بیش‌تر از آقایان دانست و گفت: نرخ باروری ما زمانی جزو بالاترین‌ نرخ‌ها در دنیا بود که امروز دغدغه ما کاهش آن است.

وی باسواد شدن و اشتغال زنان را از دلایل مهم کاهش نرخ باروری عنوان کرد و گفت: این موضوع و مشکل به سادگی برطرف نمی‌شود.

به گفته ملک‌زاده نرخ سرطان مری بعد از انقلاب در زنان کم‌تر از مردان شده است که دلیل آن باسواد شدن و ارتقای جایگاه اجتماعی زنان است.

معاون فناوری وزارت بهداشت فعالیت بدنی و ورزش در زنان را بسیار پایین‌تر از مردان دانست و گفت: خانم‌های روستایی ایرانی نیز بسیار چاق‌تر از زنان آمریکایی هستند.

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs