سه شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۶

وجود ۶۰۰ هزار دختر در شرف ازدواج در دو دهک پایین جامعه

به گزارش به دخت به نقل از ایسنا، مدیرکل امور […]

به گزارش به دخت به نقل از ایسنا، مدیرکل امور حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد با بیان اینکه این نهاد در حوزه ازدواج جوانان با محدودیت و کمبود اعتبارات دولتی مواجه است گفت: متاسفانه ۳۰۰هزار دختر بازمانده از ازدواج تحت حمایت این نهاد هستند که از سن ازدواج آنان گذشته است.
رضا نوروزی همزمان با سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) با بیان اینکه بیشتر این دختران بازمانده از ازدواج در روستاها ساکن هستند گفت: مهاجرت پسران از روستا به شهرها برای کسب درآمد، مشکلات اجتماعی، بالارفتن سن ازدواج در کشور و تحصیلات دختران شهری از عمده دلایل بازماندگی دختران از ازدواج محسوب می‌شود.
وی همچنین از وجود حدود ۶۰۰ هزار دختر در شرف ازدواج از گروه افراد فقیر (دو دهک پایین جامعه) خبر داد و گفت: در صورتی که زمینه ازدواج این افراد فراهم نشود می تواند به عنوان یک تهدید تبدیل شود.

وی ادامه داد: کمیته امداد در جهت ترویج و تسهیل سنت حسنه ازدواج و تحکیم و تقویت بنیان خانواده و پیشگیری از شیوع آسیبهای فردی و اجتماعی در بین جوانان در شرف ازدواج و زنان سرپرست خانوار خدمات مختلفی را ارائه می کند به طوری که سال گذشته ۵۳هزار نفر از دختران و پسران و زنان سرپرست خانوار تحت پوشش از کمک هزینه ازدواج و جهیزیه برخوردار شدند.

نوروزی در ارتباط با کمک هزینه جهیزیه به متقاضیان واجد شرایط،تصریح کرد: این کمک هزینه ها برای دختران تحت پوشش کمیته امداد در قالب کمک هزینه جهیزیه با سرانه ۲۰میلیون ریال به صورت بلاعوض به تعداد ۴۰هزارنفر، کمک هزینه جهیزیه دختران نیازمند به تعداد سه هزارنفر به مبلغ ۱۰میلیون ریال ، هدیه ازدواج به ۱۰هزار پسر تحت پوشش از ۵۰۰ تا ۷۰۰هزار تومان و کمک هزینه ازدواج دو هزار و ۳۰۰ زن سرپرست خانوار بوده است.

وی با اشاره به حمایت های کمیته امداد برای استحکام و تقویت بنیان خانواده خاطر نشان کرد: کمیته امداد برای تشویق و حمایت از زوجهای جوان کلاس های مشاوره نیز برگزار می کند و همچنین این افراد از تسهیلات قرض الحسنه ۳۰میلیونی ریالی نیز بهره مند می شوند.
مدیرکل امور حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد با بیان اینکه اعتبارات این نهاد پاسخگوی هزینه ازدواج دختران برای تشکیل خانواده نیست، افزود: موسسات ومراکز خیریه و نیکوکاران می تواند برای کمک به ازدواج آسان این افراد به این نهاد کمک کنند.
نوروزی با بیان اینکه کمیته امداد هیچ جهیزیه ای را به مددجویان بدون ارائه مشاوره قبل از ازدواج اهدا نمی کند گفت: بر این اساس طبق بررسی هایی که درحوزه فرهنگی انجام شده است کمترین طلاق ها را در کمیته امداد شاهد هستیم؛ چراکه بیشتر این افراد رنج دیده و سختی های زندگی را چشیده اند و از زندگی های فانتزی به دور هستند.
وی ادامه داد: سال گذشته بیش از ۶۰ هزارپشت نوبتی برای دریافت کمک هزینه ازدواج داشته ایم که امسال نیز با توجه به محدودیت اعتبار هر ماه به تعداد آنها اضافه می شود.

نوروزی با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۸۲میلیارد تومان اعتبار برای کمک به ازدواج جوانان هزینه شده است تصریح کرد: از این میزان حدود ۷۱ میلیارد تومان آن برای جهیزیه دختران پشت نوبت بوده به طوری که ۵۰ درصد آن از کمک های مردمی تامین شده است.
نوروزی با اشاره به اینکه کمیته امداد ازدواج را راهی برای توانمند سازی مددجویان می داند،گفت: امسال سرانه کمک هزینه ازدواج از ۲۰میلیون ریال به ۳۰ میلیون ریال افزایش یافته است ولی با توجه به محدودیت اعتبارات سرانه سال گذشته را برای مددجویان پرداخت می کنیم.

وی اظهار کرد: این نهاد از سال ۷۰ تا ۹۲ حدود ۵۳۸ میلیارد تومان در حوزه کمک به ازدواج نیازمندان سرمایه گذاری کرده که حدود ۱.۵ میلیون زوج را شامل می شوند که به صورت بلاعوض از امداد تسهیلات دریافت کرده اند.
به گزارش روابط عمومی کمیته امداد؛ مدیرکل امورحمایت‌های اجتماعی کمیته امداد کمک به ازدواج نیازمندان در را چهار فصل کاری تعریف کرد و یادآور شد: عمده آن برای دختران تحت پوشش کمیته امداد و دختران نیازمندی که تحت پوشش امداد نیستند و موردی از این نهاد خدمات می گیرند و بخش دیگر هدیه ازدواج پسران و کمک به ازدواج زنان سرپرست خانوار تحت پوشش را شامل می شود.

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد